Otázky & odpovědi

Před každým nátěrem je třeba zkontrolovat a připravit příslušný podklad. Opomenutí tohoto úkonu může někdy vést k nepříjemným překvapením během nanášení nátěru nebo později během používání. V závislosti na typu podkladu (dřevo, kov, minerální podklady) jsou nutné různé zkoušky / předúpravy:

Dřevo

 • Povrch dřeva nebo dřevěných materiálů by se měl před nátěrem obrousit - tím se zlepší přilnavost. Zejména při použití v exteriéru nenatírejte přímo hladce ohoblované dřevo, protože to může vést ke zkrácení intervalů renovace nebo dokonce k odlupování nátěru.
 • Je také třeba zkontrolovat pevnost dřevěného podkladu. Pokud přejedete nehtem napříč vláken dřeva a uvidíte zřetelné stopy po škrábancích, je třeba narušenou dřevní hmotu odstranit mosazným kartáčem nebo jiným brusným prostředkem. 
 • Nepřilnavé a zkřehlé staré nátěry musí být rovněž odstraněny. K tomu slouží ADLER-Abbeizer Spray nebo také horkovzdušná pistole.

Kov

 • Uvolněná a hrubší rez musí být před nanesením nátěru odstraněna mechanicky - drátěným kartáčem nebo jinými abrazivy. Bodové průniky rzi je třeba obrousit. Zbytkovou rez ošetřete pomocí ADLER Ferroblock nebo ADLER Rostumwandler-Spray.
 • U kovů je důležité také odmaštění povrchu - na to je vhodný ADLER Entfetter.
 • Speciálně u pozinkovaných povrchů a hliníku je bezpodmínečně nutné povrch přebrousit, např. brusným rounem, a současně odmastit.

Minerální základ

 • Před nátěrem lze velké trhliny nebo díry vyplnit vhodným plnivem. Po zaschnutí plniva se doporučuje vytmelené plochy přebrousit a v případě potřeby je natřít tak, aby se předešlo problémům s přilnavostí.
 • Zbarvení, např. vodou nebo nikotinovými skvrnami, lze natřít izolačním základním nátěrem Aviva Isolier-Weiß.
 • Zejména u nátěrů na stěny a fasády, ale také u nátěrů betonových podlah, by měla být předem zkontrolována nasákavost a sprašnost povrchu.
 • Použitím vhodného základování ADLER mohou být křídovité podklady zpevněny nebo může být vyrovnána savost podkladu.

Pro každý z těchto podkladů platí, že musí být před nanášením suchý, čistý, nosný, zbavený prachu a „separačních“ látek (jako jsou tuk, vosk, silikon atd.).

technických listech najdete podrobné informace, pro který podklad je produkt ADLER vhodný a jak by měl být příslušný podklad předem upraven. Další užitečné informace najdete zde.

Použité produkty

Ochranné prostředky na dřevo chrání jedinečný přírodní produkt

Dřevo je jedinečný a všestranný materiál. Lze z něj vytvořit krásné dřevěné fasády, ale i balkony, ploty, okna a dveře. Stejně jako každý jiný přírodní produkt je třeba jej pravidelně ošetřovat, aby zůstalo po léta stejně krásné jako první den. Ochranné prostředky na dřevo chrání vaše venkovní dřevo před modráním, plísněmi, dřevomorkou a dalšími škůdci.

Ochranné prostředky na dřevo ADLER chrání a zušlechťují vaše cenné dřevěné prvky a skutečně zvýrazňují jejich krásu. Nabízíme široký sortiment vodou ředitelných a rozpouštědlových prostředků na ochranu dřeva, které byly pečlivě otestovány, a jsou proto prokazatelně zdravotně nezávadné. Ať už se jedná o nový nátěr nebo renovaci, u společnosti ADLER jistě najdete ten správný prostředek na ochranu dřeva.

Dřevo umístěné ve venkovním prostředí je vystaveno přirozeným povětrnostním vlivům (slunečnímu UV záření a dešti nebo vlhkosti) a také "nebezpečím", jako je napadení dřevokaznými houbami nebo hmyzem.

Ochranné prostředky na dřevo (nazývané také "chemické prostředky na ochranu dřeva") jsou výrobky obsahující biocidní látky, které chrání dřevo před zamodráním, dřevokaznými houbami a preventivně působí proti napadení hmyzem.

Zejména jehličnaté dřevo (např. smrk nebo jedle) je vzhledem ke své přirozené úrovni odolnosti velmi náchylné k napadení houbami. Zde může preventivní ochrana dřeva pomoci zvýšit trvanlivost.

Kromě toho existují také výrobky, které obsahují takzvanou "ochranu filmem" - to znamená, že příslušný výrobek nebo jím natřený povrch je chráněn biocidním prostředkem proti povrchovému napadení zamodráním a plísněmi.

Společnost ADLER si je vědoma své vysoké odpovědnosti vůči lidem a životnímu prostředí, kvalitě a samozřejmě i zákonným požadavkům. Proto jsou všechny ochranné prostředky na dřevo ADLER externě kontrolovány a schvalovány a jsou uvedeny např. v rakouském Österreichischen Holzschutzmittelverzeichnis (adresáři ochranných prostředků na dřevo). Doporučujeme nepoužívat prostředky na ochranu dřeva v interiéru!

 

Hledáte:

Rozměrově stálé konstrukční díly jsou např. okna a vchodové dveře ze dřeva.
Je nutné použít kvalitní dřeviny, je vyžadována vysoká rozměrová stabilita. Z tohoto důvodu se obvykle používají silnovrstvé laky a lazury, aby se výrazně snížilo přirozené bobtnání a smršťování dřeva.

Rozměrově nestálé konstrukční díly jsou např. dřevěné fasády, balkóny, přístavky atd.
Tyto dílce jsou obvykle vystaveny silným povětrnostním vlivům, a proto je zde vysoký důraz na nátěr. V důsledku těchto podmínek se jedná pouze o "tenkovrstvé" nátěry, např. ochranné lazury na dřevo. Tím se výrazně snižuje riziko odloupávání nátěrů.

Kromě těchto dvou typů existují také omezeně rozměrově stálé konstrukční díly, jako například zahradní nábytek, dřevěné rolety, zimní zahrady.

Které produkty se používají pro jaký účel najdete v našem průvodci aplikací.

V zásadě rozlišujeme mezi dvěma typy nátěrů - mezi laky (barvami) a lazurami.

 • Krycí povrchová úprava barvou vytváří na podkladu plně krycí vzhled a ochranný film. Struktura dřeva není viditelná.
 • Transparentní laky tvoří ochranný film, který uzavírá povrch dřeva a ponechává viditelnou kresbu dřeva.
 • V případě polotransparentního vzhledu příslušná lazura proniká do dřevěného podkladu, čímž je dřevo lépe chráněno, zejména v průběhu zvětrávání dochází k rovnoměrnému odbourávání lazurového filmu (tzv. sprašování). Tyto tenkovrstvé systémy nevytváří silný ochranný film a skrze něj je viditelná struktura dřeva. 

Vezměte prosím na vědomí, že kromě typu povrchové úpravy a zvoleného odstínu má na konečnou barvu povrchů významný vliv také aplikované množství produktu, vzhled a struktura dřeva.

Na lakovaném povrchu tvoří lak zesíťovanou vrstvu. Tato vrstva chrání podklad před mechanickými a chemickými vlivy.

S oleji nebo vosky lze dosáhnout velmi přirozených povrchů s otevřenými póry. Oleje nebo vosky netvoří na povrchu souvislou vrstvu, ale vnikají do pórů dřeva. Výsledkem je, že naolejované povrchy jsou méně odolné vůči vnějším vlivům.

Hlavní výhody a nevýhody jednotlivých povrchových úprav můžete vidět v této tabulce:

Lakované dřevěné povrchy Olejované dřevěné povrchy
+ nižší nároky na údržbu - vyšší nároky na údržbu
+ velmi odolné + velmi přirozená optika a haptika
- vyšší náklady na opravu při větších škodách (hrubé škrábance, skvrny) + nečistoty, škrábance atd. lze snadno odstranit a opravit

Další informace k tomuto tématu naleznete v následující informační brožuře: Přirozené lakované povrchy

 

© by adler-lacke.com