© W. E. Sageder
Dřevostavby & fasády

Klidná oáza v centru města

Flexibilní a levný. Velkorysý a robustní. Pohodlný a bezbariérový: každá věková skupina má jiné požadavky na obytný prostor. Zatímco mladé rodiny primárně potřebují hodně prostoru a nekomplikované vybavení, s věkem rostou nároky na bezpečnost a pohodlí. Kancelář Steinkogler Aigner Architekten s jednopodlažní atriální budovou dokazuje, že řešení bezbariérového přístupu není v rozporu s designovou elegancí.

© Martin Bilinovac
© Martin Bilinovac
© Martin Bilinovac
© Martin Bilinovac
© W. E. Sageder
© W. E. Sageder

Rodina S. dosud žila v ústraní na venkově. Pro novou fázi svého života se manželé rozhodli přestěhovat do Mollnu v Horním Rakousku, kde je k dispozici pohodlná a dostupná infrastruktura – od nakupování a lékařské péče až po spojení veřejné dopravy. Rodina se však v jejich novém bydlení nechtěla připravit o klid a soukromí. Za účelem splnění tohoto požadavku navrhla mladá vídeňská architektonická firma Steinkogler Aigner Architekten v úzké spolupráci s budoucími majiteli novou budovu jako jednopodlažní atriový dům. Dřevěná konstrukce je zvenčí uzavřena, pohled do interiéru umožňuje pouze několik oken. Tento dojem soukromý umocňuje lazura Pullex 3v1 od společnosti ADLER v tmavém odstínu „Darth Vader“, kterou dřevařská společnost Aigner ošetřila hrubě řezanou smrkovou fasádu. Ve středu se naopak obytná budova otevírá do atria, v srdci budovy jsou velkorysé okenní prvky: tento prostor funguje jako obývák a útočiště přístupné ze všech stran, dodává do interiéru denní světlo, ale zároveň jej chrání před hlukem a nežádoucími výhledy.

Život během dne

Uspořádání obytných pokojů odpovídá každodenní rutině: Z předsíně se vstupuje do prostorné jídelny, ve které jsou přijímáni hosté, kde přitahuje pozornost nápadný stůl, který byl navržen z 1 000 let starého dubu z Mostviertelu. V kuchyni ze sukovitého dubu dodávají elegantní prvek povrchy kartáčovaného dřeva v tmavě zelené barvě. Pro rovnoměrný a odolný povrch se tesařská dílna rozhodla pro lak na nábytek ADLER Pigmopur v barevném odstínu, který byl také použit pro skříň na ložnici, příborník v obývacím pokoji a vybavení koupelny. Sedací část v popředí jídelny zaujímá stejný přírodní odstín zelené, jehož zadní stěna byla natřena vnitřní barvou Aviva Tiromin Color od společnosti ADLER. Při přechodu z jídelny do obývacího prostoru, kde je umístěn krb, se budova zužuje a transformuje obývací pokoj na intimní útočiště. Následuje prostor na spaní a koupelna, které jsou stejně jako všechny ostatní pokoje bezbariérové.

Kvalita a udržitelnost

Ze stejného důvodu se architekti obešli bez suterénu – všechny skladovací prostory a služby budovy jsou umístěny v samostatné konstrukci. Když hovoříme o službách stavby: Dřevěná konstrukce je vytápěna geotermální energií, protože architekti nastavili laťku nejen z hlediska designu, ale také z hlediska udržitelnosti. Michael Aigner a Rudolf Steinkogler proto při výběru materiálů a realizačních firem soustavně věnovali pozornost ekologii a regionálnímu původu: Dřevařská společnost Aigner sídlí v samotném Mollnu, dřevařské studio Schmidthaler v Leonsteinu, pár kilometrů odtud, a město Kopfing v Innkreis je nedaleko: Zde se nachází sídlo hornorakouského výrobce oken a dveří Josko, který pro novou budovu vyrobil dřevohliníková okna. Nový domov rodiny S. se prolíná s regionem nejen pokud jde o design, ale také se svojí vlastní realizací. Zároveň splnil sen majitelům o soukromí a uzavřeném útočišti.

© by adler-lacke.com