Snadná automatizace: stříkací coboti v praktických testech u ADLER

Jsou to malí všestranní roboti, nazývaní coboti, kteří se dnes používají pro širokou škálu procesů. K obsluze strojů, odebírání dílů, zvedání a svařování – a v poslední době také k lakování. Použití cobota jako stříkacího robota bylo nyní otestováno v centru aplikačních technologií u předního rakouského výrobce povrchových úprav ADLER - s to se slibnými výsledky.
22. 8. 2022

Flexibilní a nekomplikované

Většina velkých výrobců oken a dveří v oblasti aplikace povrchové úpravy spoléhá na lakovací roboty. Klasické robotické technologie však nejsou vhodnou volbou pro všechny: prostorové nároky jsou obvykle poměrně vysoké, nezbytné programování je složité a flexibilita následné výroby je malá. Zde by v budoucnu mohli vstoupit do hry tito lakovací coboti: umožňují totiž snadnou interakci mezi člověkem a strojem, lze je využívat flexibilně a jejich obsluha je nekomplikovaná. Matthias Stötzel, vedoucí aplikačních technologií pro okna a dřevěné konstrukce ve společnosti ADLER, vysvětluje: "Cobota lze snadno naprogramovat na jakoukoli sekvenci pohybu. Programování je mnohem méně složité než u běžného stříkacího robota." Díky volnosti pohybu ramene cobota lze lakovat i velmi složité dílce: "V našem praktickém testu jsme lakovali židle, rozvaděčové skříně a rámy - výsledky byly vždy velmi přesvědčivé,“ říká Stötzel. Vzhledem k jednoduchému programování se použití cobota vyplatí zejména u malých sérií, které lze lakovat s vysokou kvalitou a opakovatelností.

Hodně automatizace v malém prostoru

Další výhoda: malá prostorová náročnost. „Pro lakovaní běžným robotem jsou zapotřebí další speciální ochranné zóny nebo samostatná lakovací kabina. Naproti tomu cobot může být použit v jakémkoli prostředí, člověk i stroj zde vlastně pracují bok po boku,“ vysvětluje Stötzel. Pro praktické testování v oddělení aplikačních technologií ADLER byl cobot vybaven airmix pistolí a umístěn na mobilní stojan. Prototyp byl testován pro širokou škálu aplikací po dobu několika měsíců – a prošel na výbornou: „Na otázku, zda jsou coboti vhodní pro použití při povrchových úpravách, tak můžeme odpovědět jednoznačně ano,“ říká Stötzel. Tým ADLER tak získal další cenné zkušenosti v oblasti  nových aplikačních technologií: „Coboti nabízí pro menší výrobce zajímavou alternativu, jak implementovat automatizaci s malým úsilím a vysokou flexibilitou. Mám radost, že nyní můžeme naše zákazníky v této oblasti podpořit i naším praktickým know-how.“

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se zhruba 670 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com