© Rubner Holzbau
Dřevostavby & fasády

Dřevostavba z Rakouska vzlétá

Dolnorakouská dřevařská stavební společnost Rubner zrealizovala projekt plný superlativů: Terminál 2 mezinárodního letiště Mactan Cebu, druhého největšího letiště na Filipínách. S touto elegantní dřevěnou stavbou se architekti postarali o zápis do knihy rekordů: je to největší dřevěná budova v Asii a první dřevěné letiště na kontinentu. Na druhém se už pracuje - samozřejmě opět u odborníků na dřevěné stavby Rubner.

© Rubner Holzbau
© Rubner Holzbau
© Rubner Holzbau
© Mactan-Cebu International Airport
© Rubner Holzbau

Tyrkysová voda, bílé písečné pláže, bungalovy se střechou z palmových listů - to hledají a najdou turisté na Cebu, Mactanu a na mnoha dalších ostrovech v jižních Filipínách. Přímořská atmosféra okouzluje cestující, už když vystoupí z letadla: zakřivená dřevěná střecha terminálu 2 připomíná plážovou chatu s palmovou střechou - samozřejmě, kromě rozměrů.

Mech, skořápky, dřevo

Třípatrová budova sestává z centrální trojlodní vstupní haly se 48 odbavovacími pulty, největší bezcelní zóny v odletové oblasti na Filipínách, lázní, restaurací, barů a ještě mnoho jiného. Boční křídla budovy, které umožňují přístup k branám, pokračují ve zvlněnou střešní konstrukci, která symbolizuje surfování na pobřeží Mactanu. V celém terminálu se nacházejí přírodní materiály. Kromě různých druhů dřeva se na stěnách sanitárních zařízení používá mech z Itálie. Leštěné kamenné podlahy s třpytivými perleťovými vložkami připomínají sluneční písečné pláže Cebus. Budovu navrhli architekti z Hongkongské asociace integrovaného designu původně jako ocelovou konstrukci. Chtěli však nabídnout příchozím a odchozím hostům něco výjimečného, aby se rozloučili se v lehké, "rekreační" atmosféře. Stavební materiály by měly odrážet vstřícnost, otevřenost a teplo kultury Filipín. Z konstrukčních, ekologických důvodů a také kvůli tradicím se výběr týkal nejvíce udržitelných stavebních materiálů: dřeva. Zpracování dřeva má na Filipínách staletou tradici - to má ostrovní národ společné s Rakouskem.

Bezpečné, krásné, dřevo

"Stavba ze dřeva znamená stavět velmi rychle, přesně a robustně - s vynikajícími estetickými, ekologickými a energetickými výsledky," říká projektový manažer společnosti Rubner Anton Wanas. "Dřevo má vynikající klimatické chování a umožňuje cyklické bezodpadové hospodářství. Zvukově izolační vlastnosti a chování při požáru jsou také velmi jednoduše zvládnutelné. "Kromě toho je dřevo mimořádně stabilní, což bylo rozhodujícím argumentem v regionu jihovýchodní Asie bohatém na zemětřesení. "Konstrukce z lepeného lamelového dřeva (BSH) vydrží nejvyšší seizmické zatížení. Časté zemětřesení a kromě toho i zatížení větrem až do 200 km / h, které se zde dá očekávat v období tajfunů, byly dobrými argumenty pro konstrukci z BSH hranolů,"vysvětluje Wanas. Méně viditelné jsou zatížení dřeva, vlhkost, silné sluneční záření, termiti a další škůdci. Avšak tento rakouský specialista také věděl, kde hledat radu - jmenovitě u dalšího rakouského specialisty: Rubner na základě zkušeností přesvědčil majitelů budov a tým architektů, že nejlepší ochrana dřeva pro tuto výjimečnou stavbu pochází tyrolské továrny ADLER. Lazura Lignovit Plus LB určená na smrk - je stejně dobrá na dřevo tak jako opalovací krém pro pokožku rekreantů: chrání ho, stará se o něj a udržuje jeho přirozenou krásu.

Důvěryhodné rychlé dřevo

Projekt stanoví normy nejen pro rakouskou dřevařskou stavební společnost, ale také pro Asii: Je to první budova letiště, jejíž struktura a střešní konstrukce jsou vyrobeny výhradně ze dřeva. Jako nosná konstrukce válcové střešní krytiny s vlnovou délkou 15 metrů a rozpětím 30 metrů bylo použito 4 500 metrů krychlových BSH hranolů. Společnost Rubner ve městě Ober-Grafendorf na to predpřipravila potřebné spojovací poloviny oblouků s délkou 23 metrů. Komponenty se pak expedovaly na tři části přes kanál Rýn-Mohan-Dunaj a Antverpy na Filipíny a shromáždily se ve městě Lapu-Lapu na ostrově Mactan už za tři měsíce. Skutečná fantazie! Pro rakouskou dřevostavbu, stejně jako i pro budoucnost takovýchto velkých projektů: rychlé, velké, ale zároveň bezpečné, krásné a udržitelné. To je dřevo.

 

www.ida-hk.com
www.rubner.com/holzbau

© by adler-lacke.com