Okna & Dveře

Renesance jedné ruiny

Tady stojí: starý a už trochu zchátralý - přesto spící poklad, a proto láska na první pohled! Když se Marcus Wörtz jednou při své vyjížďce na horském kole zastavil před ruinou bývalé továrny Terazzo v idylickém Lautertalu uprostřed lesa, okamžitě poznal potenciál tohoto místa, zapadlého v čase.

Do 90. let 20. století se v budově vyráběly kamenné směsi s těžbou „Ulmerského vápna“ v regionu. Drtiče kamene rachotily v horním patře dlouhé haly a v přízemí byly různé směsi uloženy ve čtyřech velkých žlabech. Dnes jeden nebo druhý plotter rachotí v horním patře - a mezi drsnými betonovými zdmi kamenných žlabů je velmi zvláštní směs: 30 kreativních hlav architektonické kanceláře Braunger Wörtz. Protože Marcus Wörtz a Berthold Braunger láskyplně proměnili starou fabriku ve své nové profesní sídlo.

Živoucí paměť

Pro architektonické duo bylo zvláště důležité udržet historickou budovu téměř neporušenou. „Stará továrna Terazzo je součástí kulturní krajiny,“ zdůrazňují. Neměli v plánu přestavět nebo postavit novou, ale spíše „pokračovat v budování“: Projektanti se proto zcela spoléhali na původní materiály, které se po desetiletí vzpíraly obtížné práci: beton, kámen a dřevo. Opatrně položili novou dřevěnou skořápku na horní patro chráněné budovy. Bývalá průmyslová pustina nyní zapadá - téměř více než dříve - jako organická složka do krásného prostředí. Budování v a s přírodou - nové komponenty, jako jsou okna, by také měly vypadat co nejpřirozeněji. Proto odborníci společnosti Scheifele Fenster- und Innenausbau GmbH & Co KG zvolili velmi speciální nátěr na smrkové prvky postupně od podlahy ke stropu: Systém Aquawood Ligno + od společnosti ADLER zajišťuje vysoce transparentní a zcela přirozeně vypadající povrch. Po impregnaci máčením produktu ADLER Aquawood Ligno + Base, který stabilizuje dřevní složku lignin, a mezivrstvu pomocí Aquawood Ligno Sealer SQ pro dokonalou izolaci, následoval finální nátěr ADLER Aquawood Ligno + Top. „Zde jsme dokonce přidali trochu ADLER Aquafix S, abychom dosáhli povrchu, který je co nejmatnější, strukturovaný a tedy zcela přirozený,“ odhaluje zaměstnanec Scheifele.

Zdrženlivý svědek současnosti

Uvnitř jsou moderní vybavení a technologie nyní sladěny s historickou strukturou budovy. Vápenný prach se stále drží na starých dřevěných trámech, betonové stěny kamenných žlabů fungují jako přirozené děliče místností. Jsou doplněny kreativním nápadem, kterým tým Braunger-Wörtz dokázal ověřit, zda je vhodný pro zákazníka: Kamenně šedé zvukotěsné závěsy umožňují flexibilní změny situace v místnosti. Z bývalé továrny Terazzo se stala architektonická dílna s vysokou kvalitou pracovního prostoru i pobytu, živoucím současným svědkem a živým kulturním dědictvím, které nejen inspiruje zaměstnance a návštěvníky: subtilní transformace získala v roce 2020 Cenu Huga Häringa za příkladnou stavbu v oblasti Baden-Württemberg!

© by adler-lacke.com