Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Odstranění pryskyřice mýdlovým roztokem

Jehličnatá dřeva jako borovice nebo borovice limba obsahují hodně pryskyřice. Sice to pěkně voní, avšak při povrchové úpravě to působí...

Jehličnatá dřeva jako borovice nebo borovice limba obsahují hodně pryskyřice. Sice to pěkně voní, avšak při povrchové úpravě to působí problémy: Skvrnitou kresbu namoření, zpomalené schnutí nebo narušení roztékání a přilnavosti laku.

 

Aby se tomu zabránilo, musíte před začátkem povrchové úpravy odstranit pryskyřici. Na to existuje řada postupů. Seznamte se zde s oběma nejúspěšnějšími:

ODSTRANĚNÍ PRYSKYŘICE MÝDLOVÝM ROZTOKEM (MÝDLOVÝMI VLOČKAMI):

K této metodě potřebujete 20 g běžných mýdlových vloček z drogerie nebo z obchodu s chemikáliemi. Rozpusťte vločky v litru teplé vody a už můžete začít.

 

Tip: Přidáte-li k vychladlému mýdlovému roztoku cca 20 % Acetonu, zesílíte rozpouštěcí sílu a mýdlový roztok lze déle zpracovávat. Mýdlový roztok bez přísady acetonu zhoustne zhruba po třech hodinách, avšak pomocí trochy horké vody se opět uvede do zpracovatelného stavu.

JAK NA TO:

Pečlivě vybruste dřevo zrnitostí 120 ve směru vláken a odstraňte prach z broušení.

 

Nyní můžete mýdlový roztok vydatně nanášet na dřevo. Ošetřujte při tom vždy celý povrch, ne jen jednotlivá místa! Pak mokrou plochu důkladně vykartáčujte fíbrovým kartáčem, aby se vytvořila skutečná pěna.

 

Poté byste měli plochu dobře omýt teplou vodou, protože mýdlo může negativně ovlivnit schnutí příp. zasíťování mořidla. Kromě toho způsobují zbytky prostředku na odstranění pryskyřice nerovnoměrné vsakování mořidla a vznikají tak skvrny. Nechejte zaschnout přes noc a nakonec obruste bez tlaku ostrým brusným papírem zrnitosti 120 až 150.

TIPY:

  • Zajistěte dobré větrání místnosti!
  • Po odstranění pryskyřice bruste opatrně, protože pryskyřici je možné odstranit pouze do hloubky přibližně 0,5 mm.
  • Vlivem tepla nebo slunečního záření na dřevo může pryskyřice opět začít prolínat z hlubších vrstev. Proto proveďte povrchovou úpravu plochy, z níž byla odstraněna pryskyřice, do jednoho až dvou dnů.
  • Roztok na odstranění pryskyřice použijte vždy pouze jednou, jinak nedosáhnete dobrého výsledku.

BEZPEČNOSTNÍ POKYNY:

  • Používejte uzavřený pracovní oděv, ochranné rukavice a ochranné brýle s boční ochranou!
  • Při vniknutí roztoku na odstranění pryskyřice do očí je ihned vypláchněte vodou a vyhledejte lékaře!
  • Znečištěný, nasáknutý oděv ihned vysvlékněte. Při styku s pokožkou vydatně omyjte vodou!

Zum ADLER Online-Shop: