Ⓒ Michaela Seidl Photographie
Dřevostavby & fasády

Živé hry světla, dlouhá životnost

Foto: Michaela Seidl Photographie
Foto: Michaela Seidl Photographie
Foto: Michaela Seidl Photographie
Foto: Michaela Seidl Photographie

Toto je fasáda, která na sebe přitahuje pohledy. Získává pochvalu nebo kritiku. V každém případě nenechá nikoho chladným. Je jednoduše zvláštní: „Dělá z mého domu unikát", zdůrazňuje Architekt Armin Autengruber. Šikmý "zebra-look" dodává nástavbě, v podobě třech kostek, život, který se skrývá i uvnitř domu.
„Chtěli jsme propojit dva domy. Jeden ve kterém žijí moji rodiče a druhý pro mě a mou rodinu", říká Autengruber. Tento mladý tyrolák přenesl tento rodinný dům z 50-tých let do současnosti. Anebo... možná i do budoucnosti, protože je to bydlení pro generace - moderní, výhodné, efektivní, společné a přesto samostatné. 

Velká sestra, malý bratr
„Samozřejmě to není jednoduché bydlet tak blízko sebe, ale abychom předešli generačním problémům, zřídili jsme tlumící zónu.", popisuje Autengruber. Dva oddělené vchody ústí do velkorysého átria, zástěnami zastřešené terasy jsou chráněné od vzájemných pohledů. „Jde vlastně o dvě jednotky, které z venku působí jako jeden dům", říká architekt. Proto tento starý cihlový dům v malé tyrolské vesnici Münster doplnil třemi kostkami z lehkého materiálu. Za krátký čas výstavby, jen 6 měsíců, probudil "velkou sestru " a "malého bratra" k životu. Přirozeně v nízkoenergetickém standardu a s jeho oblíbeným materiálem: dřevem. „Ať už jako konstrukční materiál, stavební prvek fasády nebo v interiéru - dřevo jednoduše vyzařuje teplo", zdůrazňuje architekt. 

Podtrhnout, ne přeškrtnout
Pro architekta je velice důležité uchovat přirozenost dřeva. „Ochrana dřeva pro mě představuje symbiózu mezi dlouhou životností a zvýrazněním krásy dřeva. Struktura dřeva musí zůstat viditelná a ne přelakovaná nebo jinak potlačená", vysvětluje Autengruber. Přirozeně šedá lazura Pullex Silverwood firmy ADLER mu přišla právě vhod. „Rozhodli jsme se pro tuto efektní lazuru, protože dřevo chrání dlouho", dodává. K tomu ještě splnila jeho představy o barevném vzhledu fasády. „Díky pigmentům v lazuře neustále probíhá hra světel. Podle toho, jak na ní svítí slunce, různě reflektuje a vypadá vždy jinak", září architekt.

Namodro
Svou oblíbenou barvu - modrou - nemůže často, tento tyrolský architekt, ve svých projektech uplatňovat, ale nechává jí alespoň vtékat - vytvořením vodních ploch. Jeho dům obklopuje harmonická kombinace rybníka a bazénu. Stříbrno-černo-bílá fasáda se zrcadlí ve vodě, orámovaná zelenými loukami, a v pozadí v modrém nebi se tyčí hory. Není divu, že se v tomto barevném snu cítí dobře mladí i staří!

K videu: Architekt Armin Autengruber im Interview

 

 

 

© by adler-lacke.com