Řemeslo se snoubí s high-tech

V rakouském městě Mondsee vyrábí Villeroy & Boch vysoce kvalitní koupelnový nábytek ze dřeva: v nejvyšší kvalitě, splňující standardy udržitelnosti - a s elegantními lakovanými povrchy od ADLER.
27. 1. 2023

Společností s tradicí je mnoho. Ale úspěšný příběh trvající více než 270 let – to už je spíše rarita. Společnost Villeroy & Boch byla založena přesně před 274 lety - 274 let, za které se výrobce keramiky vypracoval na jednoho z předních světových dodavatelů kompletního sortimentu do koupelen a wellness, ale i například pro stolování. Je poskytovatelem kompletních služeb. Co to znamená? Plánujete-li svou novou koupelnu, od Villeroy & Boch nedostanete jen umyvadlo, vanu nebo sanitární zařízení, ale také nábytek - a to vše s maximální kvalitou designu a provedení. V Mondsee v Rakousku se ročně vyrobí kolem 50 000 kusů nábytku: s precizním řemeslným zpracováním v kombinaci s high-tech a vysoce kvalitními materiály od dřeva až po povrchovou úpravu systémy od ADLER.

Tradice a inovace

Stejně jako rodinná firma Villeroy & Boch je i přidružený závod na výrobu nábytku v Mondsee tradičním podnikem. Byl založena v roce 1890 jako klasická venkovská truhlárna, rozšířena v roce 1972 a od roku 1991 je centrálním výrobním závodem koupelnového nábytku od Villeroy & Boch. "Vůně tradice, duch budoucnosti": V souladu s tímto heslem zde funguje kombinace ruční práce a automatizovaných procesů, které do sebe přesně zapadají. "Takto můžeme zajistit naše vysoké standardy kvality a zároveň efektivně vyrábět velmi komplexní řadu nábytku v mnoha provedeních,“ vysvětluje Herbert Stabauer. Vyučený mistr stolař pracuje ve společnosti více než 40 let a nyní je zodpovědný za výrobu koupelnového nábytku společnosti Villeroy & Boch v Mondsee jako výkonný ředitel a ředitel závodu. Jak tato jemně vyladěná kombinace ruční a strojní práce vypadá, se ukáže při prohlídce továrny: manipulace s panely (skladem je více než 200 různých materiálů), řezání a broušení se většinou provádí strojově. Robot odebírá panely z horizontálního úložiště a přivádí je k plně automatické pile, další pracovní kroky přebírá olepovačka hran, CNC frézka s automatickou 68násobnou výměnou nástrojů a automatická bruska. Někdy je ale potřeba i šikovných rukou – hrany masivního dřeva se brousí ručně, aby bylo při následném lakování dosaženo optimálního krytí hran.

Dvojnásobná jistota

Automatizace díky moderním systémům a nefalšované, vysoce kvalitní řemeslné zpracování jdou ruku v ruce i při lakování. Tým zaměstnanců lakuje manuálně ve stříkací kabině dílce se složitou geometrií nebo při výrobě velmi malé série. Ruční práce je také někdy nutná pro pečlivé mezibroušení. Vyškolené oči zkušených zaměstnanců jsou zodpovědné i za konečnou kontrolu kvality lakovaných povrchů. Kromě toho lakovací linka s plně automatickým nanášením UV laků zajišťuje dokonalé povrchy ve velmi krátkém čase. Systém nejprve vyčistí a deionizuje panely a poté pomocí 3D skeneru vypočítá geometrii obrobku – předpoklad pro optimální aplikaci laku. Pistole lakovacího stroje pak na povrch a hrany nanese vysoce kvalitní vodouředitelný UV krycí lak Pigmolux DC od rakouského výrobce ADLER. „DC“ znamená „dual cure“ – barva se vytvrzuje hned dvakrát: „Klasické tužidlo na jedné straně a UV záření na straně druhé umožňují optimální zesíťování laku. To zaručuje výbornou odolnost, elasticitu a přilnavost za mokra, což je u koupelnového nábytku obzvláště důležité,“ vysvětluje ADLER manager prodeje Christian Schütz. Ve spolupráci s techniky ADLER byl tento vodou ředitelný krycí UV lak optimálně přizpůsoben požadavkům společnosti Villeroy & Boch – „díky zvláště jemné struktuře laku dosahuje povrch optimálních vlastností proti otiskům prstů a zároveň velmi dobrých vlastností proti vyleštění,“ uvádí Schütz.

Všestranně udržitelné

Kromě kvality povrchu zaujala povrchová úprava ADLER ve Villeroy & Boch také svou efektivností: „S Pigmolux DC můžeme pracovat s jednovrstvým systémem, aniž bychom dělali kompromisy v kvalitě povrchu,“ říká Herbert Stabauer. To urychluje výrobní proces a snižuje spotřebu energie a materiálu – což je důležitý příspěvek k udržitelné výrobě. „Téma udržitelnosti je pro nás velmi důležité,“ zdůrazňuje Stabauer. Jde také - ale zdaleka ne pouze - o materiály a procesy šetrné k životnímu prostředí. Pro rodinný podnik je rovněž důležité šetrné využívání zdrojů. Nějaké příklady? Optimalizace snižuje plýtvání při řezání dřevěných panelů. Na druhém konci výrobního procesu je obalová krabice, vyrobená na míru pro každý kus nábytku - tím se šetří materiál a snižuje se riziko poškození při přepravě téměř na nulu. Lakovny jsou vybaveny vodním postřikovačem, který je napájen z nádrže na dešťovou vodu o objemu 30 000 litrů. "V důsledku toho jsme byli schopni snížit spotřebu vody na polovinu a také snížit náklady na čištění od vápenatých usazenin díky nízké tvrdosti dešťové vody," říká Stabauer. Ale součástí udržitelného obrazu společnosti Villeroy & Boch je také jasný závazek vůči lokalitě Mondsee s přibližně 100 pracovními místy, pokrývající 100 % potřeby elektřiny z vodní energie nebo spolupráce s regionálním přepravním partnerem. Do tohoto konceptu perfektně zapadá skutečnost, že výrobce povrchových úprav ADLER je jen dobré dvě hodiny jízdy daleko v tyrolském městě Schwaz. Herbert Stabauer zdůrazňuje: „Ve Villeroy & Boch neděláme věci napůl – vždy nastavujeme laťku vysoko sobě, ale i našim partnerům. Pokud jde o kvalitu, inovace a udržitelnost, ADLER má podobně vysoké standardy jako my – to je dobrý základ pro spolehlivé partnerství.“

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se zhruba 720 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com