© © Huber & Sohn GmbH & Co. KG.
Interiéry

Eko? Logicky!

Na místě bývalých kasáren velí dřevostavby: Největší souvislá zástavba dřevostaveb v Německu trůní v Prinz-Eugen-Park v Mnichově - ukázkový ekologický projekt je vyznamenáním pro dřevostavby. A co ADLER? Korunoval zde mnoho velkolepých projektů!

© dressler mayerhofer rössler gmbh
© dressler mayerhofer rössler gmbh
© PK Odessa - Markus Lanz, Sebastian Schels
© PK Odessa - Markus Lanz, Sebastian Schels
© Conné van d’ Grachten
© Conné van d’ Grachten

566 bytů, ale také dvě školky, centrum obytné čtvrti, dílny, coworkingové prostory a komunitní zahrady: dvě městská bytová družstva, čtyři stavební družstva a dvě společnosti vybudovaly ekologickou městskou čtvrť podle nejmodernějších kritérií a je tak ukázkovým příkladem dřevostavby na osmi stavevebních parcelách (a tedy třetině celé plochy). Pro všechny budovy platila přísná pravidla: obnovitelné suroviny – tedy dřevo – musely být použity v určitém množství, dodržet normy udržitelnosti a prostorové požadavky. Všechny tyto různorodé, působivé objekty vznikly v tomto přísném rámci: od sedmipatrových budov po řadové domy, od masivních po dřevěné hybridní budovy, přes ty, u kterých byste ani neřekli, že jsou dřevěnými konstrukcemi, až po ty ostatní - a že jich není málo - které hrdě ukazují svůj původ: dřevěnými fasádami, dřevěnými okny, vnitřními stěnami a stropy ze dřeva - které byly ochráněny a zušlechtěny nátěry ADLER. Představujeme vám zde tři zvláště úspěšné projekty.

Malý princ v platinově šedém hávu (WA 16 Ost)

Vnést přání 39 stavitelů pod jednu střechu? Ukázalo se, že to bude oříšek. Ale s 24 dvou- až třípatrovými atriovými domy a dvěma čtyřpatrovými bodovými domy s 15 byty se architektům dressler mayerhofer rössler tento kousek podařil: na jihovýchodním okraji ekologického modelového sídliště se nachází „Malý princ“ - světlem zaplavený lineární komplex s vysokou kvalitou života. Navzdory jednotnému vzhledu - všechny budovy jsou zdobí šedivý obklad ze smrkového dřeva ošetřeného nanesením ADLER Lignovit Platin ve speciálním odstínu od profesionála Holz Espermüller - budovy nabízejí prostor pro širokou škálu možných řešení bydlení a využití. Stropy z masivního dřeva ošetřené ADLER Lignovit Interior UV 100 v bělavém odstínu Mont Blanc a velkorysá dřevohliníková okna z truhlářství Köppl v elegantní bílé barvě (ADLER Aquawood Spritzlack XT) zajišťují světlou a přátelskou atmosféru bydlení.

Velké "krabice" s červenobílými akcenty (WA 13)

Pakula & Fischer Architekten navrhli největší soubor ve čtvrti dřevostaveb a odborníci na dřevostavby z Huber & sohn jej realizovali pro městské bytové družstvo GEWOFAG: v hybridní dřevostavbě bylo realizováno 181 dotovaných nájemních bytů a denní stacionář. Dvě pětipatrové stavby ve tvaru L a třípatrový obytný blok jsou seskupeny kolem vnitřního nádvoří. Modřínová fasáda v modulárním systému, která byla odborníky na nátěry REMA ošetřena pomocí ADLER Lignovit Platin v šedém odstínu, nepůsobí monotónně, ale naopak vesele a přátelsky, díky barevným lodžiím. Ty jsou vyvedeny v rubínově červeném odstínu ADLER Lignovit Platin Rubinrot s bílými ostěními (ADLER Lignovit Sperrgrund, ADLER Lignovit Color 9016). Pro školku byla použita kvalitní dřevěná okna, která výrobce Huber & sohn opatřil nátěrem ADLER. Dřevo použité tam, kde to má smysl, flexibilní možnosti uspořádání místností, efektivní provedení – projekt působivě ukazuje, že nejvyšší kvalita bydlení a levná výstavba s udržitelnými surovinami se vzájemně nevylučují.

Věže v šupinatém kabátě (WA 14 West)

Architekt Stefan Rapp použil trik, aby svému projektu dodal živost a lehkost i přes jeho velký objem: obklad fasády mění v jednotlivých podlažích směr a dodává tak průčelím trojrozměrný dojem. Elegantní proměnlivý vzhled podtrhuje nátěr ADLER Pullex Platin v odstínu Quarzgrau, který na fasádu nanesla realizační společnost müllerblaustein HolzBauWerke GmbH. Pohledové křížem lepené dřevěné stropy v interiéru si zachovávají krásu světlého dřeva díky ADLER Lignovit Interior UV 100 v barvě Zugspitze. Světle šedá okna z truhlářství R u. R Schmid s nátěrem ADLER byla již integrována do prefabrikovaných dřevěných panelových prvků, což umožnilo rychlou a nekomplikovanou výstavbu. Aby bylo všem 57 - většinou dotovaným - bytům zaručeno maximum denního světla, byly rozmístěny do čtyřech samostatných celků. Ty vyrůstají z „Domu pro děti“ v suterénu. Klíčovým slovem je růst: Prinz-Eugen-Park jako dokonalé místo pro dospívající i dospělé působivě ukazuje, co může vyrůst z obnovitelných materiálů!

© by adler-lacke.com