Otázky & odpovědi

Před každým nátěrem by měl být příslušný základ zkontrolován a předběžně upraven. Pokud na to zapomenete, mohou se někdy při nanášení nátěru nebo později během používání objevit nepříjemná překvapení. V závislosti na typu podkladu (dřevo, kov, minerální základ) se vyžadují různé zkoušky / předúpravy:

Dřevo

 • Před lakováním je třeba povrch dřeva přebrousit - tím zlepšíme přilnavost. Zejména venku nelakujte přímo na hladké hoblované dřevo, jinak by to mohlo vést ke zkrácení intervalů renovace nebo dokonce oloupávání barvy.
 • Pevnost dřevěného podkladu by měla být také zkontrolována. Pokud uděláte nehtem tah napříč přes dřevěná vlákna a všimnete si výrazných škrábanců, je bezpodmínečně třeba odstranit volnou dřevěnou hmotu mosazným drátěným kartáčem nebo brusným prostředkem. 
 • Nepřilnavé a zkřehlé staré nátěry musí být rovněž odstraněny. K tomu slouží ADLER-Abbeizer Spray nebo také horkovzdušné přístroje.

Kov

 • Uvolněná a hrubá rez musí být před nanesením nátěru odstraněna mechanicky drátěným kartáčem nebo jinými abrazivy. Selektivní koroze by měla být broušena. Zbytkovou rez ošetřete pomocí ADLER Ferroblock nebo ADLER Rostumwandler-Spray.
 • Pro kovové podklady je důležité také odmaštění povrchu - na to je vhodný ADLER Entfetter.
 • Speciálně u pozinkovaných povrchů a hliníku je bezpodmínečně nutné povrch přebrousit např. brusným rounem a současně odmastit.

Minerální základ

 • Před nátěrem lze velké trhliny nebo díry vyplnit vhodným plnivem. Po zaschnutí tmelu se doporučuje vytmelené plochy přebrousit a v případě potřeby je natřít tak, aby se předešlo problémům s přilnavostí.
 • Zbarvení, např. vodou nebo nikotinovými skvrnami, lze natřít Aviva Isolier-Weiß.
 • Zejména u nátěrů na stěny a fasády, ale také u nátěrů betonových podlah, by měla být předem zkontrolována nasákavost a křídování povrchu.
 • Použitím vhodného základování ADLER mohou být křídové podklady zpevněny nebo může být vyrovnána savost podkladu.

Pro každý z těchto podkladů platí, že musí být před nanášením suchý, čistý, nosný, zbavený prachu a „separačních“ látek (jako jsou tuk, vosk, silikon atd.).

technických listech najdete podrobné informace, pro který podklad je produkt ADLER vhodný a jak by měl být příslušný podklad předem upraven. Další užitečné informace najdete zde:

Tipy &Triky: Zkontrolovat základ
ADLER TV: Kontrola a základování podkladů 
ADLER TV: Základování a nanášení špachtlí u sádokartonů

Dřevo ve venkovním prostoru je kromě přirozeného zvětrávání (UV zářením slunce a deště nebo vlhkosti) vystaveno také dalšími „nebezpečími“, jako je například napadení houbami nebo hmyzem.

Přípravky na ochranu dřeva (označované také jako „chemické přípravky na ochranu dřeva“) jsou výrobky, které obsahují biocidní účinné látky, které chrání dřevo před napadením plísněmi, houbami ničícími dřevo a hmyzem.

Konkrétně jehličnany (např. smrk nebo jedle) jsou velmi náchylné k napadení plísní vzhledem k jejich přirozené odolnosti. Zde může preventivní ochrana dřeva pomoci zvýšit trvanlivost.

Kromě toho existují také výrobky, které obsahují takzvanou „ochranu filmu“ - to znamená, že příslušný produkt nebo povrch potažený biocidní účinnou látkou jsou chráněny proti povrchovému napadení modrými a plísňovými houbami.

Společnost ADLER si je vědoma své vysoké odpovědnosti vůči lidem a životnímu prostředí, její kvality a samozřejmě zákonných požadavků. Proto všechny prostředky na ochranu dřeva ADLER jsou externě zkontrolovány a schváleny a uvedeny např. v Österreichischen Holzschutzmittelverzeichnis. V interiéru doporučujeme nepoužívat ochranné prostředky na dřevo!

Rozměrově stálé konstrukční díly jsou např. okna a vchodové dveře ze dřeva.
Je nutné použít kvalitní dřeviny, je vyžadována vysoká rozměrová stabilita. Je nutné použit kvalitní dřeviny, vyžaduje se vysoká rozměrová stabilita. Z tohoto důvodu se obvykle používají silnovrstvé laky a lazury, aby se výrazně snížilo přirozené bobtnání a smršťování dřeva.

Rozměrově nestálé konstrukční díly jsou např. dřevěné fasády, balkóny, přístavky atd.
Tyto dílce jsou obvykle vystaveny silným povětrnostním vlivům, a proto je zde vysoký důraz na nátěr. V důsledku těchto podmínek se jedná pouze o "tenkovrstvé" nátěry, např. se používají ochranné lazury na dřevo. Tím se výrazně snižuje riziko odloupávání nátěrů.

Kromě těchto dvou typů existují také omezeně rozměrově stálé konstrukční díly, jako například zahradní nábytek, žaluzie, zimní zahrady.

Které produkty se používají pro jaký účel najdete v našem průvodci aplikací.

V zásadě se rozlišuje mezi dvěma typy nátěrů - mezi laky a lazurami.

 • Krycí lazury vytváří na podkladu plně krycí vzhled. Struktura dřeva není viditelná.
 • V případě polotransparentního vzhledu příslušná lazura proniká do dřevěného podkladu, čímž je dřevo lépe chráněno, zejména v průběhu zvětrávání dochází k rovnoměrnému odbourávání lazurového filmu (tzv. sprašování). Tyto tenkovrstvé systémy nevytváří silný ochranný film a skrze něj je viditelná struktura dřeva. 

Vezměte prosím na vědomí, že kromě lazury a zvoleného odstínu má na konečnou barvu povrchů významný vliv také aplikované množství produktu, vzhled a struktura dřeva.

Na lakovaném povrchu tvoří lak na příslušném podkladu síťovanou vrstvu. Tato vrstva chrání podklad před mechanickými a chemickými vlivy.

S oleji nebo vosky lze dosáhnout velmi přirozených povrchů s otevřenými póry. Naolejované nebo voskované povrchy netvoří na povrchu souvislou vrstvu, ale nasycují póry dřeva. Výsledkem je, že i naolejované povrchy jsou méně odolné i vůči vnějším vlivům.

Hlavní výhody a nevýhody jednotlivých ploch můžete snadno vidět v této tabulce:

Lakované dřevěné povrchy Olejované dřevěné povrchy
+ nižší nároky na údržbu - vyšší nároky na údržbu
+ velmi robustní + velmi přirozená optika a haptika
- vyšší náklady na opravu při větších škodách (hrubé škrábance, skvrny) + Nečistoty, škrábance atd. lze snadno odstranit a opravit

Další informace k tomuto tématu naleznete v následující informační brožuře: Přirozené lakované povrchy

 

Velice náš těší, že máte zájem o produkty ADLER. Naše produkty můžete jednoduše zakoupit u autorizovaných prodejců ve Vaší blízkosti. Nejbližšího prodejce najdete zde.

Všechny naše výrobky před odesláním a prodejem podléhají přísné kontrole kvality. Bohužel se může stát, že nejste spokojeni s dodanou kvalitou nebo máte problémy se zpracováním.

Vždy se vám snažíme pomoci s těmito problémy a objasnit příčinu nebo poskytnout řešení.

V případě reklamace se prosím vždy obraťte na místo, kde jste zakoupili příslušný produkt ADLER. 

Pokud jste produkt zakoupili v našem online obchodě, kontaktujte prosím kontaktní adresu uvedenou v dodacím listu.

© by adler-lacke.com