Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Nebeské místo

V České republice a tak blízko Pánubohu

Nebeské místo

Prosvetlený prostor, jednoduchost, objem a skromnost – tak si mužeme predstavit místo, kde clovek muže odevzdat milovanou bytost do rukou božích. Kde jsou soucasne možné prožitky smutku, rozloucení a štastných vzpomínek. Tímto místem je nove vybudovaná smutecní sín obce Cervená Voda na severovýchode Ceské republiky nedaleko polské hranice.

 

Harmonie ze dreva 

 

„Na jare jsme získali zakázku na vybavení novostavby smutecní síne v obci Cervená Voda“, vypráví Jirí Kyral, který se svým truhlárstvím Prointerier odpovídal za vybavení interiéru. Vybudováním smutecní síne chtela obec vytvorit místo pro setkávání lidí, prostor, který umožní dustojné rozloucení s milovanou osobou. Velmi rychle bylo zrejmé, že v úvahu pripadají pouze prírodní materiály, které jsou typické pro ceské predhurí, v nemž se Cervená Voda nalézá: drevo, kámen a sklo jsou proto pro rešení smutecní síne urcující. Sklo je reminiscencí na sklárskou tradici v okolí obce. Stavba se témer celou jednou frontou otevírá do exteriéru, dovnitr proniká mnoho slunce a návštevníka okouzluje výhled do umelecky rešeného parku, do nehož je stavba zasazena.

 

„Hlavním požadavkem bylo zkombinovat moderní stavební prvky s prírodními drevenými elementy, a docílit tak komplexní harmonie prostoru“, ríká pan Kyral. Spolecne s architektem rozhodl, že hlavním materiálem bude masivní dubové drevo. To totiž pochází z místních lesu obklopujících Cervenou Vodu a stavbe propujcuje duvernou autenticitu. Nade vším se vznášejí sférické lampy vyzarující teplé svetlo jako utešující hvezdy. Lehce ohýbaný drevený strop se klene nad malou halou jako bán nebeská. 

 

 

Jako Abrahámuv klín

 

Inspirací lavic kostelíka jsou masivní lavice starých kostelu, v nichž návštevník zažívá pocit bezpecí. Aby tohoto úcinku dosáhl, použil Jirí Kyral atypickou metodu. Systematicky seskládal jednotlivé dubové truhlárské hranolky a tím vytvoril charakteristickou konstrukci. Toto rešení se objevuje také u brány.

„Abychom zachovali prirozené pusobení dreva, nepoužili jsme moridlo“, ríká Jirí Kyral. „Namísto toho jsme se rozhodli pro dve vrstvy prípravku ADLER PUR-Antiscratch. Je jednak extrémne odolný a na druhé strane je jeho zpracování velmi pohodlné. První, neredená vrstva zabranuje narovnání póru, a usnadnuje tak mezibrus. Pro vytvorení krycí vrstvy jsme PUR-Antiscratch rozredili v pomeru 1:5, což nechalo vyniknout kráse a žilkování dreva.“ Lavice jsou tak optimálne chráneny pred oterem, a presto si uchovávají svuj prirozený charakter. A díky okrouhlému frézování sedací plochy na nich návštevníci ceského kostelíka sedí jako na Abrahámove klíne.

 

 

 

 

Informace o projektu
Objekt
Kirche in Červená Voda
Investor
Gemeinde Červená Voda
Použité produkty
Projektant
Schreinerei Prointerier
Provádějící firmy
Schreinerei Prointerier

Zum ADLER Online-Shop: