Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Vinařství v dubu

Ve Weinviertlu se setkává duch vína s duchem doby

Vinařství v dubu

Víno je prírodní produkt. Nefalšovaný, jednoduchý, geniální. Již po staletí se na jeho podstate nic nemení: slunný svah, zdravá réva a sklepmistr, který rozumí svému remeslu, víc není potreba. V doušku vína tkví celá podstata krajiny, v níž dozrálo. V severovýchodním Weinviertlu to znamená: široké údolí lemované zalesnenými pahorky, strmé vápencové svahy a vinná réva, kamkoli oko dohlédne. Nade vším truní zrícenina hradu Falkenstein. Zde, kde je vše naplneno duchem vína, spojuje vinarství Stadler ducha doby s duchem vína a klade nová merítka na vinarskou architekturu.


13° STUPNU KE HRADU

Zvencí videno pusobí moderní, avšak prostá stavba jako nová interpretace zríceniny hradu, který se tycí na pozadí. Život jí nevdechli rytíri ani hradní panny, nýbrž vinarská rodina Stadlerových a její hosté. „Ústrední myšlenkou našeho architektonického rešení je pohled vzhuru ke zrícenine hradu. Za vinarstvím se zvedá v zorném úhlu 13° stupnu,“ ríká Markus Spitzbart, který se svou sítí odborníku, tvorenou architekty, interiérovým návrhári a remeslníky, dokázal ze vzdušného zámku vybudovat vinarství, které je místem plným života. Architektonicky se rozvíjí osa smerem vzhuru ke zrícenine hradu. Smerem k silnici je budova otocena pouze svou úzkou sedmimetrovou stranou.

JEDINECNÝ NÁPAD

To, že se se z vinarství stalo živé, otevrené místo, spocívá predevším v tom, že se v nem harmonicky kombinuje a plynule vzájemne do sebe prechází nekolik možností využívání. Velkorysý prostor sloužící prodeji a ochutnávání, vinárna (rakouský Heuriger) se 65 místy k sezení a pet hostinských pokoju jsou integrovány ve trech rovinách v novostavbe na svažitém pozemku. Architektura je moderní a vyznacuje se rovnými liniemi, a presto se zde uplatnilo plno prekvapujících nápadu: zvlášte pro tento úcel vyvinula firma Spitzbart rampu obloženou místním vápencem. Hodí se perfektne pro prezentaci vín a spojuje soucasne prodejnu a vinárnu.

100 PROCENT PRÍRODNÍHO DUBU

Stejne jako místní vápenec má i nejduležitejší materiál interiéru této moderní stavby své koreny v prastaré okolní kulturní krajine, do níž je zasazena. Rec je o dubovém drevu. Od prodejní rampy až po jídelní stoly, od vitrín s lahudkami až po vinné regály, od schodište až po lužka v apartmánech, od oken až po konferencní stolky: dubové drevo. A na nem ochranná povrchová úprava provedená prípravky od firmy ADLER. „Rozhodli jsme se pro prípravek ADLER PUR-Strong. Je to sice v prvé rade náter na schodište, ale ideálne splnuje požadavky, které klademe na nábytek, protože povlak je zvlášte odolný vuci poškrábání a pusobení vody“, ríká Markus Spitzbart. PUR-Strong imponuje vynikající plnivostí a jako povrchová úprava urcená pro schodište je skutecne vysoce odolný vuci oteru. Ani povrchová úprava, ani drevo zde nemohou prijít k úhone, i když se k nim hosté treba nekdy nechovají úplne ohleduplne.

 

"Víno je nejušlechtilejším ztelesnením ducha prírody."

Friedrich Hebbel

Informace o projektu
Objekt
Weingut Stadler
Investor
Rodina Stadler
Použité produkty
Projektant
Spitzbart

Zum ADLER Online-Shop: