Inovativní lakovací systém bez přestřiku

Německý výrobce nátěrových technologií Dürr otevírá svým „EcoPaintJet“ nové možnosti nanášení barev ve spreji. Inovativní proces umožňuje lakovat povrchy hran bez přestřiku. Spolu s rakouským výrobcem nátěrových hmot ADLER vyvinula společnost Dürr nátěrový systém pro požadavky nábytkářského a oknařského průmyslu.
14. 12. 2020

Inovativní technologie

Srdcem nového nanášecího systému je nanášecí hlava, kterou lze připojit k jakémukoli vhodnému nanášecímu systému, jako je lakovací robot. Barva se nanáší na povrch desítkami rovnoměrných trysek přes tryskovou desku. Tam dráhy proudí a vytvářejí homogenní film s ostrými hranami.

Efektivní a šetrné k životnímu prostředí

Výhody inovativního procesu jsou zřejmé: Zatímco při klasickém nanášení stříkáním dochází ke ztrátě 25 až 50 % nátěrového materiálu při přestřiku, EcoPaintJet lakuje zcela bez přestřiku - to chrání životní prostředí a šetří náklady. Také již není nutné složité vybavení a údržba stříkací kabiny. Ve srovnání s nanášením válečkem nebo litím tento proces zaujme svou univerzálností: I profilové povrchy lze rovnoměrně natřít, změna barvy je možná v krátké době a pouze s minimální ztrátou materiálu. Systém zaručuje maximální efektivitu procesu nanášení s vysokým výkonem: plošný výkon je 3 m2/minutu, pokud je paralelně zapojeno několik nanášecích hlav, lze tuto hodnotu znásobit.

Vysoce kvalitní laky na vodní bázi

Spolu s předním rakouským výrobcem nátěrových hmot ADLER vyvinula společnost Dürr další systém bez přestřiků, který se již úspěšně používá v automobilovém průmyslu, pro nové oblasti použití, například v oknařském nebo nábytkářském průmyslu. Za tímto účelem nabízí společnost ADLER komplexní portfolio bezbarvých a pigmentovaných barev na vodní bázi, které jsou optimálně přizpůsobeny zpracování pomocí EcoPaintJet. Současně musely být splněny všechny ostatní požadavky na vysoce kvalitní nanášení: příjemná optika i haptika, vynikající chemická a mechanická odolnost a efektivní vlastnosti při zpracování. "Zvláštní výzva pro naši vývojovou práci byla v oblasti reologie: na jedné straně musí lak téct na homogenní povrch a na druhé straně musí tvořit ostré hrany," vysvětluje Dr. Albert Rössler, vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti ADLER. „Také se nám podařilo dosáhnout vysoké úrovně procesní spolehlivosti: lak se nelepí na trysky a vytváří stabilní, rovnoměrný nástřik barvy.

Rozmanité možnosti

Vedoucí prodeje ADLER Daniel Pesserer vidí v širokém spektru možných využití inovativního systému v oblasti kuchyní a nábytku, ale také oken a dveří: „Na jedné straně umožňuje EcoPaintJet extrémně úsporný, a tedy ekologický nátěr, zatímco systém také otevírá zcela nové možnosti designu “, říká Pesserer. Například lze povrchy lakovat různými odstíny nebo stupni lesku, aniž by bylo nutné ručně zalepit odpovídající oblasti - v závislosti na nátěrovém systému může EcoPaintJet lakovat odlišně barevné povrchy s přesností na desetinu milimetru. „Dosud vícebarevné lakování povrchů vyžadovalo mnoho manuálního úsilí, a proto nebylo vhodné pro průmyslové procesy,“ říká Pesserer. „EcoPaintJet otevírá bohaté pole s mnoha novými možnostmi pro inovativní výrobce.

 

© by adler-lacke.com