Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Nový vzhled pro vchodové dveře: efekt starého dřeva

Kdo je skutečnou hvězdou Vašeho domu?  Proč ne třeba vchodové dveře? Dřevěné dveře mohou být rozličné, různě dekorované a mohou dosahovat přirozené krásy v jakémkoliv, Vámi zvoleném efektu. Např.: dřevo staré horské chaty – některé přírodní typy vypadají dokonce ještě lépe, jsou-li věkem vyzrálé. Člověk by měl na mysli skoro Bruce Willise, anebo právě Vaše vchodové dveře s efekty ADLER. A jak se dají dveře proměnit v takovou hvězdu? To nám představí aplikační technik firmy ADLER, Mario Valorzi.

 

 

KROK 1 – KARTÁČOVÁNÍ (DŮLEŽITÉ I PRO PŘÍRODNÍ TYPY)

Vezmeme mladý smrček a pořádně ho vykartáčujeme, neboť jedině tím vytvoříme na hladké „dětské tváři“ její strukturu a výraz. Použijte umělohmotné kartáče.

 

KROK 2 – IMPREGNACE

Impregnační přípravek Aquawood TIG HighRes se postará o probarvení dřeva a definitivně tak skoncujete se vzhledem jemné „dětské pokožky“. Před nanášením nátěru je velmi důležité dobře přípravek promíchat! (pozn. skuteční profíci vědí, že je myšleno „promíchat, ne protřepat“). Použijte barevný tón: Altholz.

 

KROK 3 – ZÁKLADOVÝ NÁTĚR, BROUŠENÍ

Po 4 hodinách schnutí nalakujeme dřevo základem Aquawood Protor-Base L v bezbarvém provedení a za dalších zhruba 5 hodin schnutí je možné nátěr obrousit a tak odstranit tvrdší letokruhy: se zrnitostí 120 nebo brusným rounem Scotch Brite. (pozn.: vzhled starého dřeva neznamená, že je povrch zaprášený, tedy je třeba důkladně očistit dřevo od brusného prachu!).

 

KROK 4 – TESÁNÍ, RYTÍ, ŠKRÁBÁNÍ

Dle pokynu „pomalu zničit“ teprve pochopíme, že je vše možné! Ozbrojte se proto drátěným kartáčem a hřebíkem. Pomocí zaklepávání a tesání vyřezáte do dveří „dírky od červů“, které zkrátka patří ke vzhledu starého dřeva. Je-li Vaše hvězda z nepoddajného dřeva, pak vytlačte také pomocí hřebíku ještě několik autentických „chodbiček od červů“.

Pomocí drátěného kartáče můžete také docílit světlejších rýh – a přesně tato místa v následujícím kroku ztmavnou a postarají se o dosažení vzhledu typického pro staré dřevo.

 

KROK 5 – NATÍRÁNÍ

Mezitím je opracovaný kus již dost tvrdý. V následujícím kroku proto již můžete bez dalšího ohledu vetřít – přípravek Protor-Primo v barevném odstínu Palisandr. Přebytečné množství pečlivě umyjte.

 

KROK 6 – FINÁLE

Po uplynutí odpočinkové pauzy přes noc už chybí pouze závěrečná fáze: dřevo natřete bezbarvým krycím nátěrem Aquawood Protor-Finish L W40.  Příměs hrubého efektu Aquafix S grob vytvoří obzvláště pevný a hrubý ochranný filtr. A nyní už můžete Vaši hvězdu vyslat na jeviště. Jistě se ohromením nad výsledným efektem podlomí kolena nejen Vašim sousedům, ale všem návštěvníkům!

 

INSTRUKTÁŽ:

Mario Valorzi, vývojový technik firmy ADLER.

 

POUŽITÉ PRODUKTY:

Aquawood TIG High-Res, Altholz

Aquawood Protor-Base L

Protor-Primo

Aquawood Protor-Finish L W40 s Aquafix S

Popis Velikost Formát
Broschüre: Protor Haustürenbeschichtung 1.8 MB PDF

Zum ADLER Online-Shop: