Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Továrna na přemýšlení s výhledem

Místo k přemýšlení a diskutování

Továrna na přemýšlení s výhledem

Pythagoras a Pí, více nás, obyčejné smrtelníky, nenapadá, když jde o čistou matematiku. To ale neznamená, že mezi námi nejsou lidé, kteří rozumějí vzorcům a počítají věci, které nám připadají jako z jiného světa. Tak se například ukrývá – vůbec ne v jiném světě, ale – uprostřed Schwarzwaldu Matematický výzkumný ústav Oberwolfach. Dosahuje nejvyšší mezinárodní úrovně jak v matematice, tak i v architektuře. 

PŮSOBIVÁ JASNOST

Strmě se svažující stráně, les a louky lemují tento světoznámý výzkumný ústav, který leží idylicky a poněkud skrytý v krajině. Nevtíravě, a přesto působivě se poddává okolí. Návštěvníkovi padne do oka především knihovna. A to nejen proto, že návštěvník – zpravidla významný matematik – již ví, že na něj zde čeká jedna z nejlepších sbírek matematické odborné literatury. Je to především kvůli jejímu vzhledu: bílý beton a velká prosklená plocha s okny z modřínového dřeva vytvářejí společně budovu působivé jasnosti. 

 

"Místo k přemýšlení a diskutování, uvolněné a zároveň soustředěné" architekti Harter + Kanzler

OVLÁDAJÍCÍ PROSKLENÁ PLOCHA

„Naším přirozeným úkolem bylo šetrné zacházení se stávající, památkově chráněnou budovou a zdrženlivá integrace rozšíření knihovny“, říká plánující architekt Bruno Harter z architekturní kanceláře Harter + Kanzler. Cílem architektů bylo „téměř sparťanské vybavení, redukce na to nejpodstatnější a onen klid, ze kterého může růst inspirace a kreativita“.

Redukce se  týká také výběru materiálu. Bílý beton, izolační sklo a modřínové dřevo jsou hlavními představiteli. Domácí modřín byl použit u jižní fasády a u velké, vše ovládající prosklené plochy. Má 30 metrů na délku a 3,5 metru na výšku – to nebyla žádná zanedbatelná výzva pro firmu na stavbu oken Schillinger, která rovněž sídlí v Oberwolfachu. 

OSVĚDČENÁ KRYCÍ VRSTVA

„Konstrukce oken měla být pokud možno co nejvíce plochá bez rušivých prvků. Nosná, filigránní betonová konstrukce měla být čitelná také zvenčí přes okna“, vysvětluje požadavky stavitel oken Wilhelm Schillinger. Dřevěné větrací záklopky přivádějí do studovny svěží vzduch, pokud by se tam z hlav moc kouřilo. Otevírají se navenek, protože dovnitř se napojuje horní betonová zástěra přímo na okenní konstrukci. Také tyto prvky jsou nákladnými speciálními výrobky: působí, jako by byly napnuté v okenní tabuli se zvlášť uzavíratelným, ale neviditelným rámem. 

 

Tato neobyčejná modřínová okna samozřejmě potřebují také neobyčejnou krycí vrstvu. Schillinger se v tomto případě rozhodl pro speciální nástavbu. Protože přesahující betonová konstrukce nabízí ideální konstruktivní ochranu pro dřevo, natřel je tenkou vrstvou lazury. Vedle potřebné hloubkové impregnace to jsou dvě vrstvy výrobku Lignovit Lasur Lärche (modřín) – výrobku, který se jinak používá na dřevěné fasády –, které okna zvnějšku chrání a zdobí. Uvnitř se výrobek ADLER Aquawood modřínový olej na bázi vody postará o hedvábný lesk, přirozené zapálení a zvlášť příjemný dotek, který skutečně dá pocítit dřevo – zcela podle principu „redukce na to nejpodstatnější“. Pokud někdy v tomto výzkumném ústavu v Oberwolfachu nějaký výpočet nevyjde, nemůže být díky této prosklené ploše s okny na vině výhled ani pohled do dálky.

Informace o projektu
Objekt
Matematický výzkumný ústav Oberwolfach
Použité produkty
Projektant
Harter + Kanzler Architekten
Provádějící firmy
Fensterbau Erich Schillinger GmbH

Zum ADLER Online-Shop: