Truhlárna Burkart ukazuje své barvy

„Vytvářejte hodnoty, utvářejte domov“ je motto tradiční truhlářské dílny Burkart z Bad Kohlgrub v Horním Bavorsku. Výrobce kvalitního nábytku a dveří bere aktivně budoucnost do svých rukou – a přešel na vodou ředitelné barvy ADLER!
8. 8. 2023

K letošním již 70. narozeninám si truhlářství Burkart nadělilo ten nejlepší dárek. V srpnu loňského roku zahájil majitel Josef Burkart a jeho syn Anton dlouho plánovaný projekt: přechod na vodou ředitelné barvy. „Opakovaně jsme o tom přemýšleli. Avšak v minulosti nabídka jednoduše nesplňovala naše standardy kvality. Měli jsme obavy, zejména pokud jde o odolnost povrchů vůči čisticím prostředkům na bázi rozpouštědel,“ říká Josef Burkart, který převzal firmu založenou jeho rodiči v roce 1953. Vývoj vodou ředitelných povrchových úprav však dál bedlivě sledoval – a v létě loňského roku se konečně přesvědčil, že nastal ten správný čas! Zároveň mu však bylo jasné: „Když přestoupíš, tak jedině s ADLER!“ Protože společnost ADLER jako průkopník vodou ředitelných barev od samého počátku disponuje potřebnými odbornými znalostmi, zkušenostmi a zároveň vyspělou technologií, aby byl takto specializovaný projekt úspěšný a bez komplikací. Stejně jako ADLER vodou ředitelné barvy můžete zpracovávat i svépomocí!

Rychlá změna

Proto Josef Burkart zavolal svému obchodnímu zástupci ADLER. Za několik dní stál již stál specialista společnosti ADLER ve dveřích dílny s plechovkou barvy Bluefin Pigmores 4in1. Tato vodou ředitelná krycí barva je všestranným řešením pro perfektní lakování krycí barvou, se kterými truhlárna Burkart často pracuje, zejména pak s odstíny černé a bílé. „Tato klasika je nadčasová a elegantní, a přesně tak odpovídá našemu krédu. Naši zákazníci by se přece měli dlouho těšit z kvalitního nábytku,“ zdůrazňuje Josef Burkart. O několik zkušebních lakování později už nic nestálo v cestě dokonalému povrchu lakovanému vodou ředitelnými barvami. Tým Burkart neskrýval překvapení: Žádná pracná přestavba, žádné složité technické změny v lakovně – změna proběhla rychle a zcela hladce. „A protože jsme byli tak nadšení, krátce nato jsme zcela přešli na vodou ředitelné laky od ADLER také v oblasti trasparentních laků ,“ hlásí mistr výroby.

 

Ochrana životního prostředí

Pro změnu bylo rozhodujících několik kritérií: „Na jedné straně je to samozřejmě myšlenka udržitelnosti, která pro nás hraje roli. Přechodem na vodou ředitelné povrchové úpravy výrazně snižujeme naše emise rozpouštědel a naši stopu CO2, a tím chráníme naše životní prostředí. Důležité jsou také příjemné pracovní podmínky pro zaměstnance, jednoduché čištění přístrojů vodou a nekomplikovaná likvidace. Dalším argumentem ve prospěch celkového přechodu výroby bylo, že můžeme držet zásoby a tím i prostorovou a finanční náročnost na co nejnižší úrovni. A konečně, kvalita povrchu je prostě vynikající!“, vyjmenovávají společně majitelé Anton a Josef Burkartovi.

Kvalita povrchu

Kvalita povrchu má u truhlářství Burkart obzvlášť vysokou prioritu. „Povrchová úprava tvoří na celém nábytku finální vrstvu a proto hraje rozhodující roli v celkovém dojmu. Spoustu věcí můžete díky ní vylepšit, ale i hodně pokazit,“ je přesvědčen Josef Burkart. Přestože je s barvou Bluefin Pigmores 4in1 možné vytvořit kompletní povrchovou úpravu, tým truhlářství Burkart jde dokonce tak daleko, že při požadavku na zvláště odolné povrchy barvu přelakuje transparentním lakem Bluefin Top-Antiscratch od ADLER. Zákazníci oceňují vysokou odolnost a dlouhodobou životnost svého nábytku – stejně jako jeho ekologickou výrobu: „Proaktivně říkáme, že pracujeme s vodou ředitelnými barvami a dostáváme spoustu pozitivních ohlasů,“ říká Anton Burkart. Je si také jistý, že vzhled vytvořený vodou ředitelnými transparentními laky – méně zvýrazněná kresba a tedy obzvláště přirozený vypadající vzhled – plně odpovídá současnému trendu. Pokud si však zákazník výraznější barvu dřeva, tým Burkart také rád využije širokou škálu mořidel od ADLER.

Jistota

Na mistry truhláře v 10-ti členném týmu udělal dojem i nový vodou ředitelný transparentní lak Bluefin Unistar, který lze zpracovat i jako jednosložkový. "Upřímně - to je sen!", pochvaluje si Josef Burkart efektivní zpracování s vynikající odolností. Obecně je používaní vodou ředitelných povrchových úprav výhodná nejen pro lakýrníka, ale i pro celý tým truhlářů. „Samozřejmě je třeba zvážit několik věcí, možná budeme nyní muset pracovat trochu opatrněji, například s ohledem na broušení a také dbát na to, aby docházelo k dobré výměně vzduchu a aby se při sušení neprášilo,“ shrnuje Burkart. Pokud se ale objeví nějaká otázka, jednoduše zvedne mobil a experti společnosti ADLER jsou mu kdykoli k dispozici a rádi nabídnou radu a pomoc. Každopádně odvaha ke změně se truhlárně Burkart rozhodně vyplatila – tím spíše, že cena vodou ředitelných barev se vlivem koronavirové krize, dostupnosti rozpouštědel a dalších faktorů výrazně přiblížila ceně rozpouštědlových laků. V konečném důsledku jsou pak pro zákazníka ještě levnější díky nižším nárokům na materiál!

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se zhruba 720 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com