Historická okna - chráněná pro budoucnost

Architektura předchozích staletí dodává mnoha evropským městům jejich jedinečný charakter. Vzácné okenní konstrukce jsou nezbytné pro vzhled historických fasád. Je důležité zachovat tento osobitý styl pro budoucnost. Renovace pomocí nového systému Histo od společnosti ADLER poskytuje historickým dřevěným oknům optimální ochranu po dlouhá léta a zároveň zachovává jejich jedinečný charakter.
8. 4. 2022

Specialista pro těžké případy

Špatná přilnavost, vysoká vlhkost, problémy se žloutnutím: při renovaci historických oken je mnoho výzev – ale ADLER Histo všechny zvládá. Povrchová úprava na bázi rozpouštědel rychle schne a výborně přilne i na méně savé, staré dřevo. Difúzně otevřený povrch navíc zajišťuje aktivní vyrovnávání vlhkosti. ADLER Histo se vyrábí s velmi vysokým podílem lněného oleje podle receptury pro historické povrchové úpravy oken. Používá se speciálně upravený lněný olej, který má velmi dobrou životnost a výbornou přilnavost i na staré dřevo a případné zbytky lněného oleje.

Efektivní zpracování

ADLER Histo je robustní, spolehlivý a mnohostranný. Povrchová úprava je vhodná pro aplikaci natíráním a stříkáním. „Tímto způsobem lze přímo na stavbě natřít napevno instalované prvky, zatímco okenní křídla a okenice lze efektivně zrenovovat pomocí nástřiku,“ vysvětluje Dr. Markus Fessler, vedoucí vývoje pro okenní a stavební povrchové úpravy v ADLERu. První nátěr s Histo Base zajišťuje dokonalou přilnavost – nejen na dřevě, ale také na kovu. „Zároveň se proto dají jednoduše nalakovat všechna kování a jsou tak chráněna i proti rzi,“ říká Fessler. Nakonec dvě vrstvy vrchního nátěru Histo Protect dodají oknu stylový, saténově matný povrch v bílé a ve vybraných barevných odstínech. ADLER má to pravé řešení i pro případy, kdy se renovují jen některá okna a ostatní se v rámci renovačního projektu vyrábí nově. A to s vodou ředitelnými povrchovými úpravami sortimentu Aquawood lze dosáhnout povrchů, které dokonale odpovídají povrchům systému Histo.

Udržitelné řešení

Recyklace namísto vyhazování. Toto krédo platí i pro okna. Zachování a zhodnocení historických oken prostřednictvím profesionální renovace je v souladu s duchem udržitelnosti. S moderními izolačními skly, novými těsněními a správnou povrchovou úpravou ADLER lze zušlechtit i velmi stará okna. Oddělení výzkumu a vývoje společnosti ADLER proto věnovalo velkou pozornost ekologickému složení systému povrchové úpravy Histo. Výsledné složení systému Histo tedy neobsahuje aromatická rozpouštědla a ani jiné škodlivé složky, které se často vyskytují v klasických barvách ze lněného oleje. ADLER Histo navíc neobsahuje biocidy. „Pokud se vysloveně požaduje chemická ochrana dřeva, je možné dřevo nejprve ošetřit impregnačním nátěrem Pullex,“ dodává Fessler. Podíl 80 % přírodních surovin v suchém lakovém filmu také podtrhuje pozitivní ekologickou bilanci renovačního systému na okna. Takto jsou historická okna přizpůsobena udržitelné budoucnosti.

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se zhruba 670 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com