Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Chalupa Innsbruck

Stromy pro úředníky, práce v zeleni

Chalupa Innsbruck

ATRIA VYTVÁŘEJÍ ATMOSFÉRU STŘEDOMOŘÍ

Ve starém Římě bylo atrium ústřední a zřejmě nejživější místo obytného domu. Proč ne i v moderním Tyrolsku? Proč ne i v kancelářské budově?

 

Takto zřejmě uvažovali architekti Tom Frank a Tilman Probst z ateliéru fpa architekten při svém návrhu "Chalupy 2" v Innsbrucku: Ve druhé správní budově Vlády spolkové země Tyrolsko naplánovali rovnou tři atria.

 

Návrh přesvědčil v srdci Innsbrucku vznikla vysoce moderní stavba: 380 pracovních míst v jedné kancelářské budově, u níž není zvenku patrné, jaká atmosféra Středomoří vládne uvnitř.

POROST

Za uzavřenou vnější frontou s hliníkovým obložením, která působí téměř chladně, převládá otevřenost: Různá oddělení jsou seskupena kolem tří zasklených atrií - téměř 20 metrů vysoké, ohromující světlíky signalizují jasnost a průhlednost a přitom bodují i hospodárností: Perfektně vyrovnávají teplotu a přispívají tak k úspoře nákladů na topení nebo chlazení.

 

Do kanceláří vniká dostatek denního světla - a také zvědavé pohledy toho či onoho návštěvníka: Takto se opticky realizuje "správa blízká občanovi". Zaměstnancům se zato naskýtá pohled, který bere dech: Na směsici rostlin, které by se v kancelářském komplexu zřejmě nikdo nenadál: Subtropické liány, popínavé rostliny, kamélie, len a kapradí. Senzačním vrcholem rostlinné říše jsou tři noliny (sloní nohy) - každá je vysoká 10 metrů a váží téměř půldruhé tuny.

 

Pocit Středomoří uprostřed Alp - přímo přede dveřmi kanceláře: Právě ty lze libovolně otevírat a zavírat a vnáší to do úřadu atmosféru atria.

DŘEVINA

Dřevohliníková okna na výšku místnosti a posuvné dveře z modřínu zhotovil tradiční innsbrucký podnik Huter & synové. Byla to veliká zakázka: téměř 500 oken a 200 dveří! Výrobou se zabývalo v průměru 15 zaměstnanců - v náročných obdobích dokonce 30. "Především usazování zvedacích a posuvných dveří bylo namáhavé a složité", vysvětluje Klaus Klinar, vedoucí oddělení stolařství. "Prvky byly usazovány před fasádu - v důsledku toho byla nutná speciální montáž."

 

Všechno jen ne složitá byla naproti tomu volba správné povrchové úpravy: "Jsme již léta zákazníci společnosti ADLER, jejich kvalita 1A nás přesvědčuje." Na modřin byl aplikován modřínový olej Aquawood Lärchenöl - dodává přesný, přírodní vzhled dřeva a poskytuje nejlepší ochranu. A perfektně podá červenavě teplý lesk oken a dveří. Lehkost jihu uprostřed každodenní kancelářské práce. Klima - téměř tak trochu jako v Římě.

Informace o projektu
Objekt
Chalupa 2 - Innsbruck
Investor
Spolková země Tyrolsko
Použité produkty
Projektant
Architekti Frank & Probst
Dokončení
2005
Provádějící firmy
Huter & synové

Zum ADLER Online-Shop: