Díky anti-heat technologii z laboratoří ADLER zůstávají okna a vchodové dveře i v horku zářivě krásné

Teplo, tepleji, nejtepleji: snad každé léto jsou lámány teplotní rekordy, v těch se zapotí nejen ochránci klimatu. Všechny společnosti působící ve stavebnictví také čelí velkým výzvám způsobeným extrémními teplotami: teplo ovlivňuje mnoho použitých materiálů, zejména v případě tmavých odstínů.
22. 7. 2022

Odstíny černé a tmavě šedé, které jsou v současnosti tolik oblíbené mezi architekty a projektanty, se v letním slunci obzvlášť silně zahřívají. Pálí při dotyku, ale ještě víc pálí otázka odolnosti – zvláště u dřevěných oken a dveří: „Příliš vysoké teploty zkracují životnost povrchové úpravy. U dřevěných prvků může docházet k nepříjemnému výronu pryskyřice. A plast se dokonce deformuje,“ říká Rainer Troppmair, vedoucí vývojového oddělení povrchových úprav pro oblast stavebnictví ADLER. Proto přední rakouský výrobce laků, barev a ochrany dřeva již léta využívá nano technologie: Na přání lze do povrchové úpravy přidat speciální přísadu proti teplu, která udržuje nižší povrchovou teplotu a tím spolehlivě chrání lakovaný povrch a materiál pod ním.

Tepelný štít

Speciální přísada proti tepelným účinkům obsahuje pigmentové částice odrážející infračervené záření. "Tyto pigmenty umožňují, aby se tepelné záření skutečně odrazilo, takže se povrch zahřeje asi o 25 stupňů Celsia méně," vysvětluje Troppmair. To má samozřejmě smysl zejména u „lapačů tepla“ jako jsou odstíny antracit nebo tmavě šedá. Ale načervenalé, hnědé nebo dokonce zelené a modré odstíny také mohou těžit z dodatečného tepelného štítu. Inovace zaujme především u oken a dveří, jejichž rámy a povrchy zároveň propouštějí teplo do domu. Použití technologie proti teplu by bylo možné i u dřevěných fasád v tmavých odstínech, ale bylo by to velmi pracné a drahé vzhledem k velkým plochám. Dřevěné fasády navíc obvykle nejsou přímo spojeny s nosnou konstrukcí domu, a proto do interiéru předávají jen malé množství nebo žádné teplo.

Méně stresu, delší životnost

Na druhou stranu ADLER důrazně doporučuje lakování vysoce kvalitním systémem Polycolor 2K SQ s protitepelnou úpravou zejména u plastových oken, aby se předešlo obávané deformaci. Ale top produkty pro povrchovou úpravu dřevěných oken ADLER Aquawood Covapro a ADLER Aquawood Covatop XT mohou být samozřejmě také doplněny tepelnou ochranou, stejně jako systém na povrchovovu úpravu vchodových dveří ADLER Aquawood Protor. „Každý stupeň dolů znamená mnohem nižší termomechanickou zátěž pro pojiva obsažená v lakovacím systému a tím i mnohem delší životnost konečné povrchové úpravy,“ prozrazuje Troppmair. Dřevo se navíc „nepotí“ – je zamezeno nepříjemnému výronu pryskyřice.

Tmavé tóny, jasná radost

Proto například truhlárna Holtkamp v německém Borchenu pravidelně používá přísadu ADLER anti-heat: „Pokud chtějí tmavší odstíny, doporučujeme našim zákazníkům hned od začátku systémy ADLER s funkcí ochrany proti teplu.“ hlásí Hubert Holtkamp ze společnosti v Severním Porýní-Vestfálsku, která se specializuje na výrobu oken a dveří. „Je to trochu dražší, ale vyplatí se to,“ je přesvědčen profesionální výrobce. Tento speciální systém se osvědčil zejména u modřínu, a to i s tmavě červenými tóny. U antracitové a černošedé je podle Holtkampa prakticky nutností! A nejen pro něj. Povrchová úprava ADLER s technologií anti-heat byla nedávno nepostradatelným pomocníkem i pro velký projekt ve Švýcarsku: Wenger Fenster AG obdržel zakázku na výrobu více než 6 500 (!) nových dřevěných okenních prvků v elegantním šedém odstínu. Po konzultaci s obchodním zástupcem ADLER Jürgem Niebeckerem se vedoucí závodu Wenger Michael Allenbach rozhodl pro povrchovou úpravu ADLER Aquawood Covatop XT v barvě NCS S 6502-Y s přísadou proti teplu. První okna byla namontována loni v létě a osvědčila se. Výroba pro druhou etapu ukázkové renovace běží v současné době na plné obrátky. Protože díky technologii anti-heat od společnosti ADLER zůstávají okna a vchodové dveře zářivě krásné i na tom nejžhavějším slunci!

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se zhruba 670 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com