Samoléčivá technologie laku od společnosti ADLER: „Něco takového se může stát jednou za 10 let“

Na Fensterbau Frontale v Norimberku představil rakouský výrobce barev ADLER revoluční technologii: „SH-Technology“ označuje společnost inovaci vyvinutou ve vlastní výzkumné laboratoři. Tím se zabrání následnému poškození v případě poškození povrchu. To je důvod, proč SH znamená samo-hojení: Poškozená místa (např. při krupobití) jsou uzavřena a nedochází k odlupování, tvorbě puchýřů ani k úniku kyseliny tříslové. V rozhovoru Dr. Albert Rössler, vedoucí výzkumu a vývoje ve společnosti ADLER, vysvětluje, jak tato technologie funguje.
19. 4. 2016

Pane doktore Rösslere, jak vznikla SH technologie?
Základní technologie, která umožňuje tento samoléčebný mechanismus, je založena na drobných všestranných mikrokapslích. To nám otevírá inteligentní způsob, jak konkrétně uvolňovat speciální přísady do barvy v požadovaném okamžiku. Zkoumali jsme to roky. Všechno to začalo státem financovaným projektem, na kterém společnost ADLER spolupracovala s Fraunhofer Institute IFAM v Brémách. Výsledky jsme si také společně patentovali. Kapsle jsou jedna věc, ale barva druhá. Kapsle musí odolat přísným procesům lakování, tak říkajíc zůstat ve vrstvě laku stabilní po celé roky, fungovat na různých dřevinách a vydržet trvalé povětrnostní podmínky. Udělali jsme tisíce praktických testů, dokud jsme nebyli tam, kde jsme dnes.

Pravděpodobně existují nějaké nezdary, že?
Přirozeně! S takovými zásadními výzkumy jsou neúspěchy nevyhnutelné, takže není běžné, aby si společnost prováděla výzkum sama. ADLER je však rodinný podnik, který může činit taková rozhodnutí. Vedení projektu věřilo a v týmu jsme měli mnoho lidí, kteří jej s vášní realizovali. Pracoval na tom velký a interdisciplinární tým, který byl v průběhu let vždy flexibilní. Spolupracovali jsme s vysokými školami, na toto téma se psaly diplomované práce. Nakonec to úsilí stálo za to.

A jak přesně technologie SH funguje?
Jedná se o mikrokapsle, které jsou obsaženy v laku. Můžete si to představit jako balón naplněný vodou. Pokud je povrch poškozen krupobitím nebo podobně, kapsle se rozlomí. Jeho obsah, který mimochodem z velké části sestává z obnovitelných surovin, uniká a utěsňuje poškození. Na prvním místě nedochází k dalšímu poškození: žádný únik dřevěných složek, žádné odlupování, žádné puchýře. Můžete si to trochu představit jako ránu, která se čistě zahojí, místo aby se zanítila.

Zajímavé, ale „samoléčivé povrchy“ - už jsme někde slyšeli. Co je na technologii ADLER SH jedinečné?
Dosud něco takového do jisté míry existovalo v oblasti ochrany proti korozi a pro plasty. ADLER přinesl na dřevo a do praxe tak říkajíc samoléčbu. Naším hlavním tématem je dřevo a nyní se nám podařilo učinit udržitelná dřevěná okna s delší životností a odolnějšími, a tedy konkurenceschopnějšími například s plasty. Jsme na to velmi hrdí.

Delší životnost a trvalejší - neznamená to, že nakonec prodáte méně laku?
Udržitelnost je také cílem společnosti a u ADLERa velmi důležitým.

Takže již existuje konkrétní produkt s technologií SH?
Ano, zajímavý je  samozřejmě krok od výzkumu k prodejnosti: Jaká je situace v surovinách? Můžeme to vůbec vyrobit? Pouze tehdy je něco skutečnou inovací. Již máme pigmentovanou, krycí mezivrstvu, se kterou vstoupíme na trh velmi vědomě a selektivně.

Zůstane u tohoto jediného produktu nebo jak to vypadá do budoucna?
Ne, naše technologie SH je jednoznačně základní technologií. Něco takového by se mohlo stát jednou za 10 let, a my na tom budeme stavět do budoucna. Dalším krokem je bezbarvý okenní systém a odpovídající produkty také pro dřevěné fasády.
Tyto produkty budeme vyrábět v továrně na laky na vodní bázi, která je v současné době ve výstavbě, pomocí nejmodernější modulární výrobní metody. Inovace procesů a inovace produktů jdou ruku v ruce, což podtrhuje postavení společnosti ADLER jako lídra v oblasti inovací.

Dr. Rösslere, děkuji za rozhovor.

K videu:
Technologie SH - první samoléčebný nátěr na okna

 

© by adler-lacke.com