© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
Mistrovská díla

Kouzelné strunné nástroje

Co by to byl za příjemný večer na chatě bez zvuku kytary? Bez hudebního univerzála, který se ujme strunného nástroje a okamžitě šíří dobrou náladu? Kytara patří do alpského regionu jako mlékárna do Almu.

© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger
© HTBLA Hallstatt / Stefan Öhlinger

A uprostřed Alp na velmi zvláštním místě vznikají velmi zvláštní kytary: mysticko-magický Hallstatt láká nejen turisty z celého světa, ale také mladých a ne tak mladé milovníky hudby - místní Höhere Technische Lehranstalt (strojní střední škola v Rakousku) nabízí studijní obor "výrobce smyčcových a strunných nástrojů ". Každý rok se asi 15 školáků ve věku od 14 do (dosavadní rekord) 42 let naučí toto mimořádně řemeslné dílo. I jejich předehra k kouzelnému světu hudby se ukázala být přiměřená: po příchodu na stanici v Hallstattu - ne v Bradavicích - učitelé převezou prvňáků ve stylu Harryho Pottera v "Mutzene" přes jezero ve člunu. Jak se dají tyto historické dřevěné čluny postavit, se můžete dozvědět iv HTBLA Hallstatt. Jako například restaurátorské technologie, design objektů nebo soustružení. Vše se na této škole točí kolem jediného materiálu: dřeva. ADLER je samozřejmě předním aktérem v idylické kulise Salzkammergutu.

Barevné tóny

"Většina našich nástrojů je povrchově upravena laky ADLER," potvrzuje Stefan Seethaler, který je zodpovědný za správu materiálů v HTLBA. "Akustické kytary natíráme produktem PUR-Füllgrund HT," podrobně vysvětluje výrobce kytar Christian Jablonski. Studenti pod jeho vedením nanesou dvě až pět vrstev vysoce transparentního základního laku, po kterých následují další tři vrstvy lesklého laku ADLER PUR-Glanzlack. Tělo je pak vyleštěné do vysokého lesku, zatímco krk je v jednoduchém kontrastu navržen s ADLER PUR-Naturmatt. Elektrické kytary jsou divočejší: tón zde udávají výrazné barvy. Po bílém nebo černém základním nátěru následují dvě vrstvy laku ADLER Pigmopur v požadované barvě a pak až tři vrstvy vysoce lesklého laku. Jablonski má ve své učební nabídce dokonce metalickou verzi - ADLER Metallic-Base válcuje!

Umělecké ručičky

Barevný tón tedy také trochu dělá hudbu - dokonalý povrchový design je brilantním završením silného výkonu. Tvarování nástroje z jednoduchého kusu dřeva je jako kouzelnický trik. Protože když studenti vyloudí první zvuky ze svých výtvorů, pak je to čistá magie!

www.htl-hallstatt.at

© by adler-lacke.com