DIY / Domácí kutilové

Uzavření betonu epoxidovou pryskyřicí - Nátěr podlahy garáže

Dvousložkový nátěr 2K-Epoxi-Beschichtung na betonové podlahy chrání před oleji, posypovou solí a nečistotami

Betonové podlahy v garážích nebo sklepech ideálně ochrání před olejem, silniční solí a dalšími nečistotami podlahový nátěr 2K-Bodenbeschichtung. Podlaha se díky němu také lépe čistí, netvoří se na ní skvrny a nezačíná se sprašovat. ADLER vám ukáže, jak snadno a profesionálně funguje uzavírací nátěr na beton při renovaci garáže epoxidovou pryskyřicí.

Příprava:

Než začnete pracovat na nátěru podlahy v garáži, je třeba pečlivě odstranit olej a nečistoty. Povrch musí být před zpracováním suchý a bez prachu. Důležité je také, aby měl minimální teplotu 10 °C.
Poté vyzkoušejte pevnost a savost podlahy. Vezměte kladivo a poklepejte na podlahu. Pokud klepání způsobí odlupování vrchní vrstvy (sintrové vrstvy), je třeba podlahu zbrousit. Zkontrolujte také savost - tak, že podlahu poškrábete špachtlí a polijete vodou. Pokud podlaha v tomto okamžiku ztmavne a nasaje vodu, je třeba ji napenetrovat základním nátěrem ADLER Aviva Tiefengrund.

Pracovní kroky

 1. Krok 1 (pokud je potřeba): Broušení podlahy

  Vrchní uvolněnou vrstvu podlahy přebruste podlahovou bruskou se zrnitostí 16. Poté podlahu důkladně vysajte, aby na podkladu nezůstaly žádné nečistoty a prach.

 2. Krok 2 (pokud je potřeba): Penetrační nátěr přípravkem AVIVA Tiefengrund

  Pro snížení nasákavosti betonové podlahy smíchejte základní penetrační nátěr Aviva Tiefengrund s vodou v poměru 1:1 a naneste kartáčem na podlahy. Podkladový nátěr nechte 5 hodin zaschnout, aby podlaha dobře absorbovala tekutinu a nezanechala lesklou vrstvu.

 3. Krok 3: Smíchání epoxidového nátěru a tužidla

  Pro zajištění trvanlivosti epoxidového nátěru podlahy v garáži, sklepě nebo dílně je důležité obě složky nátěrové hmoty řádně promíchat. Důkladně promíchejte epoxidový nátěr 2K-Epoxi-Beschichtung s epoxidovým tužidlem 2K-Epoxi-Beschichtung Härter v poměru 2:1 pomocí míchadla nebo míchacího dřívka.

 4. Krok 4: Dobře promíchat

  Poté nátěr přelijte do většího kbelíku a znovu 1-2 minuty promíchejte pomocí vrtačky. Nyní je hmota dobře promíchána. Nechte ji stát dalších 10 minut, ať z ní unikne všechen vzduch.  Tím zabráníte pozdějšímu vzniku vzduchových bublin na natřeném povrchu.

 5. Krok 5: Hlídejte dobu zpracovatelnosti

  Otevřená doba dvousložkového epoxidového nátěru 2K-Epoxi-Beschichtung je 2 hodiny. Zaznamenejte si čas nebo si nastavte stopky, abyste jej nepromeškali a nepřekročili.

 6. Krok 6: Nanesení epoxidového nátěru

  Nyní můžete použít váleček s krátkým vlasem, ten se hodí pro práci na velkých plochách betonové podlahy. Na rohy je vhodný štětec. Pracujte vždy v pruzích a dbejte na to, aby se jednotlivé úseky rovnoměrně překrývaly, abyste dosáhli jednotného výsledku.

 7. Krok 7: Druhý nátěr

  Po 12 hodinách schnutí můžete podlahový nátěr nanést podruhé. I zde platí doba schnutí přibližně půl dne.

 8. Krok 8: Schnutí

  Úplné vytvrzení nátěru trvá celkem 12 dní. Tak dlouho počkejte, dokud nevrátíte zpět do garáže například automobil. Tím zaručíte, že podlaha v garáži bude odolná po mnoho let.

 9.  

  FAQ - Uzavření betonové podlahy epoxidovou pryskyřicí

  Jak správně připravit podklad před zahájením nátěru podlahy epoxidovou pryskyřicí?
  Před nátěrem betonové podlahy je důležité podklad řádně očistit. Ujistěte se, že je povrch zbavený nečistot a suchý.

  Jaké materiály a nářadí potřebuji k aplikaci epoxidové pryskyřice na podlahu?
  Epoxidový nátěr ADLER 2K-Epoxi-Beschichtung je vhodným produktem pro uzavření povrchu betonových podlah. Abyste dosáhli optimálních výsledků, aplikujte epoxidový podlahový nátěr pomocí válečku s krátkým vlasem. Kromě toho doporučujeme na rohy a hrany použít štětec, například Aquamaxx plus.

  Jak správně namíchat epoxidovou pryskyřici a tužidlo a jak dlouho s ní mohu pracovat?
  Smíchejte 2 díly epoxidového nátěru 2K-Epoxi-Beschichtung s 1 dílem epoxidového tužidla Epoxi-Härter (odpovídá poměru 2:1). Dbejte na to, aby se tužidlo při míchání důkladně zapracovalo. Poté doporučujeme počkat přibližně 5 minut, aby se uvolnily vzduchové bubliny. Po správné přípravě nátěru je doba zpracovatelnosti přibližně 2 hodiny při pokojové teplotě.

  Jak mám epoxidovou pryskyřici rovnoměrně nanést na podlahu a jaké techniky jsou k tomu nejvhodnější?
  U velkých ploch nanášejte epoxidový nátěr na podlahu válečkem s krátkým vlasem. Ten můžete upevnit na teleskopickou násadu, která vám usnadní práci. Pro rohy a okraje je nejlepší použít štětec.

  Jak dlouho musím čekat, než epoxidový nátěr zcela zaschne a vytvrdne, a budu moci po podlaze znovu chodit nebo ji zatěžovat?
  Po orvním nátěru dvousložkovým epoxidovým nátěrem lze betonovou podlahu přetírat po cca 6 hodinách a chodit po ní přibližně po 12 hodinách. Zasychání však závisí na podkladu, tloušťce vrstvy, teplotě, výměně vzduchu a relativní vlhkosti. Doporučujeme proto zajistit dobré větrání.

© by adler-lacke.com