Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Bezbarvý vysoký lesk

Zrcadlo, zrcadlo, pověz - kdo má v zemi nejkrásnější vysoký lesk?

Třešeň, švestka, vlašský ořech: Zejména ušlechtilé dřeviny vyniknou ve vysokém lesku: Trend vysokého lesku na plochách pokračuje - skutečná výzva pro lakýrníky: Pouze čistá, trpělivá a precizní práce garantuje perfektní výsledek. ADLER Vám poradí krok za krokem, na co je třeba dát si při lakování bezbarvého vysokého lesku pozor. 

 

Správný podklad

Každé dřevo je možné nalakovat do vysokého lesku. Ozvlášť pěkného výsledku dosáhnete na ušlechtilých, žilkovaných a tmavých dřevinách. Technik mateřské firmy ADLER Klaus Moser se v ukázce rozhodl pro třešňovou dýhu. 

 

Krok 1 – Mořidla

Pomocí nástřiku mořidla ADLER Aqua-Classic  v odstínu Bernstein dodal Klaus Moser třešni to pravé ušlechtilé "něco". 

 

Krok 2 – Plnění

Předpokladem bezchybného vysokého lesku je dobře vyplněná plocha. Podle druhu a pórovitosti dané dřeviny je třeba méně či více vrstev plniče ADLER PUR-Füllgrund. Zde se nanáší tři až pět vrstev, první trochu řidší, aby se zabránilo tvorbě bublin, a další již syté. Po každém nanesení je nezbytná doba schnutí nejméně 5 hodin. Při více vrstvách se doba schnutí mezi jednotlivými aplikacemi prodlužuje. 

 

Krok 3 – Mezibrus

Každá plněná vrstva se musí před dalším nánosem přebrousit. V praxi se nejčastěji používá excentrická bruska (pozor na přebroušení!), zrnitost se neustále zmenšuje: Od zrnitosti 320 u první vrstvy po zrnitost 500 u třetí vrstvy. „Nesmí tam zůstat žádná lesklá místa, ta by byla později vidět", poznamenává Klaus Moser. Doporučujeme provést poslední broušení ručně podél vláken. Od excentrické brusky by totiž mohly zůstat kruhové rýhy. 

 

Krok 3a – Čištění

Před dalším zpracováním a nanášením lesklého laku plochu důkladně očistěte od prachu pomocí vzduchového proudu nebo vhodného hadru! 

 

Krok 4 – Lakování vysokého lesku

Klaus Moser zde nanesl dvě vrstvy laku PUR-Glanzlack. První vrstvu nechte vyschnout asi tři hodiny, poté naneste druhou vrstvu. Bez mezibrusu! Než budete povrch leštit, nechte plochu vyschnout nejméně tři dny. 

 

Krok 5 – Broušení za mokra

Po vyschnutí PUR Glanzlacku je výsledek již velmi dobrý - zvláště, pokud jste zamezili prachu. Pokud ale chcete dosáhnout perfektního vysokého lesku, nepřestávejte a pokračujte leštěním.  Nejdříve proveďte brus za mokra: Rozprašte vodu na plochu a postupně vybruste zrnitostí 1000, 1500 a 2000.

 

Krok 6 – Leštění

Nejprve na plochu naneste hrubou leštící pastu a leštěte beránčím rounem; To samé opakujte s jemnou leštící pastou a pěnou. Zbytky leštící pasty odstraňte hadrem z mikrovlákna a nakonec, nejlépe ručně, vyleštěte leštidlem na vysoký lesk. Doporučené leštící přípravky najdete v naší pracovní směrnici.

 

Výsledek

Technik firmy ADLER Klaus Moser ve zkratce. Vyučený stolař u firmy pracuje již 12 let v oddělení aplikačních technik na nábytek. Zde nám ukázal, jak je možné dosáhnout brilantního lesklého laku.  

 

Použité produkty

Třešňová dýha

ADLER Aqua-Classic Beize

ADLER PUR-Füllgrund

ADLER PUR-Glanzlack

Zum ADLER Online-Shop: