© RIWAG Türen AG
Okna & Dveře

Dveře otevřené automatizovanému lakování

Čtyři manažeři společnosti RIWAG Türen AG ve městě Arth, v kanton Schwyz, měli jeden cíl: dokonalý povrch. Za tímto účelem hledali řešení a našli dvě: automatizovaný systém stříkání a UV lakování od společnosti ADLER.

© RIWAG Türen AG
© RIWAG Türen AG
© RIWAG Türen AG

Jeden krok, všechny možnosti

Když vstoupíte do výrobních hal společnosti RIWAG Türen AG, jen málo připomíná vkus starých mistrů, který převládal při založení truhlářství v roce 1943. Všechno bliká, na podlaze neleží dřevotříska, halu naplňuje hluk velkých robotů. Pouze příjemná vůně dřeva okamžitě odhalí, že ultramoderní systémy zpracovávají nejpřirozenější ze všech materiálů. Nejnovějším úspěchem automatizace společnosti je lakovna, která umí všechno. „Zvládli jsme velké výzvy, jako je automatická montáž a stohování, integrované broušení a propojení různých cyklů lakování v jednom pracovním kroku. Systém je také plně integrován do automatizovaného toku dat RIWAG, “vysvětluje Marco Contratto, spolumajitel a vedoucí vývoje / IT. Čtečka čárových kódů načítá data do systému. V úvahu se berou všechny detaily, od procesu broušení přes nános laku až po dobu zpracování jednotlivých dveří. Realizován je vždy jeden kus, tím je zaručena maximální flexibilita.Protože se pro vnitřní a vnější použití používají různé nátěry, systém se používá hlavně pro plochy v interiéru. Zaměstnanci pokračují v lakování vnějších ploch ručně.

Dosažení cíle

Projekt jsme naplánovali a realizovali s německým výrobcem strojů Robertem Bürkle GmbH. Všem zúčastněným bylo okamžitě jasné, jak složitý úkol bude, „říká Contratto. Jakmile ale začali hledat řešení a ne chyby, setkal se projekt s úspěchem. Pouze původní lakovací systém nechtěl pracovat s novým zařízením. A tady vstupil do hry ADLER a brzy se ukázalo: Správné barvy pro tento nejmodernější systém jsou vyráběny v nejmodernější evropské továrně na vodouředitelné laky. RIWAG nyní pracuje s ADLER Pigmolux, lakovacím UV systémem na vodní bázi. Díky UV vytvrzování mohou být díly stohovány okamžitě. To šetří spoustu času, což umožňuje společnosti RIWAG dodávat dveře a rámy zákazníkům ještě rychleji. Systém tak splňuje všechny předem definované cíle k plné spokojenosti. Na otázku, co toto úsilí přineslo, má Marco Contratto mnoho odpovědí: „Kromě krátkých dodacích lhůt, vyšší kapacity a flexibility a možnosti rychlých změn barev systém zaujme neměnnou a trvalou kvalitou povrchu. Množství vadného zboží je prakticky na nule.“ Skutečnost, že UV lak od ADLERA je na vodní bázi, a proto je ekologický, jej činí dokonalým. RIWAG Tür AG tak dosáhla svého cíle: nabízí svým zákazníkům dokonalý povrch.

www.riwag.ch

© by adler-lacke.com