Příprava, údržba & opravy

Před renovací zkontrolujte podklad a zjistěte, zda na stěně není klihová barva

Kdo chce doma vymalovat, musí vědět, co je na stěnách …

Kdo chce doma vymalovat, musí vědět, co je na stěnách, protože ne každá barva se dá přemalovat bez problému. Kvůli své reverzibilitě se může například klihová barva přetírat zase jen klihovou barvou. Použití jiných druhů barev, jako například disperzní nebo silikátové barvy, povede pak jen k problémům. Také pokus o přetapetování nemusí dopadnout vždy dobře. Klihové barvy je proto nutno nejprve smýt a až potom se můžeme pustit do malování novými, moderními barvami.

Proveďte test!

Každý domácí kutil dokáže snadno a rychle zjistit, zda byla stávající výmalba provedena klihovou barvou: namočte prst do vody a pokuste se krouživým pohybem na jednom místě na stěně uvolnit stávající barvu. Pokud se to podaří, jedná se velmi pravděpodobně o klihovou barvu, kterou byste před novým nátěrem měli určitě odstranit teplou vodou. Pokud barva nepouští, ale stěna absorbuje vodu a vznikají tmavé skvrny, je nutno provést hloubkový základní nátěr pro dosažení rovnoměrného konečného vzhledu. Zkoušku podkladu lze proto vždy jen doporučit, protože vám ušetří zbytečnou práci navíc.

Odborné znalosti: klihová barva

Klihové barvy jsou nátěry, které se skládají z pigmentu, vody a klihu, který slouží jako pojivo. Jako bílý pigment a plnič slouží vápencová moučka, oxid titaničitý nebo křída. Barevné pigmenty pak nátěru dodávají barvu.

Protože klih zůstává rozpustný ve vodě i po vysušení, je nátěr citlivý na vlhkost a mokro. Pro exteriér je tudíž nevhodný, ale v místnostech jako kuchyně, koupelna nebo sklep bývá používán s oblibou. Proto vždy nejprve proveďte test, aby nový nátěr zůstal dlouho pěkný!

© by adler-lacke.com