© MW-Architekturfotografie
Nábytek

Velká kuchyň v malé místnosti

Místnost, to je více než jen čtyři stěny, mezi které můžete umístit nábytek. Každý pokoj má svou duši, svou historii, svou zvláštní atmosféru – a to vše je potřeba navrhnout tak, aby se pokoj stal obytným prostorem.

© MW-Architekturfotografie
© MW-Architekturfotografie
© MW-Architekturfotografie
© MW-Architekturfotografie

Obytné prostory, jak je realizoval mladý tým z Lückenfüller Design ve Vídni: od jednotlivých kusů nábytku až po kompletní koncepci zařízení navrhují Martin Winkler a Melanie Kirchgeorg sofistikované designové projekty a také je ve vlastním truhlářství vyrábějí. Nestanovují žádné limity – i když jsou místnosti, které mají být zařízeny, prostorově omezené. Zářný příklad: nová kuchyně, kterou tým Lückenfüller ušil na míru pro půdní byt a jeho obyvatele.

Soudržný koncept

Pokud stojíte u pracovní plochy kuchyňského ostrůvku, přes malou střešní terasu se otevírá nádherný výhled na moře střech Vídně. Zejména tato střešní terasa, respektive velké posuvné dveře na ni, představovaly pro projektanty určitou výzvu, protože ještě více zmenšily využitelný prostor stěn v již tak malé kuchyni. Existovalo také výškové omezení kvůli uskočenému stropu. To však nezabránilo designérům ve vytvoření kuchyně, kde do sebe jednotlivé díly přesně zapadají, a zároveň vypadá skvěle.

Kuchyňský kout využívá každý centimetr stěny a nabízí tak potřebný úložný prostor. Černá čela kuchyně rámují pracovní plochu, jejíž dubová zadní stěna poskytuje světelný kontrast. Tato okouzlující hra světla a stínu pokračuje na samostatném kuchyňském ostrůvku. Tu a tam tým Lückenfüller sáhl hluboko do svého pytle designových triků, aby dosáhl dokonalého vzhledu. Třívrstvé dubové panely zušlechtili vysoce kvalitním lakem ADLER Legnopur na nábytek, ke kterému bylo přidáno malé množství barevného koncentrátu ADLER Solva-Tint v bílé barvě. Dubové dřevo bylo prosvětleno a tak zesílen kontrast s černými MDF čely, na kterých ADLER Legnopur s úrovní lesku G10 navíc zaručuje matný vzhled a dokonalou ochranu. Lak také poskytuje ušlechtilé zvýraznění dubu, jehož kresba plynule prochází po celé šířce kuchyně.

Poctivé materiály

K ucelenému celkovému konceptu kuchyně přispívá i výběr poctivých materiálů: hřejivé dřevo, elegantní žula a subtilní podlahová krytina z istrijského vápence, která plynule navazuje na terasu – takže kuchyň lze v teplém letním večeru otevřít ven a tak ji rozšířit. Kuchyně navíc boduje propracovanými detaily, které spojují kreativní design a vysokou funkčnost: kuchyňský robot, který stojí na pracovní desce kuchyňské linky, lze schovat chytrým posuvným prvkem. Úzká čela snižují nároky na prostor a zajišťují vizuální lehkost, která je dále posílena elegantními zapuštěnými úchyty: Jsou podloženy černými panely Compact, takže žulová pracovní deska jako by se vznášela.

Zdařilý proces

Design je vždy proces. Od prvního návrhu k hotovému kusu nábytku je dlouhá cesta, která vždy vyžaduje nové přístupy a neotřelé nápady. Ani u tohoto projektu tomu nebylo jinak: „Měli jsme to štěstí, že jsme se mohli do projektu zapojit již ve fázi plánování dispozice. Přesto jsme museli naše první návrhy během stavby zahodit a vypracovat nový koncept,“ vysvětluje vystudovaná interiérová designérka Melanie Kirchgeorg. Práce stála za to: na konci této cesty je v nejmenším prostoru velká kuchyně, která splňuje přesně to, čeho má dobrý design dosáhnout: dokonalou symbiózu funkčnosti a estetiky.

© by adler-lacke.com