Na přípravě povrchu záleží!

Elegantní šedé tóny, vzhled přírodního dřeva, třpytivé kovové efekty: moderní dřevěná fasáda nabízí širokou škálu designových možností. Ať už jde o obytnou budovu nebo tovární halu, balkon nebo přístřešek pro auto: Ochrana dřeva, efekt a šedivé lazury ADLER dělají každý povrch skutečně poutavý. Nicméně: Kvalitní povrchová úprava dřeva je pouze poloviční bitva - pečlivá příprava podkladu je téměř stejně důležitá. Expert na aplikace ADLER Martin Unterberger má nejlepší praktické tipy pro profesionály.
12. 7. 2021

Správný výběr dřeva

Na začátku je výběr správného materiálu, protože ne každé dřevo je stejně vhodné. Obzvláště se doporučuje opatrnost při nanášení dřeva bohatého na pryskyřici, jako je modřín: Lokálně nemůže nátěr proniknout dostatečně hluboko do dřeva - to nejen vypadá neatraktivně, ale také to zhoršuje účinek ochrany dřeva. Nejlepší volbou pro dřevěné fasády je proto lokální měkké dřevo: Materiály z místních dřevin jsou méně husté, takže lazura může pronikat hluboko do dřeva. Kromě toho lze tato dřeva získat udržitelným místním pěstováním bez dlouhých přepravních cest a jsou také levná. „Pokud jsou ve dřevě usazeniny pryskyřice, lze je odstranit pomocí ADLER Nitroverdünnung nebo ADLER Wasch-Verdünnung bez aromátů,“ doporučuje Unterberger.

Hrubý povrch

Hoblované nebo kartáčované, sekané nebo hrubě řezané - fasádní dřevo je nabízeno v mnoha variantách. Ale které je nejlepší? Pro Martina Unterbergera jasná věc: „Čím hrubější je povrch, tím více lazury může do dřeva proniknout. To zajišťuje dobrý vzhled a zlepšuje účinek ochrany dřeva. “Při hoblování není dřevo pouze hladké, ale také často zhutněné, hrubě řezané dřevo poskytuje maximální absorpční plochu pro vsáknutí lazury. Mimochodem, hrubě řezaný povrch vypadá obzvláště dobře s efektními lazurami, jako je Pullex Platin od ADLER: Třpytivé kovové pigmenty v této lazuře dodávají dřevu obzvláště moderní vzhled. Pro rustikální vzhled lze dřevo také kartáčovat nebo sekat. Pokud je požadován hoblovaný povrch, může být absorpční kapacita dřeva zlepšena mikrozvlněním.

Dobře natřené

Jakmile je povrch připraven a odstraněn veškerý brusný prach, je čas na nátěr. Pro optimální výsledek by dřevo mělo být dostatečně suché, aby mohlo optimálně absorbovat lazuru. „Ideální obsah vlhkosti dřeva je nižší než 15% - platí pravidlo: Po deštivém dni byste měli počkat před lakováním alespoň tři dny,“ vysvětluje Unterberger. Když už mluvíme o lakování: Barvy na dřevo ADLER jsou vhodné pro všechny běžné procesy aplikace od máčení až po Vacumat, ale nejlepších výsledků se dosáhne při strojním nebo ručním natírání, protože nátěr je zapracován hluboko do dřeva.

Nakonec zbývá jediná otázka: jaký produkt na dřevo použít?

Ve společnosti ADLER mají zpracovatelé na výběr, protože vodou ředitelné lazury Lignovit i řada Pullex na bázi rozpouštědel nabízejí širokou škálu produktů pro všechny požadavky: Efektivní systémy 3v1, moderní šedivé a efektní lazury, ekologické a udržitelné lazury. V případě pochybností mají architektoničtí konzultanti a techničtí pracovníci ADLER připravena správná doporučení a pomohou vybrat správnou lazuru. Protože v závislosti na podkladu může barva dřeva vypadat jinak než na vzorníku barev - hrubě řezané dřevo lazuru více pohlcuje, což znamená, že se hromadí více barevných pigmentů a barva vypadá tmavší. Martin Unterberger proto doporučuje: „Vyzkoušejte lazuru nejdříve na malé ploše nebo vytvořte vzorek na originálním podkladu, abyste zjistili přesný výsledný odstín.“ Vše tak bude připraveno pro optimální výsledek - a s vysoce kvalitními výrobky od firmy ADLER je zaručen krásný a trvale chráněný povrch!

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se 630 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com