© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
Mistrovská díla

Nábytek s příběhem

"Ve věku 66 let život teprve začíná", tak zní motto pana Uda Jürgense proti melancholii, který se ve věku 66 let probudil k novému životu. To platí i pro tento elegantní kuchyňský příborník, který na první pohled vypadá jako designový kousek s trendovým retro vzhledem. Na druhý pohled ale zjistíte, že jde o nábytek, který má svůj příběh - nebo spíše celý román.

© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl
© MS Werbung, Martina Raucher und Sebastian Graßl

Příběh se začal psát v roce 1954, kdy Antonia Fuchs koupila příborník od truhlářské dílny v Kienbergu v bavorském městě Chiemgau. V té době to byl bílý, jednoduchý, funkční kus nábytku s nezničitelnou laminovanou deskou jako pracovní plochou. Po smrti paní Fuchsové, na počátku 90. let, zdědila příborník její vnučka Birgit Steinberger. Nátěrem v bavorské bílé a modré barvě mu dala nový vzhled a používala ho jako skříň na nádobí. Po 20 letech však příborník dosloužil a byl přestěhován do zahradního domku. Tam by asi i zůstal do dnes, kdyby tento krásný kousek neobjevil Birgitinin bratr Michael a nerozhodl se, že jako chytač prachu je ho škoda. Čímž se začala psát zatím poslední kapitola v historii kuchyňského příborníku.

Michael Steinberger je majitelem tesařské dílny Dorfhuber v Kienbergu: tradiční rodinné firmy, která oslavila v roce 2020 své 150. výročí. Pan Steinberger je tesařský mistr ze staré dobré školy. Co dělá, dělá pečlivě a s láskou k detailu. Co ho napadne, má hlavu a patu. Proto, než finálně začal historický kus nábytku renovovat, si nejprve navrhl miniaturní model. Pan Steinberger dodal nábytku moderní vzhled pomocí vysoce kvalitního laku na nábytek Aduro MDF-4v1 od společnosti ADLER. Pro korpus zvolil teplý oranžový tón, zatímco pro přední strany bílou (také barva Aduro MDF-4v1), aby dodaly příborníku lehkost. Barevná kombinace je také poctou tesařské obchodní asociaci v Bavorsku, v jejímž logu je oranžová kostka. Čela zásuvek a pracovní desku vyrobil Steinberger z místního masivního hruškového dřeva, kterému dodal s ADLER Legnopur potřebnou odolnost. S pěkně zrekonstruovaným kuchyňským nábytkem Steinberger přesvědčil nejen svou rodinu, ale také porotu soutěže „Nábytek s historií“, která tesařskému mistrovi udělila první cenu za úspěšnou renovaci. A jak bude vypadat další kapitola příběhu tohoto kousku? To zatím Michael Steinberger nemůže přesně říct. Ale jedna věc je jistá: „Komody se už rozhodně nevzdám!“

© by adler-lacke.com