Nábytek & interiér

Odolnost bíle mořených povrchů nábytku proti UV záření

Bydlení jako na dalekém severu - skandinávský styl interiéru se stal nedílnou součástí moderního interiérového designu a přesvědčí teplem a útulností díky bíle mořenému dřevu.

Za jednoduchým a světlým vzhledem se však skrývá spousta práce. Každý truhlář ví, že moření dřeva na bílo je zvláštní výzva! Kvůli různým vlivům hrozí, že dojde k zabarvení a povrch ztratí svůj homogenní vzhled.

Proto si na toto téma posvítili aplikační odborníci společnosti ADLER. Zde se dozvíte, jak lze při moření dřeva do bělavých odstínů dosáhnout dobré odolnosti proti UV záření a na co je třeba pamatovat.

Pracovní kroky

 1. Výběr dřeva

  Než začnete pracovat na povrchové úpravě, měli byste si dobře promyslet výběr dřeva. V závislosti na druhu dřeva je třeba zvážit různé problémy. Zatímco dřeviny jako smrk nebo buk mohou mít v rámci povrchu různou nasákavost, dub někdy obsahuje velké množství tříslovin. Kromě toho je důležitým ukazatelem pro výběr dřeviny při výrobě nábytku světlostálost. Ta popisuje odolnost ošetřovaného povrchu vůči UV záření a určuje vzhled a životnost kusů nábytku. Určitá jednotnost barvy a kresby může také významně přispět k výslednému vzhledu povrchu a zároveň ponechat viditelnou přirozenou strukturu dřeva.

 2. Příprava

  Vybrali jste dřevo? Pak byste jej měli odpovídajícím způsobem předem ošetřit. Především broušení správnou zrnitostí brusiva zajistí dokonalý výsledek. Jehličnaté dřevo se brousí postupným broušením zrnitostí 100/120/150. U běžných listnatých dřevin však postupné broušení začíná zrnitostí 120 a zvyšuje se přes zrnitost 150 až po zrnitost 180. Díky zdrsnění povrchu se mořidlo dobře vstřebá a odstraní se nerovnosti, hrubá místa, zbytky lepidla nebo barvy. I zde je důležité zohlednit příslušné vlastnosti dřeva.

 3. Výběr správného mořicího systému

  Ke dřevu by měl být zvolen také odpovídající systém moření. Zde byste měli věnovat zvláštní pozornost tomu, zda chcete mořit jehličnaté nebo listnaté dřevo. Pokud chcete mořit dub do bělavé barvy, použijte mořidlo ke stříkání Arova Spritzbeize. S mořidlem Arova Spritzbeize získáte přesně ten správný produkt pro snadnou aplikaci a rovnoměrný vzhled moření. Toto mořidlo na listnaté dřeviny na bázi světlostálých a mikronizovaných pigmentů zajišťuje obzvláště rovnoměrný efekt moření.

 4. Nanesení mořidla

  Klíčovým slovem je zde "rovnoměrnost". Aby se co nejlépe izolovaly přirozené extraktivní složky příslušného dřeva a zabránilo se tvorbě zákalů a zabarvení, mělo by se příslušné mořidlo nanášet pečlivě a co nejrovnoměrněji. Kromě toho je pro optimální výsledek nesmírně důležitý výběr správné stříkací pistole s vhodnou tryskou. Dodržujte také doporučené aplikační množství z technického listu.

 5. Obarvení vrchního laku

  Aby se zabránilo žloutnutí způsobenému UV zářením, doporučují odborníci na aplikace ze společnosti ADLER obarvit vrstvu laku. K obarvení laku použijte barevný koncentrát Solva Tint od společnosti ADLER. Tím se povrch homogenizuje a vyrovnají se různě savé oblasti dřeva. Tímto způsobem si kus nábytku zachová svůj vzhled po dlouhá léta.

 6. Mezibrus

  Po přiměřené době schnutí by měl být povrch znovu přebroušen. Tímto způsobem se zbavíte dřevních vláken, která po prvním nánosu odstávají, a podpoříte dobrou přilnavost pro další vrstvy laku.

 7. Vrchní lak

  Posledním krokem je nanesení vrchního laku. I zde doporučujeme probarvit lak. Chraňte svůj nábytek světlostálým lakem. Nábytkový lak ADLER PUR Antiscratch je odolný a přesvědčí prvotřídní odolností. Lak smíchejte s 0,5 - 1 % Solva Tint Polarweiss a zvyšte tak UV odolnost vašeho nábytku.

 8. Dokončení a závěr

  Moření dřeva na bílo? Žádný problém, pokud dáte pozornost na několik bodů. V důsledku rozdílné absorpční schopnosti dřevěného podkladu a působení UV záření nábytek časem zežloutne. Proto aplikujte rovnoměrně správný mořicí systém. Probarvením lakového systému lze zvýšit účinek ochrany mořeného povrchu dřeva před světlem a zabránit jeho tmavnutí.

© by adler-lacke.com