ADLER: UV ochrana pro pohledové dřevěné plochy v interiéru

Dřevo je stavebním materiálem minulosti, současnosti i budoucnosti. Tisíce let osvědčená a v tradici pevně ukotvená udržitelná surovina šetrná k životnímu prostředí nyní stoupá nyní mimořádně v oblibě i u architektů.
2. 6. 2022

Od 24-patrové výškové budovy k visutému mostu, od vyhlídkové věže po středisko nakládání s odpady, od vilové čtvrti po obytný komplex – není téměř nic, co by se nedalo postavit z tohoto skvělého stavebního materiálu. Stále více architektů a projektantů se s nadšením obrací ke smrkovému, modřínovému či jedlovému dřevu jako ke stavebnímu materiálu. A kdo si zakládá na dřevě, dává to také najevo: bez viditelných dřevěných ploch v interiéru se v současnosti neobejde téměř žádná dřevostavba. Není divu - světlé, teplé stěny a stropy z tohoto přírodního materiálu vytváří v interiéru příjemný pocit pohody. Působí domácky a útulně, ale zároveň elegantně a stylově. Pro dlouhodobé udržení moderní atmosféry v místnosti však potřebují dřevěné povrchy v interiéru také správnou ochranu: Lignovit Interior UV 100 od ADLER podtrhuje charakteristickou krásu dřeva a chrání ho před žloutnutím a tmavnutím!

Stálý charakter

Jakmile je dřevo vystaveno světlu, dochází k rozkladu některých jeho složek – zejména ligninu. Tím se změní jeho barva do žluta a dřevo tmavne. Tomuto nežádoucímu efektu lze předejít pouze vhodnou povrchovou úpravou. ADLER proto vyvinul lazurovací systém Lignovit Interior UV 100 - speciálně určený pro měkké dřevo v interiéru. Tato vodou ředitelná lazura totiž obsahuje speciální světelné stabilizátory, které pohlcují UV záření a stabilizují lignin ve dřevě: matná profesionální lazura Lignovit Interior UV 100 tak udrží povrch dlouhodobě krásný a bez žloutnutí.

Ochrana a styl

Tato ochrana dřeva před žloutnutím a tmavnutím je prostě nepostradatelná - zvláště v moderní architektuře s velkými okenními plochami a světlými místnostmi zaplavenými denním světlem. Mnoho výrobců dřevěných prvků proto ošetřuje exponované dřevěné povrchy určené do interiéru pomocí ADLER Lignovit Interior UV 100 již při výrobě a získává tak i další výhody: lazura totiž chrání dřevo před vlhkostí, nečistotami a poškozením během přepravy a montáže. Kromě toho lze také vytvořit různé designové vzhledy povrchu: Lignovit Interior UV 100 je totiž k dispozici v široké škále barev – od jemně bílé „Mont Blanc“ přes přirozeně krémově světlou „Zugspitze“ až po šedavou „Spok“. A je samozřejmé, že lazura, která byla certifikována rakouskou ekoznačkou, neobsahuje žádné škodlivé chemické látky a je bez kompromisů vhodná pro použití v interiéru: Díky vysoké prodyšnosti zajišťuje zdravé vnitřní mikroklima!

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se zhruba 670 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com