Ⓒ Jakub Sobol | © Jakub Sobol
Mistrovská díla

Truhlářské umění pro děti

Malé děti ke svému štěstí moc nepotřebují. Nepotřebují herní konzole, mobilní telefony a televize. Vystačí si s barevnou kuchyňkou či hračkami nebo dřevěným pracovním stolem, kde mohou kreativně tvořit celé hodiny. A není neobvyklé, že se pak rodiče závistivě dívají na takové hezké věci, se kterými si jejich potomci hrají, a rádi by se k nim hned přidali.

© Jakub Sobol
© Jakub Sobol
© Jakub Sobol
© Jakub Sobol
© Jakub Sobol

Jistě jste si všimli rostoucího trendu a zájmu o dětské hračky a pomůcky, které jsou kvalitní, zdravotně nezávadné a přirozeně rozvíjejí schopnosti dětí. Mezi našimi zákazníky jsou i tvůrci takových hraček. Jednoho z nich bychom vám rádi představili – je jím mladý talentovaný truhlář Jakub Sobol.

Výrobě hraček a nábytku do dětských pokojů se chtěl truhlář Jakub Sobol věnovat už od střední školy. Studium na čtyřletém oboru uměleckořemeslného zpracování dřeva spolu s praxí u místních truhlářů a restaurátorů a čalounickým nástavbovým studiem bylo k tomu ideální průpravou. Na střední škole se také poprvé setkal s produkty od společnosti ADLER, které ho oslovily natolik, že práci s nimi neopustil ani po úspěšném zakončení studentských let.

Začalo to lazurou

První produkt ADLER, který jsem vyzkoušel, byla lazura. Pracovalo se mi s ní výborně, a tak jsem nezůstal jen u lazur – neustále zkouším nové výrobky, které ADLER nabízí,“ říká Jakub Sobol. „Tak například na barevné letadlové poličky používám polyuretanový plnič PUR-Spritzfüller, který nanáším na surovou MDF. Krycí vrstvu pak tvoří dvousložkový polyuretanový pigmentový lak Pigmopur. Oba výrobky jsou perfektně brousitelné a Pigmopur skvěle kryje i ve slabé vrstvě.“

Pigmopur Jakub používá na rychlé a pohodlné obarvení dřevěných prvků i bez nutnosti použití plniče. Například u dětského ponku je použit Pigmopur v jedné vrstvě přímo na bukový masiv i na bukovou překližku.

Na každý projekt ten pravý nátěr

Protože je truhlář Jakub Sobol opravdový všeuměl a věnuje se nejen výrobě dětských hraček, ale dovede zrestaurovat starý klavír, postavit zahradní domek, navrhnout a vyrobit schodiště nebo dětské prolézačky, které malí „zákazníci“ milují, potřebuje pro svou rozmanitou tvorbu i různé nátěrové hmoty: „Na boky dřevěných houpaček, které jsou vyrobeny z březové překližky, nanáším vodou ředitelný jednosložkový transparentní lak Aqua-Resist ve dvou vrstvách.“ K tomu dodává: „Barevná buková prkénka jsou opatřena vodou ředitelným krycím lakem Bluefin Pigmosoft také ve dvou vrstvách. Jelikož na tento výrobek spotřebuji více barvy než na jakýkoli jiný ze své dílny, rozhodl jsem se používat "voďáky". Nejen proto, že jsou až překvapivě odolné proti poškrábání (což je u dětských hraček a prolézaček zásadní), ale také při zpracování mají minimální zápach a dobře se od nich čistí pracovní pomůcky.“

Dřevo nerozlučně provází Jakuba Sobola už od dětství a svou budoucnost vidí i nadále v truhlařině a vymýšlení a tvorbě nových projektů ze dřeva. Moc si vážíme zákazníků, kteří dovedou s našimi produkty vytvořit něco krásného a originálního a využít co nejlépe jejich vlastností, tak jako právě Jakub.

www.jakubsobol.cz

© by adler-lacke.com