Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Evoluce v lakování 2.0: ADLER na plný plyn v automatizaci laboratoří, včetně ekologie

Jako v modelové železnici jezdí malé vagonky s nádobkami ze stanice do stanice. Všechno probíhá jako mávnutím kouzelného proutku ... tak vnímá nezainteresovaný pozorovatel zcela nové, automatické laboratorní zařízení ve společnosti ADLER-Werk Lackfabrik. V návaznosti na rozsáhlou modernizaci laboratoří byl pořízen i tento nový robot, které je základním kamenem zcela nového druhu rozvoje lakování. A co vlastně tento přístoj umí?


14.02.2013

NIŽŠÍ SPOTŘEBA MATERIÁLU, MÉNĚ ODPADU, ENORMNÍ ŠANCE

Těžištěm významu tohoto zařízení je výroba vzorků. Nabízí obrovské šance, co se týká výroby a dokumentace zhotovovaných vzorků. Protože všechny kroky probíhají automaticky, zlepšuje i hygienu práce. Kontakt pracovníků s chemikáliemi je minimální. "Velkou předností oproti současné metodě je i šetrnost k životnímu prostředí. Spotřebováváme méně materiálu, takže vzniká i méně odpadu. Dosud jsme pro každý odstín namíchali 1kg laku. Robot potřebuje pouze 100 gramů - tedy desetinu", vysvětluje Dr. Albert Rössler, vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti ADLER.

SENZAČNÍ RYCHLOST DÍKY "MAGNETICKÉ DRÁZE"

Všechno probíhá rekordně rychle. Zařízení dokáže denně plně automaticky namíchat až 200 barevných odstínů. To umožňuje integrovaná míchací stanice, plně automatické dávkování past a tzv. roztírací zařízení, které nanáší lak na vzorkovací papír. Ale skutečné tajemství úspěchu je pásový transportér: jde o naprogramovanou spolupráci robota a zcela nového kolejnicového transportního systému pro nádoby. Tyto kolejnice jsou inovativním srdcem zařízení, druh magnetických visutých pásů, po kterých putují jednotlivé "vagonky", tedy nádoby, a to nezávisle na druhých.

"S tímto zařízením můžeme našim zákazníkům poskytnout ještě širší sortiment barevných odstínů již při zavádění produktu na trh. To je velký průlom pro naši koloristiku", raduje se Dr. Rössler.

ZÁKLADNÍ KÁMEN PRO DALŠÍ INOVACE

Automatické laboratorní zařízení položilo základní kámen automatizované formulaci a zkouškám laků. Toto zařízení je možné kdykoli modulárně rozšířit, k tomu má ADLER podmínky: prostor v laboratoři je dostatečně zvětšený. Laboratoř na systézy a jedna místnost, ve které jsou ideální podmínky na přesá technická měření, ty jsou také nové.

 

ADLER činí velké kroky směrem k budoucnosti vývoje laků a už dnes investoval více než půl milionu eur do leších řešení pro zítřek.

Kontaktní údaje tiskového oddělení
Claudia M. Berghofer
Tel.: +43 5242 6922-231
Napsat e-mailovou zprávu
Mgr. Stefanie Tobon Nova
Tel.: +43 5242 6922-232
Napsat e-mailovou zprávu

Zum ADLER Online-Shop: