© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn
Okna & Dveře

Renesance jedné ruiny

Tady stojí: starý a už trochu zchátralý - přesto spící poklad, a proto láska na první pohled! Když se Marcus Wörtz jednou při své vyjížďce na horském kole zastavil před ruinou bývalé továrny na terazzo v idylickém Lautertalu uprostřed lesa, okamžitě poznal potenciál tohoto místa, zapadlého v čase.

© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn
© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn
© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn
© Braunger Wörtz Architekten / Erich Spahn

Do 90. let 20. století se v budově vyráběly kamenné směsi s ulmerským vápencem teženým v regionu. Drtiče kamene rachotily v horním patře dlouhé haly a v přízemí byly různé směsi ukládány ve čtyřech velkých žlabech. Dnes v horním patře rachotí jeden nebo druhý plotter - a mezi drsnými betonovými stěnami kamenných žlabů se nachází velmi zvláštní směs: 30 kreativních hlav architektonické kanceláře Braunger Wörtz. Protože Marcus Wörtz a Berthold Braunger láskyplně proměnili starou fabriku ve své nové profesní sídlo.

Živoucí paměť

Pro architektonické duo bylo zvláště důležité udržet historickou budovu téměř neporušenou. "Stará továrna na terazzo je součástí kulturní krajiny," zdůrazňují. Neměli v plánu ji přestavět nebo postavit znovu, ale spíše "pokračovat v budování". Projektanti se proto zcela spolehli na původní materiály, které po desetiletí odolávaly silnému namáhání: beton, kámen a dřevo. Opatrně položili novou dřevěnou skořápku na horní patro památkově chráněné budovy. Ladem ležící průmyslová budova nyní zapadá do krásného okolního prostředí - téměř více než dříve - jako jeho organická součást. Byla zrekonstruována v přírodě a v souladu s ní - nové prvky, jako jsou okna, by proto také měly vypadat co nejpřirozeněji. Proto odborníci společnosti Scheifele Fenster- und Innenausbau GmbH & Co KG zvolili velmi speciální nátěr na smrkové prvky, a to v podstatě od podlahy až po strop: systém Aquawood Ligno+ od společnosti ADLER zajišťuje vysoce transparentní a zcela přirozeně vypadající povrch. Po impregnaci máčením v produktu ADLER Aquawood Ligno+ Base, který stabilizuje dřevní složku lignin, a mezivrstvě pomocí Aquawood Ligno Sealer SQ pro dokonalou izolaci, následoval finální nátěr ADLER Aquawood Ligno+ Top. "Zde jsme dokonce přidali trochu ADLER Aquafix S, abychom dosáhli povrchu, který je co nejmatnější, strukturovaný a tedy zcela přirozený," odhaluje zaměstnanec Scheifele.

Zdrženlivý svědek současnosti

Uvnitř jsou moderní vybavení a technologie sladěny s historickou strukturou budovy. Vápenný prach se stále drží ve starých dřevěných trámech, betonové stěny kamenných žlabů fungují jako přirozené dělicí prvky místností. Jsou doplněny kreativním nápadem, u nějž tým Braunger-Wörtz ověřil, že je vhodný i pro zákazníka: kamenně šedé zvukotěsné závěsy umožňují flexibilní změny situace v místnosti. Z bývalé továrny na terazzo se tak stala architektonická dílna s vysokou kvalitou pracovního prostoru i pobytu, živoucím svědkem a živým kulturním dědictvím, které inspiruje nejen zaměstnance a návštěvníky: subtilní transformace získala v roce 2020 Cenu Huga Häringa za příkladnou stavbu v oblasti Baden-Württemberg!

© by adler-lacke.com