Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Mozartův rodný dům

Kouzlení s nábytkem místo muzejní zatuchliny

Mozartův rodný dům

 DŮM PLNÝ HUDBY

Tuto adresu vynechá jen málokdo. Nemůže ji vynechat žádná skupina japonských turistů, žádná školní exkurze, a už vůbec žádný příznivec hudby a milovník opery. Na Getreidegasse 9. Nádherný dům uprostřed salzburského Starého města. Mozartův rodný dům. Je nepřehlédnutelný: Žlutý jako slunce se zlatým písmem. Dům plný hudby. Samé menuety a melodie.

 

Samý Mozart. Hudební génius zde žil se svou rodinou 26 let. A jeho duch je patrný v každém zákoutí. Zcela dole ve formě suvenýrů jako je Mozartův likér nebo hrníčky s Mozartem, ve třech patrech nad tím zařídila Mezinárodní nadace Mozarteum dům jako muzeum.

RUBÍNOVĚ RUDÁ SYMFONIE

Perfektní skladbu představuje především 2. patro: Thomas Wizany, architekt a karikaturista, tam uspořádal výstavu o Mozartově jevištní tvorbě. Při realizaci výstavy prokázal cit pro takt.

 

Chtěl zachovat prostý půvab historických prostor - zejména prostě omítnutou stěnu. Současně chtěl vytvořit něco, co se hodí k Mozartově hudbě. Co symbolizuje pohyb: Červené, vlnité prvky se vinou třemi místnostmi a uvádějí návštěvníka každým krokem do hudebního rozechvění. A vytvářejí - doslova - červenou nit. A jen jakoby mimochodem má vlnitý tvar i praktický účel: "Takto jsme mohli do malých místností umístit více exponátů."

AKCENTY S VESELÝMI BARVAMI

U těchto "druhých stěn" jsou umístěny vitríny, zásuvky a kukátka na modely jevišť, nejcennější exponáty jsou pro budoucí generace (a před nimi) chráněny sklem. Stolařskou taktovkou mává východoštýrská firma Prödl.

 

Ohebné desky MDF byly (vlnovitě) vytvarovány: "Co ve výstavním sále vypadá snadno a plynně, byla tvrdá práce. Ale ta námaha se vyplatila", vysvětluje jednatel Josef Prödl. Volba barvy byla "správné rozhodnutí" architekta, správný (barevný) tón vystihli specialisté společnosti ADLER: Povrchy byly upraveny produktem Pigmopur , který zaručuje vysokou krycí schopnost a perfektní vzhled. První housle hrají silná rubínově rudá, vzdušně lehká tyrkysová a ušlechtilá antracitová, hluboce matný efekt zajišťuje Legnopur G10 jako vrchní lak.

VIRTUÁLNÍ VITRÍNA

High-tech vrcholem výstavy je průchod třemi videoprojekcemi. Návštěvník do nich "vklouzne" a zažije přeměnu modelů na reálném jevišti ve třech operních produkcích. Zvenku klasický antracit, uvnitř ušlechtilé zlato: Audiovizuální zážitek v soukromém divadelním prostoru dostane slavnostní charakter. A hodí se tak ke vzrušujícímu celkovému dojmu: Kusy nábytku a hudební kusy v Mozartově domě - smyslný a dynamický zážitek pro oči a uši!

Informace o projektu
Objekt
Mozartův rodný dům v salzburské Getreidegasse
Investor
Mezinárodní nadace Mozarteum
Použité produkty
Projektant
Thomas Wizany
Provádějící firmy
Firma Prödl

Zum ADLER Online-Shop: