DIY / Domácí dílna

Správné čištění a údržba olejovaného a voskovaného nábytku

Pro udržení kvality a krásy naolejovaného a voskovaného povrchu je třeba náležité čištění a údržba! V tomto článku vám ukážeme, jak olejovaný a voskovaný povrch správně vyčistit a ošetřovat!

Oleje a vosky vytvářejí přirozeně vypadající povrch a chrání dřevo ekologickým způsobem. Abychom však mohli dlouhodobě udržet kvalitu a krásu naolejovaného či voskovaného povrchu, je třeba náležité čištění a údržba!

V tomto článku najdete podrobný popis správné údržby a čištění naolejovaných a voskovaných povrchů. Protože ADLER ze svého sortimentu doporučuje na údržbu různé výrobky v závislosti na použitém produktu Legno a stupni znečištění, jsou zde shrnuty nejdůležitější rozdíly a podobnosti.

Souhrnná tabulka:

  Legno-Hartwachsöl Legno-Öl Legno-Color Legno-Wachs Legno Dura-Öl Legno Aqua-Öl
Čistění lehkého znečistění Clean-Möbelreiniger

 

Clean-Möbelreiniger

 

Clean-Möbelreiniger 

Clean-Möbelreiniger Clean-Möbelreiniger  Clean-Möbelreiniger
Čistění silně znečistěných a mastných povrchů Legno-Reiniger  Legno-Reiniger  Legno-Reiniger Legno-Reiniger Legno-Reiniger Legno-Reiniger
Údržba Legno-Pflegeöl Legno-Pflegeöl Legno-Pflegeöl​​​​​ Legno-Wachs  Clean-Möbelpflege Plus Clean-Möbelpflege Plus​​​​​

Dobré vědět: Při utírání používejte suchý, měkký hadřík, který nepouští vlákna. Nepoužívejte prosím utěrky z mikrovlákna - působí jako jemný smirkový papír a ničí naolejovaný povrch! Produkty ADLER produktové řady Legno jsou výrobky na bázi přírodních a zušlechtěných surovin. Schnutí proto probíhá hlavně vázáním vzdušného kyslíku. Proto byste měli při práci zajistit dobré větrání.

 

Pracovní kroky

 1. Správné čištění

  Na odstranění lehkých znečištění, jako např. otisků prstů, doporučujeme použít náš čistící prostředek na nábytek ADLER Clean-Möbelreiniger. Případně můžete povrchy vyčistit vlhkým hadříkem namočeným ve vodě s přidaným jemným čisticím prostředkem. Pak povrchy otřete dosucha!

 2. Silně znečištěné a mastné povrchy očistěte hadříkem navlhčeným přípravkem ADLER Legno-Reiniger - čisticí prostředek pronikne hluboko do naolejovaného povrchu bez toho, aby jej poškodil, a odstraní nečistoty a zbytky mastnoty. Potom povrch otřete dosucha.

  Dobré vědět: Nepoužívejte žádné abrazivní čisticí prostředky s přísadami, jako je amoniak (čpavek), alkohol a změkčovadla. Totéž platí pro abrazivní čisticí prostředky.

 3. Správná údržba

  Ne každý produkt Legno vyžaduje stejnou údržbu. Proto jsou níže podrobně popsány tři různé návody na péči o povrchy povrchově upravené jednotlivými LEGNO produkty. Před aplikací se ujistěte, zda je povrch, který se má ošetřovat, suchý a bez prachu a mastnoty.

 4. Správná údržba našich standardních produktů Legno, jako je tvrdý voskový olej Legno-Hartwachsöl, olej Legno-Öl a Legno-Color

  Navlhčete čistý hadřík olejem ADLER Legno-Pflegeöl a olej rovnoměrně rozetřete po povrchu. Povrch nechte zaschnout asi 5 minut. Přebytek otřete ve směru dřevních vláken.

 5. Správná údržba vosku Legno-Wachs

  Údržba probíhá originálním produktem. Naneste na ošetřovaný povrch hadříkem ADLER Legno-Wachs a vosk rovnoměrně rozetřete po povrchu. Po aplikaci přebytek ihned setřete ve směru vláken. Druhý den, kdy je povrch přes noc dostatečně vysušen, je možné vosk vyleštit čistým hadříkem nebo speciálním kartáčem na vosky. Vznikne tak hedvábně lesklý povrch!

 6. Správná údržba Legno Dura-Öl a Legno Aqua-Öl

  Jako šetrnou péči o neporušené povrchy doporučujeme povrch vyčistit pomocí ADLER Clean-Möbelreiniger a poté nanést ADLER Clean-Möbelpflege Plus. Ihned po ošetření otřete povrch suchým hadříkem!

  Dobré vědět: ADLER Clean-Möbelpflege Plus se nesmí používat na poškozené nebo popraskané povrchy nábytku.

 7. Podrobnější pokyny pro zpracování najdete v příslušných pokynech pro údržbu nábytku ošetřeného oleji ADLER Legno-Hartwachsöl, Legno-Wachs, Legno-Öl, příp. Legno-Color nebo Legno Dura-Öl, příp. Legno Aqua-Öl.

© by adler-lacke.com