Snadná automatizace: lakovací coboti v praktických testech u ADLER

Jsou to malí všestranní roboti: Kolaborativní roboti, nazývaní coboti, se dnes používají pro širokou škálu procesů. K obsluze strojů, odebírání dílů, zvedání a svařování – a v poslední době také k lakování. Použití cobota jako lakovacího robota bylo testováno v kompetenčním centru aplikační techniky předního rakouského výrobce barev ADLER - se slibnými výsledky.
22. 8. 2022

Flexibilní a nekomplikované

Většina velkých výrobců oken a dveří spoléhá v oblasti úpravy povrchu na lakovací roboty. Klasická robotická technologie však není první volbou pro každou oblast použití: prostorové nároky jsou příliš velké, nutné programovací úsilí příliš vysoké a flexibilita příliš nízká. Zde by v budoucnu mohli vstoupit do hry „malířské coboty“: Kolaborativní roboti umožňují bezbariérovou interakci mezi člověkem a strojem, lze je flexibilně používat a jejich obsluha je nekomplikovaná. Matthias Stötzel, vedoucí aplikační techniky pro okna a dřevěné konstrukce ve společnosti ADLER, vysvětluje: "Kobota lze snadno naprogramovat na jakoukoli sekvenci pohybu. Programování je mnohem méně složité než u běžného lakovacího robota." Díky volnosti pohybu ramene robota lze lakovat i velmi složité geometrie: "V našem testu v praxi jsme povrchovou úpravou opatřili židle, rozvaděčové skříně, kolečka a rámy - výsledky byly vždy přesvědčivé,“ říká Stötzel. Vzhledem k jednoduchému programování se použití cobota vyplatí zejména u malých sérií, které lze lakovat s vysokou kvalitou a opakovatelností.

Hodně automatizace v malém prostoru

Další výhoda: malá potřeba místa. „Pro normální lakovací robot jsou zapotřebí speciální ochranná zařízení nebo samostatná lakovací kabina. Naproti tomu cobot může být použit v jakémkoli prostředí, muž i stroj pracují bok po boku,“ vysvětluje Stötzel. Pro praktické testování v oddělení aplikační techniky ADLER byl cobot vybaven airmix pistolí a namontován na přenosný nástavec. Prototyp byl testován pro širokou škálu aplikací po dobu několika měsíců – a prošel na výbornou: „Na otázku, zda jsou coboti vhodní pro použití při povrchových úpravách, můžeme odpovědět jednoznačně ano,“ říká Stötzel. Tým ADLER tak získal cenné zkušenosti v oblasti lakovací techniky: „Coboti také nabízí zajímavou alternativu pro menší výrobce, jak implementovat automatizaci s malým úsilím a vysokou flexibilitou. Mám radost, že nyní můžeme naše zákazníky v této oblasti podpořit i naším praktickým know-how.“

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se zhruba 670 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com