Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Naolejování dřeva v interiéru nebo exteriéru

Vhodnou alternativou ke konvenčním lakům na ochranu dřevěných povrchů jsou oleje. Pronikají hluboko do dřeva, neuzavírají póry, dřevo působí dokonale autenticky, a také se tak chová. Přiblížíme Vám, na co byste si měli dát při olejování Vašeho nábytku, dřevěných podlah nebo teras pozor, a jaké oleje a možnosti provedení jsou Vám při této volbě k dispozici.

 

 


20.02.2018

POJĎME NA TO!

 

Oleje v interiéru

 

Příprava - čištění

Silné znečištění a mastnoty na olejovaných dřevěných plochách můžete velmi jednoduše a efektivně odstranit např. pomocí hodnotného čisticího prostředku Legno Reiniger. Nanášejte ho bavlněným hadrem na znečištěné místo.

 

Příprava - broušení

Před tím, než začnete dřevo olejovat, je potřeba ho obrousit - jen tak dokáže olej dobře proniknout do dřeva. Mimo jiné tím odstraníte eventuální nečistoty a nerovnosti. Použijte brusný papír zrnitosti 180-220 anebo brusné rouno a postupujte vždy ve směru vláken dřeva. 

Vybroušené plochy důkladně očistěte, aby na nich nezůstal žádný brusný prach. 

 

Olejované dřevo - bezbarvé, bílé anebo barevné provedení?

Při výběru oleje si můžete vybrat mezi bezbarvými anebo barevnými variantami. V případě, že si přejete zachovat přirozenost barevného provedení Vašeho dřevěného nábytku anebo podlahy, a chcete dřevo jen chránit, použijte bezbarvý olej Legno-Öl. Pokud si přejete dát dřevu jemný mléčný nádech, sáhněte po bílém odstínu Legno-Öl Weiß. Samozřejmě Vám nestojí nic v cestě, pokud chcete Vaše světlé dubové parkety přeměnit na trendy tmavou podlahu. V takovém případě máte k dispozici barevné oleje jako Legno-Color.

 

Speciální oleje

Pokud se zajímáte o ekologické a přirozené nátěry, doporučujeme Vám vybrat si Legno-Hartwachsöl na bázi přírodních vosků a olejů. Na ošetření královny mezi dřevinami - borovice Limba - použijte olej Legno-Zirbenöl, vyrobený ze 100% přírodního limbového oleje. Přirozené vlastnosti borovice Limby zůstávají zachované a stejně tak i její charakteristická vůně. 

 

Ošetřování a oživení povrchů

Aby Vaše olejované dřevěné výrobky zůstaly co nejdéle jako nové, pravidelně je každý rok ošetřujte pomocí ošetřujícího oleje Legno-Pflegeöl.

Spolehlivě se tak zbavíte mírného znečištění. Poděkují Vám za to nejméně mimořádně zatěžované povrchy, jakými jsou například jídelní stoly anebo parketové podlahy. Vynikající pomocník na čištění a ošetřování olejovaných ploch najdete v podobě praktické ošetřující sady Legno-Pflegeset

 

Oleje v exteriéru

 

Zušlechtění dřeva v exteriéru 

Také v exteriéru můžete Vaše dřevo zušlechtit a ošetřit pomocí olejů.

 

- Na terasové podlahy a jiné vodorovné plochy doporučujeme použít olej Pullex Bodenöl.

- Na svislé plochy dřevěných domků nebo obložení stěn je ideálním řešením Pullex Holzöl.

- Na ošetření dřevěného zahradního nábytku je Pullex Teaköl ten správný pomocník. 

 

Všechny tyto tři produkty pronikají hluboko do dřeva a zajistí Vašim dřevěným výrobkům spolehlivou ochranu před UV zářením a povětrnostními vlivy. Výsledný barevný odstín závisí na vlastní barvě dřeva, přípravě podkladu a naneseném množství oleje. Před zahájením prací doporučujeme zhotovit vzorek na originální dřevině. 

 

Nový nátěr:

Krok 1: Předpříprava: Odstranit prach a nečistoty. Povrchově upravit jen suché dřevo. Jemně vybrousit (zrnitost do 180).

Krok 2: Nátěr: Pullex Bodenöl nebo Pullex Holzöl: 2 x nátěr schnutí 12 hodin.

Pullex Teaköl: 1 - 2 x nátěr dle savosti podkladu. 

 

Ošetřující nátěr

Krok 1: Předpříprava: Ještě neporušené plochy očistit od prachu a špíny.

Krok 2: Nátěr: 1 x nátěr vhodným olejem (dle oblasti použití).

Pro dlouhou životnost doporučujeme provést ošetřující nátěr 1 x ročně. 

 

Renovační nátěr

Krok 1: Předpříprava: Zvětralé, silně poškozené plochy vybrousit až na surové dřevo, případně vyčistit s přípravkem Holzentgrauer (odčeďovač).

Krok 2: Nátěr: 2 x nátěr s vhodným olejem (dle oblasti použití). Čas schnutí cca 12 hodin.

 

 

Tipy ke zpracování

 

Pracovní nástroje: Na nanášení nátěru doporučujeme použít štětec Solvamaxx-Pinsel. Díky jemným štětinám z polyesteru Vám zajistí rovnoměrný nátěr bez zanechání šmouh. Na olejování dřevěných podlah použijte váleček anebo parketový kartáč.

 

Přebytek oleje: Přebytek naneseného oleje na povrchu dřeva nezapomeňte okamžitě setřít, jinak by mohlo dojít ke vzniku nepěkných fleků. K setření se hodí bavlněný hadr. 

Zum ADLER Online-Shop: