Nábytek

Řemeslné umění pro dokonalý zvuk

Byla to láska na první pohled – nebo spíše na první poslech: "Když jsem poprvé v životě slyšel živě alpský roh, fascinoval mě jeho harmonický zvuk," říká Andi Priesching. To bylo před pěti lety. Mistr truhlář z města Michelbach v Dolním Rakousku je dnes jedním z nejvyhledávanějších výrobců tradičních dechových nástrojů, které dodává zákazníkům v Rakousku, Německu a Švýcarsku. Od jednoduchého jednobarevného aplského rohu pro puristy až po moderní černobílou verzi nebo pestrobarevné vzory – ve svém sortimentu má vše.

Ušlechtilé dřeviny

Co je důležité při výrobě alpského rohu? Tento hudební nástroj nemá žádné klapky, hra je regulována prouděním vzduchu. Proto je vyžadována nejvyšší přesnost. "Pro některé komponenty, jako jsou kovové konstrukce, tolerujeme minimální odchylky," říká Priesching. Pro příjemný zvuk je rozhodující správné dřevo. Zatímco mistr tesař používá na rezonující tělo nástroje smrk, obvykle náustky vyrábí ze dřeva stromu jeřáb, které je velmi tvrdé a rozměrově stálé. Na uchopovací část a kroužky na horním a dolním konci nástroje používá Priesching různé dřeviny od javoru po ořech. Alpský roh je ovinut ratanem, který nejdříve projde varem a pak se nalepí. Pro krásný zvuk je však důležité nejen dřevo, ale i jeho povrchová úprava: "Lak musí být nanášen velmi rovnoměrně, aby dřevo harmonicky vibrovalo," říká Priesching. Povrch nástroje upravil pomocí ADLER Legnopur ve třech tenkých vrstvách: "Znám kvalitu produktů ADLER od dob mého učňovského studia. Legnopur je velmi spolehlivý lak na dřevo, snadno se zpracovává a vytváří krásný, rovnoměrný povrch. "

Výrazné barvy

Při současném trendu Priesching namoří smrkové dřevo produktem ADLER Antik-Patina v tmavě červeno-hnědém odstínu. Ratanové vinutí, které je namořené Arova Aqua-Colora v zářivé žlutozelené barvě, vytváří atraktivní barevný kontrast. A po kterém modelu sáhne, když chce sám hrát? "Obávám se, že s tím nemohu pomoci," směje se Priesching. "Více mě zajímá výroba než hraní. Ale zbytek mé rodiny je o to víc muzikální – moje dvouletá dcera dokonce napodobuje zvuk alpského rohu." Proto je nejvyšší čas vytvořit pro tohoto nejmladšího člena rodiny první dětský alpský roh!

© by adler-lacke.com