Používáme Cookies, abychom vám poskytli nejlepší možný servis. Pokračováním v používání stránek s tímto vyjadřujete souhlas. Další informace.
OK

Před renovací zkontrolujte podklad a zjistěte, zda na stěně není klihová barva

Kdo chce doma vymalovat, musí vědět, co je na stěnách …

Kdo chce doma vymalovat, musí vedet, co je na stenách, protože ne každá barva se dá premalovat bez problému. Kvuli své reverzibilite se muže napríklad klihová barva pretírat zase jen klihovou barvou. Jiné druhy barev, jako napríklad disperzní a silikátová barva, jsou pak zdrojem problému. Také pokus o pretapetování nemusí dopadnout vždy dobre. Klihové barvy je proto nutno nejprve smýt a až potom se mužeme pustit do malování novými, moderními barvami.

 

Provedte test!

 

Každý domácí kutil dokáže snadno a rychle zjistit, zda byla stávající výmalba provedena klihovou barvou:

Namocte prst do vody a pokuste se krouživým pohybem na jednom míste na stene uvolnit stávající barvu. Pokud se to podarí, jedná se s velmi pravdepodobné o klihovou barvu, kterou byste pred novým náterem meli urcite odstranit teplou vodou. Pokud sice barva nepouští, ale stena absorbuje vodu, takže vznikají tmavé skvrny, je nutno provést hloubkový základní náter pro dosažení rovnomerného konecného vzhledu. Zkoušku podkladu lze proto vždy jen doporucit, protože vyloucí nadbytecnou pozdejší práci.

 

Odborné znalosti: klihová barva

 

Klihové barvy jsou nátery, u nichž se jako redidlo používají pojivo a voda. Jako bílý pigment a plnic slouží vápencová moucka, oxid titanicitý nebo krída. Barevné pigmenty pak náteru dodávají barvu.

 

Protože klih zustává rozpustný ve vode i po vysušení, je náter citlivý na vlhkost a mokro. Pro exteriér je tudíž nevhodný, ale v místnostech jako kuchyne, koupelna nebo sklep bývá používán s oblibou. Proto vždy nejprve provedte test, aby nový náter zustal dlouho pekný!

 

 

Zum ADLER Online-Shop: