Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Základní škola kompletně z jedle

Nejlepší známky díky příjemné pracovní atmosféře

Základní škola kompletně z jedle

LEPŠÍ AKUSTIKA = VYŠŠÍ KONCENTRACE

Vzpomínky na školní léta? Jen to ne! Přísní matykáři, zapomenuté domácí úkoly, usmolené chleby se sýrem ve svačinovém pytlíku. A školní budova? Pochmurná cihlová stavba s maličkými okny z mléčného skla. Betonová poušť jako školní dvůr. Drsná kasárenská atmosféra místo radostného prostředí pro učení? Architektonickou změnu do neutěšeného školního prostředí nyní přináší nová základní škola ve štýrském Mönichwaldu, dokončená podle plánů Thomase Heila, Stephana Hoinkese, Bernda Federspiela z architektonického ateliéru dreiplus v létě 2009.

DRSNÁ SLUPKA, JEMNÉ JÁDRO

Za robustním vnějším pláštěm z neošetřeného pohledového betonu - perfektní ochranou proti hluku z blízké silnice I. třídy - se uvnitř skrývá útulnost a pohoda. Dřevo od stropu po podlahu. Dřevo všude, kam školákovo oko pohlédne: Místní jedle byly zpracovány do třívrstvých desek.

 

3.000 čtverečních metrů jehličnanu nyní zdobí obě třídy, víceúčelovou místnost, dílnu, vedlejší prostory, hudební zkušebnu a 180 čtverečních metrů velkou tělocvičnu příp. sál pro různé akce. "Od začátku bylo jasné, že pracujeme se dřevem - Mönichwald leží v oblasti, která je jednou z nejbohatších na dřevo v Rakousku. Každý strom ve škole pochází tady z okolí", vysvětluje Thomas Heil. Velká okna přivádějí do školy hodně světla a umožňují náhledy do nitra budovy.

VRCHOLNÝ POSLECH

Jedle to má v sobě: Štýrská dílna na nábytek Hutter Acustix z Birkfeldu, měla na starosti veškeré stolařské práce a zasluhuje nejlepší známky za svou vypilovanou akustickou koncepci, založenou na vlastním výzkumu a vědeckých poznatcích: "K tématu akustiky se dosud přistupuje macešsky. Ale jen v dobré akustice se může člověk dobře učit", vysvětluje Armin Hutter. Například reflektory, skryté lidským očím ve stropech tříd, zajišťují lepší srozumitelnost řeči.

 

Vzorec je jednoduchý: Lepší akustika = vyšší soustředění + méně agresivního potenciálu žáků. "Úroveň základní hlučnosti ve škole je mnohem nižší, nyní vládne příjemná pracovní atmosféra - a děti jsou jako beránci", říká Hutter. Vyvážená akustická regulace v tělocvičně příp. sále pro různé akce zohledňuje nejrůznější požadavky - a vede zvuk správnými cestami. Perfektní akustika je zaručena - ať už při míčových hrách nebo při představení na jevišti.

JEMNÉ ZAKONČENÍ

Značka ADLER se v Mönichwaldu ukázala jako premiant v povrchové úpravě: Na jedlovém dřevu byl proveden základní nátěr celoobvodovým základním lakem ADLER Aqua-Soft CFB G50, který zajišťuje jedinečnou transparentnost a perfektní kresbu pórů.

 

Jako vrchní lak byl aplikován Aquafeel CFB hluboce matný - tento vodou ředitelný lak zaručuje perfektní ochranu při každodenním provozu školy a současně zachovává sametový a přírodní charakter dřeva. A co říkají školáci na své nové přístřeší? "Přišli jsme do nebe" prohlásil v první den školy jeden čerstvý prvňáček. Biflovat se v ráji - kdo by ještě měl na školu špatné vzpomínky?

Informace o projektu
Objekt
Základní škola ve štýrském Mönichwaldu
Investor
Obec Mönichwald
Použité produkty
Projektant
Architektonický ateliér dreiplus
Dokončení
2009
Provádějící firmy
Nábytkářská dílna Hutter Acustix, Birkfeld

Zum ADLER Online-Shop: