DIY / Domácí kutilové

Nátěr nábytku ve 4 krocích

Levná a udržitelná alternativa k nákupu nového nábytku a prostor pro vaše vlastní kreativní nápady

Natírání a lakování nábytku je velmi trendy. Upcyklace nábytku není jen cenově výhodnou a udržitelnou alternativou k nákupu nového nábytku, vlastní design nábytku také nabízí možnost vytvářet jednotlivé kusy nábytku přesně podle svých představ.

Shrnuli jsme, které kusy nábytku se nejlépe hodí k novému nátěru a přinášíme univerzálně použitelné tipy. Budete překvapeni, jaký rozdíl dokáže udělat trocha barvy!  

✔️ Univerzální barva na dřevo, plast i kov – dobrý antikorozní účinek

✔️ Vhodná do interiéru i exteriéru

✔️ Vhodná pro dětské hračky, odolná proti potu a slinám

✔️ Vysoká stabilita barevných odstínů, nežloutne

✔️ Natřené výrobky (např. dvířka) se neslepují

✔️ Vysoce kvalitní barva 5 v 1 na vodní bázi s funkcí základního nátěru

✔️ Odolná vůči povětrnostním vlivům, snadno se natírá

✔️ Nízký zápach, šetrná k životnímu prostředí – ADLER green-label

 

Nový nátěr nábytku - už je potřeba!

Než se pustíte do renovace nebo úprav nábytku, měli byste mít po ruce všechny materiály a pomůcky, abyste v průběhu práce nemuseli znovu do prodejny barev :-).

Než začneme - vše, co je třeba vědět o natírání nábytku

Lakování a natírání nábytku není žádné umění a je ve skutečnosti docela snadné. Předem si ale vyjasníme několik důležitých otázek:

 • Jaký nábytek je vhodný k přetření?
  Pokud chcete natřít starý nábytek, je k tomu nejvhodnější nábytek z ničím neošetřeného masivu. Ten zatím není opatřen žádným lakem či barvou a přetření je tedy rychlé a nekomplikované. Nábytek, který již nějaký nátěr má, lze ale také natřít. Nábytek předem obruste. Staré vrstvy nátěru lze také odstranit odstraňovačem nátěrů. Krátký návod zde!
 • Je možné přetřít IKEA nábytek?
  Neošetřený dřevěný nábytek z IKEA jako IVAR nebo RAST je obzvláště vhodný k nátěru barvou nebo lakem, protože dřevo ještě není ničím ošetřené a váš vybraný nátěr lépe drží. Ale i lakovaný nábytek IKEA lze přetřít produkty ADLER. Tipy a návody k natírání nábytku z Ikea zde!

Pracovní kroky

 1. Krok 1: Obroušení a příprava na nový nátěr

  Neošetřený nábytek: Odstraňte prach a nečistoty z nábytku a obruste jej brusným papírem nebo brusnou houbičkou (zrnitost 150-180), aby barva lépe přilnula.

  Lakovaný/barevný nábytek: Pokud chcete přetřít již natřený nábytek, je třeba nejprve odstranit staré vrstvy barvy. Jak odstranit staré barvy se dozvíte zde!

  U ozdobných profilů postupujte obzvlášť opatrně, abyste je nepoškodili.

 2. Po obroušení nábytku odstraňte brusný prach kartáčem, aby nezpůsobil nerovnosti či zabarvení v novém nátěru.

 3. Krok 2: Rozmontujte skříňku

  Pro krásný a rovnoměrný konečný výsledek by měly být demontovány dvířka a vyndány police a zásuvky. Tak se štětcem dostanete ke všem zákoutím a hranám.

 4. Krok 3: Nátěr nábytku

  Pro snazší aplikaci si přelijte barvu do vaničky na barvu. U větších ploch, jako jsou boční strany, dvířka nebo čela zásuvek, je nejlepší použít váleček, abyste vytvořili rovnoměrnou vrstvu barvy. Váleček rovnoměrně namočte do barvy a naneste na plochy.

  Pro lepší krycí schopnost nanášejte barvu do kříže, tedy střídavými tahy podélně a příčně. Na hrany a těžko dostupná místa použijte štětec pro nátěry na vodní bázi. Nechte kus nábytku zaschnout asi 5-6 hodin.

 5. Krok 4: Naneste druhou vrstvu

  Po dostatečném zaschnutí přichází na řadu druhá vrstva barvy. Postupujte stejným způsobem jako u první vrstvy nátěru.

   

  Náš tip: Pokud se při prvním nátěru vytvořily zaschlé kapky barvy, můžete je před druhým nátěrem obrousit brusným papírem.
 6. Upcyklační projekt je hotov!

  Náš projekt ukázal, že svěží vítr do vaší dománosti nemusí přinést vždy jen zbrusu noý kousek. V několika krocích lze starý nábytek přelakovat a proměnit v krásný moderní nábytek. Samozřejmě můžete při malování nábytku popustit uzdu své kreativitě a kombinovat více barev nebo přidat další vzory. 

 7. Náš tip: Nohy, nové úchytky nebo knopky dodají kusu nábytku originální jiskru. Staré úchytky můžete samozřejmě také přestříkat barevným sprejem nebo přetřít požadovanou barvou - 5in1 COLOR drží i na kovu. Pokud je kování již lakované, jednoduše jej nejprve očistěte odmašťovačem a dvakrát nebo třikrát natřete zvoleným nátěrem.

© by adler-lacke.com