Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten
Dřevostavby & fasády

Mateřská školka ze dřeva

Děti potřebují prostor. Na běhání, hraní, schovávání a dovádění. Proto architekti lübeck summa vytvořili více prostoru pro děti nejen rozšířením prostoru mateřské školky v německém Kalchreuthu, ale také naprosto dokonale využili i místa zdánlivě nevyužitelná: v úzké, podlouhlé dřevěné přístavbě se dokonce i chodba stala dětským hřištěm.

Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten
Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten
Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten
Kinderhaus in Kalchreuth | © Lübeck Summa Architekten

I kdyby přišla v šedých šatech – Pippi by byla z této „Vily Vilekuly“ nadšená. Protože přístavba ke stávající budově mateřské školy v sobě spojuje v podstatě vše, co měla ráda tato svérazná literarní postava. Příležitosti ke hře se nenachází (pouze) ve skupinových místnostech, ale všude, kde je to možné. Také – nebo především – na chodbě: Takže už neplatí nic jako „v šatně jen klidně seď“, „nechoď na chodbu“ a „zamčeme pusu na deset západů a zahodíme klíč, takže už ani slovo“ v zapovězených vestibulech. "Podlaha na hraní“, která vznikla z nutnosti, se pak stala pro děti nejoblíbenějším prvkem. Byl tím získán skvělý prostor, o který už by děti ani učitelé nechtěli přijít.

Jednostranně všestranné

Výchozí bod byl jasný: „Vila Vilekula“ nutně potřebovala více prostoru. Ale jak to zařídit? To byla velká výzva. „Úzká, podlouhlá přístavba byla jedinou možností,“ popisuje Marc Summa z lübeck summa architects v Erlangenu. A to zejména proto, aby venkovní herní a experimentální plochy byly co nejvíce zachovány. Tým architektů tedy navrhl novou přístavbu podél stran stávající budovy. Štíhlá, lehká konstrukce, jejíž design díky svému prostoru přinesl několik výhod: společenské místnosti vedou přímo do zahrady - a chodba, která je jinak tak často opomíjená, byla povýšena na herní a využitelný prostor.

Výběr materiálu? Bez debat

Když došlo na výběr materiálu, první věcí bylo přesvědčit klienta: „Doporučili jsme dřevo jako udržitelný, současný stavební materiál,“ říká Christoph Lübeck. Z ekologických důvodů, ale také z důvodu výborných tepelně izolačních vlastností, rychlosti výstavby a v neposlední řadě „protože dřevo je prostě materiál šetrný k dětem“, říká architekt. Využití objektu jako dům pro děti by se mělo odrazit i na hřejivé, přátelské a živé dřevěné fasádě. Aby je bylo možné zdůraznit a zároveň ochránit, rozhodli se lübeck summa architects pro nátěr lazurou Lignovit Platin od ADLER. Vodou ředitelná tenkovrstvá lazura na dřevo v odstínu achátově šedá nechává hrubě řezaný smrkový obklad zářit na slunci díky obsaženým metalickým pigmentům. Předsazené fasáda z dřevěných lamel různých šířek na spodním a horním patře dodáva stavbě dynamiku. V interiérech, které jsou velkoryse prosvětlené celoplošnými okny, je umístěno několik místností se sociálním zařízením. Jeden z nich má dokonce vlastní „brouzdaliště“. Vnitřní rozvody vody jsou také beze studu ukázány - slečna Pippi Dlouhá punčocha by s tím byla určitě velmi spokojená.

 

© by adler-lacke.com