Schlafzimmer mit geöffnetem Fenster
DIY / Domácí kutilové

Správné větrání

Nesprávné nebo žádné větrání může ovlivnit životnost dřevěných oken a dveří a vést k růstu plísní.

Vlhkost, prach a škodliviny se mohou hromadit v obytných prostorách a zhoršovat tak pohodu a zdraví obyvatel. Také to může vést k růstu plísní. Pro optimální kvalitu vzduchu by se proto měla místnost zhruba každé dvě hodiny vyvětrat.

Proč je důležité správné větrání

Správné větrání...

  • zabraňuje růstu plísní ve vlhkých obytných prostorách (např. kuchyně, koupelna, ložnice),
  • zvyšuje životnost vašich dřevěných oken a dveří,
  • vytváří zdravé a příjemné klima v místnosti,
  • snižuje náklady na vytápění, protože čerstvý vzduch se ohřívá mnohem rychleji než převlhčený.

Druhy větrání

V zimě:
Aby nedocházelo k růstu plísní a ztrátám energie, nemělo by být okno v zimě během topného období nikdy otevřeno neustále.

Křížové větrání: Otevřete protější okna a dveře současně, asi na 5 minut. Tato ventilace přináší optimální výměnu vzduchu.
Nucené větrání: Pokud není křížové větrání možné, stačí úplně otevřít okno asi na 5 minut.

V létě:
Sklopte okno.

Dostatečná a pravidelná výměna vzduchu

Ložnice: V ložnici se doporučuje ráno a večer dobře vyvětrat. Pokud je to možné, vyvětrejte ložnici znovu půl hodiny po ranním vstávání, aby mohla z lůžkovin uniknout zbytková vlhkost.

Koupelna: Po sprchování či koupeli by měla být koupelna dobře vyvětrána. Stejně jako v ložnici je vhodné ještě druhé větrání, asi půl hodiny po sprchování.

Suterénní místnosti: Ve sklepních místnostech je třeba dbát na cílené větrání, zejména v přechodném období. Stěny suterénu jsou často ještě studené, zatímco venkovní vzduch je již poměrně teplý a vlhký. Pokud není větrání dostatečné, vlhkost z venkovního vzduchu se sráží na studených stěnách sklepa.

© by adler-lacke.com