Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Barevné trendy 2014

ADLER a designérka barev Rosa Sendlhofer prozradí, co je in:


08.01.2014

Paní Sendlhofer, jste vystudovaná designérka barev. Co Vás na tomto povolání přitahuje a jak jste se k němu dopracovala?

Jsem šťastná, že za 25 let praxe v oboru barev a designu mohu říci, že má práce je zároveň mým posláním. Pracovat s barvami a jejich působením je životní filozofií a jedním velkým dobrodružstvím. Je to tak napínavé, jak výrazně barvy ovlivňují naše životy, jak se nás dotýkají, jak nás směrují.

Samotné studium ve spolupráci s mezinárodními odborníky trvá čtyři semestry a může být zakončeno dosažením akademického titulu. Zcela zásadní je ale pro mne prosazení teorie v praxi v rámci každodenního života. Vědění samotné nestačí, musím být schopna prosadit nabyté poznatky v souladu s potřebami zvého zaměstnavatele.

 

Specializujete se na barevné trendy. Můžete nám prozradit co bude in v roce 2014?

Každý z nás má vlastní „cit pro barvy“, který se skládá ze střípků prožitého života a nikdy nezůstává stejný. Barevné trendy jsou pro mnohé pomůckou, vodítkem, jako je madlo u jezdících schodů, trendy poskytují orientaci ve spleti širokého výběru barevných kombinací. V evropském kontextu "ještě" převažují modro-zelené odstíny  barev jako petrolejová, opálově modrá a tyrkysová.

V mezinárodním měřítku se pohybujeme v oblasti korálově červené, ostružinové, fialové. Tyto barvy vyjadřují naše pocity, přání, touhy, společenské vlivy atd. Zejména odstíny fialové vyjadřují celistvost života. Vize a sny, magičnost, "hledání harmonie" a zvýšenou potřebu šarmu oproti věcnosti a účelnosti.

 

A jak to vypadá venku na fasádách?

Fasády nesmí podléhat moderním trendům. Jsou součástí našeho životního prostředí, částí přírody a krajiny. Správné barevné kombinace pro fasády jsou vymezeny úzkým barevným spektrem, které nepodléhá žádným trendům, ale řídí se naším přirozeným citem pro barvy a jejich harmonii.

Podoba fasád musí být v souladu s okolním prostředím, vše ostatní by bylo pouhou násilnou vizualizací (samozřejmě s výjimkou záměrných uměleckých provokací v oblasti architektury). Bohužel se v našem okolí setkáváme díky technickým vymoženostem s mnoha negativními příklady, které nerespektují estetičnost a kvalitu.

###VÍCE

 

Jak mohou využít trendy malíři a v daném ohledu zabodovat?

Malíři mají možnost odpoutat se od všeobecně daných pravidel získáním poznatků o barevných trendech a používáním moderních produktů. Záleží na nich, jakým způsobem představí svému zákazníkovi dané poznatky a možnosti. Je to dlouhá nit, kterou musí navléct; na straně jedné odborné znalosti a řemeslná zručnost a na straně druhé schopnost prodat "nové a neobvyklé".

 

Jaké barvy a barevné kombinace jsou pro rok 2014 pro změnu "out"?

Stručně řečeno: negativní a ponuré barvy. Barvy s vysokým podílem černé jsou vágní, nahání strach - nic takového v současnosti nepotřebujeme. Jsme ve fázi hledání, máme mnoho pocitů uprostřed přetechnizované doby s nedostatkem vzájemné komunikace. ALE: vždy záleží na tom, v jaké kombinaci, jakém poměru a množství dané barvy použijeme. Všeobecný recept u barev neexistuje a pokud by existoval, byl by velmi povrchní. 

 

Jak podporuje firma ADLER jako výrobce barev a laků na dřevo řemeslníky?

Zejména prověřenou kvalitou svých produktů, kterou ADLER nabízí na té nejvyšší úrovni. Ačkoli kvalita se u ADLERa již předpokládá. Otevřenost vůči potřebám trhu a schopnost inovace jsou garantem nadčasového a stále aktuálního produktového portfolia.

Důležitou roli hraje rovněž neustálé studium a možnost dalšího vzdělávání, které firma ADLER nabízí. Pokud se my malíři chceme na trhu udržet, musíme se odlišovat od online-prodejců a masového prodeje. Toho DOCÍLÍME, pokud využijeme dalších možností vzdělávání a rozpoznáme obsaženou přidanou hodnotu.

Závěrem bych ráda citovala Prof. Dr. Haralda Brosta, který tvrdí: „Barva bude nejvýznamnější zkušeností člověka v tomto století.“

VÍCE informací###

 

K produktovému katalogu: ADLER Barvy na zdi a fasády

Kontaktní údaje tiskového oddělení
Claudia M. Berghofer
Tel.: +43 5242 6922-231
Napsat e-mailovou zprávu
Mgr. Stefanie Tobon Nova
Tel.: +43 5242 6922-232
Napsat e-mailovou zprávu

Zum ADLER Online-Shop: