© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
Mistrovská díla

Nábytek s příběhem

"Ve věku 66 let začíná život", tak zní hymna proti melancholii Uda Jürgense. Probuzený k novému životu ve věku 66 let: To platí i pro tuto elegantní kuchyňský příborník, který na první pohled vypadá jako designový kousek s trendy retro vzhledem. Na druhý se ukázalo, že jde o nábytek, který má svůj příběh - nebo spíše celý román.

© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl

V roce 1954 koupila Antonia Fuchs příborník od truhlářské dílny v Kienbergu v bavorském městě Chiemgau: v té době to byl jednoduchý bílý funkční kus nábytku s nezničitelnou linoleovou deskou jako pracovní plochou. Po její smrti na počátku 90. let zdědila komodu její vnučka Birgit Steinberger. Dala mu nový vzhled nátěrem v bavorské bílé a modré barvě a od té doby používala nábytek jako skříň na nádobí. Po 20 letech však příborník dosloužil a přestěhoval se do zahradního domku. Dokud Birgitinin bratr Michael neobjevil ten dobrý kousek a rozhodl se: jako chytač prachu je toho škoda. Tím se otevřela poslední kapitola v historii kuchyňského příborníku.

Michael Steinberger je majitelem tesařské dílny Dorfhuber v Kienbergu: tradiční rodinné firmy, která slaví své 150. výročí. A Steinberger je tesařský mistr staré dobré školy. Co dělá, dělá pečlivě a s láskou k detailu, co ho napadne, má hlavu a patu. Proto nejprve navrhl miniaturní model, než konečně začal renovovat historický kus nábytku. Steinberger dodal tělu moderní vzhled pomocí vysoce kvalitního laku na nábytek Aduro MDF-4v1 od společnosti ADLER v teplém oranžovém tónu, zatímco přední strany, také natřené bílou barvou Aduro MDF-4v1, dodávají příborníku lehkost. Barevná kombinace je také poctou tesařské obchodní asociaci v Bavorsku, jejíž logo je oranžová kostka. Steinberger vyrobil čela zásuvek a pracovní desku z místního masivního hruškového dřeva, kterému dodal s ADLER Legnopur potřebnou odolnost. S pěkně zrekonstruovaným kuchyňským nábytkem Steinberger přesvědčil nejen svou rodinu, ale také porotu soutěže „Nábytek s historií“, která hlavnímu tesařovi udělila první cenu za úspěšnou renovaci. A jak bude vypadat další kapitola příběhu tohoto kousku? Michael Steinberger zatím nemůže přesně říci - ale jedna věc je jistá: „Komody se už rozhodně nevzdám!“

© by adler-lacke.com