Černá besídka

V rámci svého stipendia ve Villa Massimo v Římě realizoval mnichovský umělec a architekt Fabian Wagner velkolepý designový projekt: elegantní černou besídku, kterou lze flexibilně použít jako obyvatelný nábytek, prostor pro akce, místo pro setkávání a odpočinek.
1. 8. 2023

Granty Villa Massimo od Německé akademie v Římě patří mezi nejvýznamnější ocenění pro německy mluvící umělce. Během desetiměsíčního pobytu mají ve vile k dispozici ateliér malíři, spisovatelé, hudebníci, výtvarní umělci, pravidelně se zde pořádají také akce a výstavy. Fabian Wagner, stipendista sezóny 2022/23, využíval svůj ateliér ve Villa Massimo se speciálně plánovaným a vybudovaným pavilonem. Pavilon byl zřízen ve Studiu 1 Villa Massimo, kde sloužil jako obytný nábytek a na výstavy. Později se přestěhoval do parku Villa Massimo a byl použit také na hudebním festivalu v Gasometr v Římě.

Flexibilní použití

Černý altán svým tmavým nátěrem na první pohled působí jako moderní exkluzivní zahradní doplněk. Při bližším pohledu však jeho jedinečný design rychle upoutá. Dvě krokve umístěné vedle sebe tvoří archaický, stanový prostor. Přesně umístěné kruhové části a pohyblivé střešní plochy poskytují osvětlení a umožňují výhledy a náhledy. Překližkové panely besídky z mořské borovice byly natřeny lazurou Pullex 3in1-Lasur v černé barvě LW03/5 Leopold, kterou společnost ADLER poskytla na tento výjimečný projekt bezplatně. Kvalitní lazura zaručuje nejlepší ochranu před povětrnostními vlivy, která je potřebná pro umístění altánu v exteriéru, a zároveň vytváří homogenní tmavý povrch, který elegantně zvýrazňuje kresbu dřeva. Ve spojení s temnou tonalitou vzniká uvnitř negativní prostor, který zve k intenzivním pohledům na okolní krajinu ak intenzivnějšímu vnímání přírody. Změna perspektivy je možná individuálním přizpůsobením velikosti a typu pohledu přes pohyblivé střešní plochy. V souhře barev a světla neustále vznikají nové situace pohledu, světla a prostoru.

© by adler-lacke.com