© Treppenbau.ch AG
Nábytek

Po schodech nahoru, po schodech dolů

Ať už střední škola, která potřebuje více prostoru, nebo soukromý dům, ve kterém se schodiště stává reprezentativním kusem nábytku - nejen to, že výtah nevede k úspěchu, schodiště je také stále srdcem mnoha budov. Abychom je mohli vylézt, musíme dát jednu nohu před druhou místo pouhého stisknutí tlačítka a jejich stavba vyžaduje skutečné řemeslo. Společnost dodala společnosti Bausbau.ch AG z Toggenburgu v kantonu St. Gallen dva mimořádné projekty.

© Treppenbau.ch AG
© Treppenbau.ch AG
© Treppenbau.ch AG
© Treppenbau.ch AG
© Treppenbau.ch AG

Schodiště k zamyšlení

Když zvonek zazvoní v době oběda, žákyně a žáci ve škole v Küsnacht začnou sprintovat, protože vědí: v jídelně není dostatek míst. Alespoň tak to bylo donedávna. Nad vstupním prostorem byla pak instalována galerie a schodiště. „Budova by měla být jednoduchá, ale s určitými detaily, které vedou žáky k přemýšlení,“ vysvětluje Marie-Claude Bétrix z architektonické kanceláře Bétrix & Consolascio Zurich. Stavitel schodů proto záměrně nechal na podlaze galerie viditelná určitá statická spojení. Bylo vytvořeno eliptické schodiště se schody volně vystupujícími z parapetu. „Schodiště studenty uvítá a ti jsou zvědaví na horní patro, ale také ‚přemýšlejí‘ o pocitu chůze po těchto ‚plovoucích‘ schodech,“ vysvětluje ředitel Stairbau.ch Daniel Kern. Velkou výzvou pro něj a jeho tým byl elipticky zakřivený vnitřní parapet navržený architektem. Ocelové části v ní ukryté jsou odpovědné za stabilitu schodů. Celé zatížení schodů je přes tuto římsu odkloněno k podlaze a stropu. Pokud jde o design, bylo rozhodnuto použít lehký, pevný jasan bez hnědého jádra, pro zviditelnění schodiště z tmavé dubové podlahy v přízemí. Aby to tak zůstalo, všechny komponenty byly zakončeny Legno-Öl Weiß od ADLER, který je ideální pro schody s třídou skluzu R10 a sprintující studenty.

Unikátní pro soukromí

Daniel Kern je obecně fanouškem ADLER Legno olejů, a proto jej také použil na neobvyklém dubovém schodišti v rodinném domě. Strukturální požadavky, charakter místnosti a osobní nápady majitele jsou základními kameny, z nichž vychází návrh AD Architektur Design Gmbh Zurich pro volně stojící otevřené schodiště. „Zákazník chtěl lehké, jedinečné schodiště, které by mělo unikátním způsobem zvýraznit nezaměnitelný vstup,“ vysvětluje Daniel Kern. "Pro úsporu hmotnosti jsme vyrobili parapety z akrylového skla, aby bylo možné minimalizovat zavěšení na výstupní podestě." Objednávka tohoto jedinečného kusu s průhlednými parapety a stoupající zakřivená přední část vyrobená z masivního dubu byla pro i nás něco zvláštního.“ K výrobě sedmimetrového centrálního nosníku bylo vyžadováno řemeslné zpracování a know-how, protože kvůli jeho velikosti nemohlo být vypracováno pomocí CNC, ale muselo být zhotoveno pomocí běžných truhlářských nástrojů. To se muselo napasovat přesně na milimetr, aby se zábradlí vyrobené z CAM namontovalo na schody. Zvláštní vliv na povrch měla i speciální statika a konstrukce schodiště: „Protože podélný spoj přední vzpěry musel být na staveništi staticky slepen, bylo výhodou, že byl povrch naolejovaný,“ říká Kern. Přebytečné lepidlo bylo snadné odbrousit, takže povrch byl naolejován bez zanechání zbytků. Výsledek: dokonalé umělecké dílo se srdcem a duší místo tlačítka a kabelu.

 

www.treppenbau.ch

© by adler-lacke.com