Udržitelný rozvoj je součástí naší firemní DNA

Přední rakouský výrobce barev ADLER je už téměř dva roky jednou z prvních společností ve svém oboru, která je 100% klimaticky neutrální. Nastal čas na průběžný výsledek: Proč jsme se rozhodli pro tento krok? Jaká opatření ADLER mezitím přijal? A jaké jsou plány do budoucna?
9. 8. 2019

Klimaticky neutrální společnost

"Ochrana životního prostředí a udržitelnost jsou součástí naší firemní DNA," říká ve zkratce výkonná ředitelka společnosti ADLER Andrea Berghoferová. Ať už je to zodpovědné využívání energie a zdrojů, vyhýbání se emisím nebo výzkum produktů šetrných k životnímu prostředí: Ekologické myšlení a jednání byly vždy v naší tyrolské továrně na laky vysokou prioritou. Bylo tedy logickým krokem, aby se práce společnosti ADLER stala 100% klimaticky neutrální - a odezva je jen pozitivní: "Ať už od zákazníků nebo dodavatelů, z médií nebo dokonce od našich zaměstnanců: ze všech stran - v tomto kroku jsme dostali mnoho pozitivních ohlasů," říká Claudia M. Berghoferová, vedoucí podnikové komunikace společnosti ADLER.

Produkty šetrné k životnímu prostředí

Klimatická neutralita je však jen jednou z mnoha složek: "Ve společnosti ADLER je udržitelnost ústřední součástí firemní strategie, což je zřejmé ve všech oblastech naší činnosti," zdůrazňuje Andrea Berghoferová. Na toto téma se zaměřuje zejména výzkum ve společnosti ADLER. "Obnovitelné a znovu použitelné suroviny jsou klíčem k vývoji udržitelných produktů," vysvětluje vedoucí divize Dr. Ing. Albert Rössler. Jedním z milníků byla certifikace několika produktů ADLER podle principu cyklického hospodářství "Cradle to Cradle". Udržitelné výrobní metody, využívání obnovitelných surovin a recyklovatelnost jsou nejdůležitějšími kritérii tohoto certifikátu, který zahrnoval ocenění za univerzální lak Varicolor a ekologickou barvu do interiéru Aviva Terra-Naturweiß. Rakouská ekoznačka také zdobí řadu produktů ADLER - v poslední době také lazuru na dřevo do interiéru Lignovit Interior UV 100.

Energeticky úsporná výroba

Tyto produkty jsou vyráběny pomocí ekologických a energeticky úsporných procesů: "V našem nedávno otevřeném závodě na výrobu vodouředitelných laků pracujeme s inovativní modulární metodou výroby, která šetří přibližně 30 % energie," vysvětluje vedoucí výroby DI Romed Staggl. "V budoucnu chceme udržet co nejnižší spotřebu energie navzdory zvyšujícím se objemům výroby a současně pracovat na dalším snižování našich odpadů a emisí." Společnost ADLER používá část energie, kterou získává z vlastního fotovoltaického systému, který v roce 2018 dokázal vyrobit téměř 250 000 kW / h čisté elektřiny; zbytek, co je potřeba navíc, je výhradně zelená elektřina. I vozový park vozidel ADLER je co nejšetrnější k životnímu prostředí: byla zakoupena dvě nová nákladní auta s nejnižší třídou znečištění emisemi a už několik měsíců je k dispozici také elektrické osobní auto na kratší cesty.

Žijeme odpovědností

Ve společnosti ADLER tvoří mnoho individuálních opatření velký celek: od klimatické neutrality po udržitelný nákup se srozumitelnými dodavatelskými řetězci, od energeticky úsporných osvětlovacích systémů až po důsledné třídění odpadu: "Udržitelnost pro nás není jen moderní slovo," zdůrazňuje Andrea Berghoferová. "U nás udržitelnost znamená přijmout odpovědnost - za naši Zemi, za životní prostředí, za lidi. A děláme to z našeho přesvědčení."

© by adler-lacke.com