Renovace & sanace

Snadná renovace historických oken s ADLER Histo

S novým Histo-Systemem od ADLER lze historická špaletová okna renovovat profesionálně a v nejvyšší kvalitě. Struktura nátěru na bázi rozpouštědel zaručuje dokonalou přilnavost i na staré dřevo s případnými zbytky lněného oleje a také na kov - kování lze tedy jednoduše natírat zároveň s rámy. Díky svému difúzně otevřenému povrchu povrchová úprava zajišťuje aktivní rovnováhu vlhkosti.

ADLER Histo lze variabilně použít pro natírání štětcem i stříkání - rám okna lze natřít na přímo na stavbě a demontované okenní křídlo následně v dílně. ADLER Histo navíc zaručuje autentický, saténově matný povrch v bílé a ve vybraných odstínech. Aplikační inženýři ADLER Veronika Kronberger a Reinhard Spinn krok za krokem ukazují, jak renovovat historická špaletová okna pomocí ADLER Histo:

Pracovní kroky

 1. Krok 1: Odstraňte tmel a sklo

  Odstraňte starý tmel z vymontovaného okenního křídla. Sklo je nejvhodnější nechat odstranit odborníkem.

 2. Krok 2: Odstraňte barvu

  V dalším kroku je třeba co nejdůkladněji odstranit starý nátěr. Pro tento účel naneste štětcem ADLER Abbeizer Express, nechte 30 minut působit a poté odstraňte barvu cidlinou. Alternativně můžete barvu opálit pomocí horkovzdušné pistole.

 3. Krok 3: Broušení

  Okenní křídlo a rám zbruste zrnitostí 100-150 (měkké dřevo) nebo 150-180 (tvrdé dřevo) a dobře odstraňte brusný prach.

 4. Krok 4: Impregnace

  Pokud je nutná chemická ochrana dřeva, natřete okno impregnačním základním nátěrem Pullex Imprägniergrund. Poté nechte okno cca 12 hodin schnout.

 5. Krok 5: Základní nátěr

  Základní nátěr ADLER Histo-Base nanášejte nástřikem v množství nánosu maximálně 100 µm tloušky mokrého filmu. Alternativně lze povrch také natřít štětcem nebo válečkem. Poté nechte povrch důkladně zaschnout a jednou obruste zrnitostí 240.

 6. Krok 6: Opravte poškození

  Otevřené spáry a jiná poškození povrchu lze opravit pomocí ADLER Kunstharz-Spachtel. Nechte tmel zaschnout po dobu 16 hodin, poté vybruste do hladka zrnitostí 120.

 7. Krok 7: Krycí nátěr - první vrstva

  Naneste první vrstvu vrchního nátěru ADLER Histo-Protect. I zde můžete pracovat se štětcem, válečkem nebo nanést povrchovou úpravu stříkáním. Nanášené množství je opět maximálně cca 100 µm tloušťky mokrého filmu.

 8. Krok 8: Mezibroušení

  Mezibrus se zrnitostí 240 vyrovná případné nerovnosti a zajistí lepší přilnavost vrchního nátěru.

 9. Krok 9: Krycí nátěr - vrchní vrstva

  Druhá vrstva ADLER Histo-Protect dodá oknu dokonalý povrch. V závislosti na množství aplikovaném v procesu stříkání lze druhou vrstvu vynechat. Mimochodem: Povrchová úprava je k dispozici nejen v bílé, ale také ve vybraných odstínech – to dává každému oknu jeho individuální, autentický nádech.

 10. Krok 10: Dokončení

  Po zaschnutí stačí okenní tabule zasklít a zatmelit a znovu namontovat kování. Nyní historické dřevěné okno opět září ve staronové, noblesní nádheře!

© by adler-lacke.com