Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Nejlepší myslitelné balení

Pro královskou třídu objektu sbírání

Nejlepší myslitelné balení

Pokud je kniha nejlepším myslitelným balením našeho kulturního dědictví, jak říká Johann Paschen, pak jsou knihovny firmy Paschen nejlepším myslitelným balením pro knihu. Neboť rodina Paschen z Wadersloh v Německu nevyrábí knihovny náhodou, ale z tradice a přesvědčení. Toto přesvědčení zní: „Knihy jsou jako dobří přátelé. A dobří přátelé musí být také dobře ubytováni.“ Na to nabízejí bratři Johann a Christian Paschen – jednatelé společnosti v páté generaci – všechna myslitelná řešení: individuální, pěkná, nejvyšší kvality.  Kdo už někdy viděl knihovnu firmy Paschen, toho ani neudiví, že dokonce papež Benedikt XVI. si nechal svou sbírku knih v apoštolském paláci „zabalit“ bratřími z Wadersloh.

 

„Kniha je pro nás královskou třídou objektu sbírání, protože je myslitelně nejlepším balením kulturního pokladu našich dějin.“ Johann Paschen

PRÁVO V POŘÁDKU

„Nevyrábíme nic obyčejného, ale specializovali jsme se na řešení šitá na míru“, říká vedoucí výroby Martin Brokemper. Takovým řešením na míru je i knihovna pro Seminář právních věd v Juridicu univerzity v Münsteru. Bibliofilní vizionáři firmy Paschen se mohli vyřádit na 14.000 metrech čtverečních a na třech poschodích. Zvlášť pěkné na tom je to, že z výsledku, který je zároveň pěkný i praktický, nemají zisk jednotlivé privilegované osoby, ale více než 3.000 studentek a studentů. Musí to také tak být, vždyť se využívá každý den a nejen výjimečně. Regály, které přinášejí pořádek do práva a ukrývají poklad vědění semináře, měří celkem  3.000 běžných metrů. Manufaktura Paschen navíc naplánovala a zhotovila pro vědychtivé osoby 300 míst k sezení. 

 

Stylově přitom byla dána podmínka, aby se přizpůsobili estetice Juridica. „Úkol spočíval v tom, aby se zachoval styl 50. let 20. století“, vypráví Brokemper. To se podařilo, a přesto knihovna působí moderně – se svými prvky v elegantní bílé barvě a rovnými regály v přírodním dubu. Nadčasové a zároveň přiměřené době. 

NEJLEPŠÍ MYSLITELNÝ POVRCH

Povrch hraje vůbec u firmy Paschen velkou roli. Neboť i pro regály platí samozřejmě totéž, co pro knihy: do úvahy přichází jen nejlepší myslitelné balení! „Nacházíme se ve zvýšeném úseku“, říká Johann Paschen, povrch tady musí být opticky bez poskvrny a zároveň požitek na dotek.“ Aby tento zážitek nebyl na úkor životního prostředí, sází firma Paschen na vodní laky firmy ADLER. „Kvůli životnímu prostředí se z technického hlediska nelze vyhnout lakům na bázi vody“, je přesvědčen Brokemper. Snížení kvality tedy ještě dlouho nepřichází v úvahu: vedoucí výroby vypracoval společně s laboratořemi firmy ADLER ve Schwazu a techniky firmy ADLER přímo na místě řešení na míru. Má teď UV- laky, které jsou speciálně sladěny s jeho podmínkami a jsou na bázi vody, tedy laky, které schnou pomocí ultrafialového světla během nejkratší možné doby. Přitom se nelakuje na běžícím pásu, ale vždycky všechny části jedné knihovny společně. Na truhlářskou desku, natřenou základní barvou, stačí jedna vrstva tohoto laku od firmy ADLER.

V Juridicu Münster byl použit ADLER Pigmolux DC ve stupni lesku G30 – pro vyvýšené prvky v barevném tónu bílá. Vlnovitě tvarované regály tak vypadají ještě elegantněji a to propůjčuje i samotné tíži zákona jistou lehkost. 

Krycími vrstvami na povrch od firmy ADLER a velkou láskou k detailům firma Paschen knihovnou v Juridicu a všemi svými projekty dokazuje: balení je velice důležité – a to tím více, čím je obsah cennější! I kdyby to byl celý kulturní poklad světa.

Informace o projektu
Objekt
Knihovna v Juridicu univerzity v Münsteru
Projektant
Paschen & Companie GmbH & Co. KG

Zum ADLER Online-Shop: