Ⓒ GCA Architektur / Andrea Rührnschopf | © GCA Architektur / Andrea Rührnschopf
Okna & Dveře

Koupání u kanceláře

Osvěžte se ve vodě, zdřímněte si na slunci, projděte se po pláži. Když dopřejeme své duši relaxaci a odpočinek v přírodě, naše myšlenky mohou volně bloudit a naše mysl nám poděkuje těmi nejlepšími nápady. Musel to být kreativní záblesk inspirace, který přiměl tým GCA Wohnen nabídnout svým zákazníkům práci a odpočinek pod jednou střechou – s lázeňským domem, který zároveň slouží jako kancelář.

© GCA Architektur / Andrea Rührnschopf
© GCA Architektur / Nico Havranek
© GCA Architektur / Andrea Rührnschopf
© GCA Architektur / Andrea Rührnschopf

Koronavirová pandemie trvale změnila naši představu o pracovních místech. Hranice mezi prací a volným časem se stále více stírají. Tento vývoj byl pro tým GCA Wohnbau impulsem k navržení zcela nového konceptu využití: „Naší myšlenkou bylo místo, kde lze dokonale kombinovat relaxaci, práci, inspiratici a kreativitu,“ vysvětluje architektka Andrea Probst. Vídeňští bytoví developeři k tomu našli to pravé místo téměř na vlastním prahu – v Kuchelau v 19. vídeňském obvodu, pojmenovaném po Kuchelských zahradách (kuchyňské zahrady), které se tehdy nacházely v Au. Kuchelauer Hafen, který tam vznikl v rámci regulace Dunaje, je se svou jezerní vodní plochou oblíbenou místní rekreační oblastí. GCA Wohnen umístila řadu 17 dřevěných staveb přímo na břeh. Navlečené jako perly na šňůrce se lesknou na slunci svými smrkovými fasádami s povrchovou úpravou ADLER Lignovit Platin v odstínu Onyxschwarz. Ani pro návrh nemuseli jít architekti příliš daleko. Vycházely z tzv. "cabanen": Tento výraz, běžný ve východním Rakousku, původně označoval soukromé chaty v letních lázních, které byly přístupné mimo otevírací dobu.

Letní slunce

Samotný výraz "cabane" vyvolává asociace vlahých letních nocí, vodních radovánek a nekonečných prázdnin. Úzké, podlouhlé stavby v Kuchelauer Hafen se ve skutečnosti nevyužívají pouze pro plážovou rekreaci, ale také pro produktivní účely. Nabízejí umělcům, reklamním odborníkům, architektům, filmařům, manažerským konzultantům, právníkům, fotografům a dalším kreativním mozkům stimulující pracovní prostředí. Vícefunkční prostory jsou vybaveny podle potřeb moderní kancelářské architektury, inspirativní otevřené prostory přímo zvou ke kreativitě. Je na uživateli, zda si vezme tužku a papír nebo notebook nebo si postaví lehátko ven na slunce. Pracovat nebo odpočívat je možné, kde se vám zlíbí: na kryté terase, na sluncem zalitém patiu láskyplně a výstižně zvaném jako „solárium“, v galerii nebo ve studiu, které má velké prosklené plochy směřující k vodě.

Materiál na lodě

Voda, příroda, koupání, loďky... Sem se hodí jediný stavební materiál – dřevo! Zejména proto, že tento přírodní materiál také plně odpovídá myšlence udržitelnosti, která byla pro celý projekt průlomová. Chaty byly postaveny na pilotových základech, aby vydržely 30letou povodeň. Štěrková půda pod stavbami a kolem nich tak zůstala "neutěsněná", a tudíž neztratila svou přirozenou nasákavost a filtrační schopnost. Břeh byl zachován přirozeným způsobem. Pro co možná nejšetrnější realizaci na místě byly dřevěné moduly prefabrikovány pouze ze dvou částí firmou Graf Holztechnik v nedaleké továrně v Hornu. Materiál a dělníci tak museli překonávat jen krátké vzdálenosti.

Hrdě v dřevě

Nejvyšší prioritou proto bylo prezentovat ekologický stavební materiál - dřevo - s patřičným sebevědomím. Chatky také inspirují v interiéru přírodním dřevěným nábytkem. Podlahy, schodiště a galerie byly opatřeny nátěrem ADLER Legno Öl nebo ADLER Floor-System pro lepší ochranu v případě intenzivního používání. Povrch uzavírající lak zajišťuje odolnost i na stěnách koupelny. Vestavná kuchyně navržená v Möbel Zottl s nástřikem plniče ADLER PUR-Spritzfüller a vrchní vrstvou ADLER Pigmopur přebírá tmavý onyxový tón fasády z třívrstvých panelů. Výhled z oken ze smrkového dřeva s povrchovou úpravou systémem ADLER Aquawood Ligno+ v přírodní barvě, vyrobené v závodě PSP Holz GmbH, zve k osvěžení v době oběda nebo po práci. Pokud se necítíte na "práci na vodě", je tu další možnost, co s chatami provést: dřevěné moduly lze kdykoli demontovat a opět postavit někde jinde!

© by adler-lacke.com