"Vodou ředitelné laky jsou budoucnost!"

Barvy na vodní bázi jsou známé tím, že jsou nízkoemisní a šetrné k životnímu prostředí. Mohou se však vyrovnat výrobkům na bázi rozpouštědel, pokud jde o kvalitu povrchu a zpracování? Moderní vodou ředitelné nátěrové systémy ukazují, že rozhodně mohou – a v některých oblastech jsou dokonce lepší. Přehled přináší Reinhard Huber, zkušený truhlář a aplikační inženýr rakouského výrobce barev ADLER.
2. 5. 2023

Dlouhá tradice

Vodou ředitelné barvy nejsou novou technologií – první vodou ředitelné nátěry byly vyvinuty před více než 70 lety. Vodou ředitelné barvy však zaznamenaly vzestup až s rostoucím povědomím o škodlivých účincích emisí rozpouštědel pro životní prostředí. Od vydání směrnice Decopaint v roce 2004 omezující emise rozpouštědel přešla většina průmyslových zpracovatelů na systémy na bázi vody. Jiná je situace v oboru truhlářství a tesařství – zde stále dominují produkty na bázi rozpouštědel. Zatímco u CNC a dalších dřevoobráběcích strojů firmy často spoléhají na nejnovější technologie, u povrchů lidé rádi zůstávají u osvědčeného. Proč vlastně? V neposlední řadě je to dáno tím, že někteří zpracovatelé měli před mnoha lety špatné zkušenosti s vodou ředitelnými barvami – a přehlédli, jak obrovský vývoj produkty na vodní bázi od té doby zaznamenaly.

Moderní systémy

Barvy a laky na vodní bázi jsou méně odolné, mají problémy se žloutnutím a leskem, a navíc se obtížně aplikují - to je jen výběr z běžných předsudků. Je pravdou, že v minulosti to nebylo zcela neopodstatněné: první generace vodou ředitelných barev skutečně trpěly nedostatky, např. nižší odolností vůči tukům a mastnotě, což znamenalo, že lakované povrchy – jako područky židlí, desky stolu nebo dveře - po častém dotyku změkly. Mezitím se však tento problém stal dávno minulostí: S dnešními surovinami a odpovídajícími zkušenostmi ve vývoji povrchových úprav lze povrchovou odolnost vodou ředitelných barev regulovat stejně dobře jako u produktů na bázi rozpouštědel - od mírně poddajného povrchu hebkého na dotek, jako je ADLER Bluefin Pigmosoft, až po maximální odolnost Bluefin Resist, která dosahuje odolnosti 1B při jednosložkovém zpracování. Když už mluvíme o jednosložkovém zpracování: Zatímco barvy na bázi rozpouštědel se vždy zpracovávají jako dvousložkové (2K), většina barev na vodní bázi nabízí obě možnosti. A zatímco doba zpracovatelnosti 2K barev na bázi rozpouštědel je často omezena na několik hodin, nově vyvinutý Aqua-Crosslinker značně usnadňuje 2K zpracování mnoha vodou ředitelných barev z řady ADLER: zesíťovací prostředek bez isokyanátu umožňuje dobu zpracovatelnosti 3 dny, kterou lze v případě potřeby prodloužit o další 3 dny. Výhoda: Již nemusíte počítat a vážit přesné množství potřebné pro natírání a neustále si míchat novou barvu, ale můžete si potřebné množství připravit na několik dní dopředu - a množství zbytků barvy se také sníží.

Zpracování? Snadné!

Obecně platí, že moderních vodou ředitelné barvy jsou uživatelsky mnohem příjemnější, než se o nich říká. U mnoha vodouředitelných barev je schnutí o něco pomalejší - což není jen nevýhoda, protože zatímco povrchy s krycí povrchovou úpravou na bázi rozpouštědel je nutné přetřít rozpouštědlovou barvou do 24 hodin, vodou ředitelné povrchové úpravy k přetření nabízí mnohem delší časové okno. PA pokud vám přece jen jde o čas, ADLER nabízí nový univerzální lak na nábytek Bluefin Unistar: lze jej brousit již po jedné až dvou hodinách a po zaschnutí přes noc je odolný proti slepování. Důležité jsou pouze správné podmínky prostředí. Ideální je klimatizovaná sušárna s regulovanou vlhkostí, ve které je vzduch v pohybu. Při lakování je třeba vzít v úvahu i zvláštnosti vodouředitelných barev: Protože dřevní vlákna více odstávají, je třeba povrch důkladně připravit, zbrousit a případně vykartáčovat. Mezibroušení po první vrstvě nátěru zajistí, že vyčnívající vlákna jsou odstraněna. Pro samotnou aplikaci laku samozřejmě potřebujete zařízení, které je vhodné pro přípravky na vodní bázi – nicméně běžné stříkací systémy bývají dnes vyrobeny z nerezové oceli a v tomto ohledu tedy nezpůsobují žádné problémy. Samozřejmostí je, že stříkací trysky musí být vhodné pro danou barvu - některé trysky pro vodou ředitelné barvy dokonce vytvářejí ještě jemnější nátěrový film než standardní trysky pro rozpouštědlové barvy. Další zvláštností vodou ředitelných laků na nábytek je jejich omezená snášenlivost se dřevem bohatým na extraktivní látky - pokud jsou extraktivní látky dřeva rozpuštěny vodou, může dojít k nevzhlednému zabarvení. I zde však ADLER nabízí řešení: Nový univerzální lak Bluefin Unistar lze aplikovat přímo na dubové dřevo. U jiných dřevin, jako je například modřín, v současné době není možné obejít základní nátěr na bázi rozpouštědla.

Všechny možnosti designu

A co povrch? V zásadě se různé kategorie nátěrů liší především použitým rozpouštědlem – těkavými rozpouštědly nebo vodou – a jinak jsou si navzájem velmi podobné. V souladu s tím lze s oběma skupinami produktů dosáhnout jakéhokoli běžného povrchového efektu - od hlubokého matu až po vysoký lesk nebo získat různé speciální efekty. Mnoho bezbarvých laků na vodní bázi stále nenabízí neomezený rozsah lesku laků na bázi rozpouštědel – ale i to může být výhoda: povrch ve výsledku působí přirozeněji, což je v souladu se současnými trendy. To platí i pro zvýraznění: barvy na bázi rozpouštědel dřevo obecně zvýrazňují, zatímco barvy na vodní bázi do značné míry zachovávají přirozený vzhled. Pokud však chcete silně zdůraznit póry a letokruhy, lze tento efekt vytvořit také pomocí speciálně přizpůsobených vodou ředitelných laků, jako je Bluefin Unistar od ADLER. Opět můžete sáhnout do své krabičky triků a kouzel: ochranná složka Aquafix UV 100, která se přidává do laku, nejen zvyšuje jeho odolnost proti UV záření a zabraňuje žloutnutí dřeva, ale také dřevo ještě více rozjasní.

Životní prostředí děkuje

Moderní laky na bázi vody proto již nemají žádné významné nevýhody ve srovnání s výrobky na bázi rozpouštědel. Jaké jsou však jejich výhody? V první řadě je to samozřejmě jejich šetrnost k životnímu prostředí: zatímco rozpouštědlové laky mají obsah těkavých organických látek (VOC) výrazně vyšší než 50 %, u vodou ředitelných barev je obsah těchto látek obvykle výrazně nižší než 8 %. Bluefin Unistar od společnosti ADLER, první lak na nábytek, který získal rakouskou ekoznačku a certifikát "Cradle to Cradle", má dokonce obsah VOC nižší než 3 %! To nejenže snižuje ekologickou stopu rozpouštědel, ale odráží se to i v podmínkách zpracování: odpadá nepříjemný zápach rozpouštědel, výrazně se snižuje riziko požáru a výbuchu i zdravotní rizika při manipulaci s lakem. Laky na vodní bázi jsou také mnohem méně komplikované, pokud jde o čištění pomůcek a ředění - obojí snadno zvládne voda - nebo likvidaci filtrů a čisticích materiálů, a dlouhá doba použitelnosti znamená, že vznikne mnohem méně nepoužitelných zbytků laku. Výroba barev na bázi vody vyžaduje mnohem méně ropy než výrobky na bázi rozpouštědel. A konečně, laky na vodní bázi nabízejí jedinečnou příležitost k tvorbě optimální pozice pro zákazníky. Co by tedy mohlo být přirozenějšího než vsadit na ekologicky šetrné produkty i při povrchové úpravě? Laky na vodní bázi však mají ještě jednu, často přehlíženou výhodu: jsou levnější! Na první pohled se to může zdát nelogické, protože cena za litr je u vodou ředitelných laků obvykle o něco vyšší. Vodou ředitelné laky to však kompenzují použitím menšího množství nánosu a menšího množství tužidla nebo síťovadla. Pokud se barva na vodní bázi nanáší v jednosložkovém procesu (1K) - což je pro mnoho aplikací naprosto dostačující - lze náklady ještě snížit. Lze ušetřit více než 15 % nákladů na lakování - a to nepočítáme dodatečné náklady na ředidla a čisticí prostředky!

Vodou ředitelné povrchové úpravy jsou budoucnost!

Celkově lze říci, že výhody vodou ředitelných barev a laků nyní již převažují nad nevýhodami - a to nejen pro průmyslové zpracovatele, ale i pro menší výrobní podniky. To se v budoucnu nezmění, právě naopak. Stačí porovnat dnešní ceny pohonných hmot s cenami před 20 lety, abychom věděli, že náklady na všechny produkty na bázi ropy budou i nadále růst. Navíc lze předpokládat, že legislativní požadavky ve všech oblastech ochrany životního prostředí budou stále přísnější - ti, kteří již dnes pracují s barvami na bázi vody, se nemusí příliš obávat toho, s čím přijdou zákonodárci v budoucnu. A poptávka zákazníků po ekologických výrobcích bude také nadále stoupat - a ty podniky, které se tomu včas přizpůsobí, budou patřit k vítězům tohoto vývoje!

ADLER - V našich žilách proudí barva

Se zhruba 720 zaměstnanci je ADLER předním rakouským výrobcem barev, laků a prostředků na ochranu dřeva. Společnost založenou v roce 1934 Johannem Berghoferem, dodnes rodinný podnik, řídí ve třetí generaci Andrea Berghoferová. Téměř 21 000 tun barvy každoročně opouští továrnu ve Schwazu a dostává se k zákazníkům ve více než 30 zemích po celém světě. ADLER má distribuční společnosti v Německu, Itálii, Polsku, Holandsku, Švýcarsku, České republice a na Slovensku; jediným výrobním místem je ADLER-Werk Lackfabrik ve Schwazu / Tyrolsku (AT). ADLER je první společností ve svém oboru, která je od roku 2018 100% klimaticky neutrální. Společnost ADLER snížila svou ekologickou stopu na minimum pomocí mnoha opatření. Zbytkové emise, kterým se i navzdory všem těmto opatřením nelze vyhnout, kompenzuje společnost ADLER koupí uznávaných certifikátů o ochraně klimatu, čímž pomáhá financovat nové projekty v oblasti ochrany klimatu.

© by adler-lacke.com