© Mario Webhofer
Okna & Dveře

Děti v centru

Škola jako centrum města: tuto vizi uskutečnila tyrolská obec Lans u Innsbrucku se svým novým dětským kampusem. Díky elegantní novostavbě "Drehscheibe" innsbrucká kancelář Schwärzler Architekten také architektonicky umístila děti z Lans do centra obce a vytvořila moderní místo pro setkávání rozrůstající se komunity.

© Mario Webhofer
© Mario Webhofer
© Mario Webhofer
© Mario Webhofer

Nikde se životní prostor nemění tak dynamicky jako na městských předměstích. Moderní obytné budovy se setkávají s venkovskou architekturou, potřeby „dlouhodobých obyvatel“ splňují potřeby „nově příchozích“. Zachování harmonické městské krajiny, sladění různých zájmů, udržování živé vesnické komunity: výzvy pro politiku jsou různorodé. Obec Lans poblíž Innsbrucku ukazuje, jak lze tyto výzvy aktivně formovat. Zavázala se ke komplexnímu programu obnovy vesnic, jehož centrem je nové vzdělávací středisko. Za tímto účelem byla vyhlášena celoevropská soutěž v otevřené architektuře, z jejíž 65 přihlášených projektů zvítězil projekt místní kanceláře Schwärzler Architects: „Točna“, která proměňuje nové školní a dětské centrum v moderní místo setkávání vesnická komunity.

Stříbrná dvojčata ...

Mateřská a základní škola byla donedávna umístěna v komplexu budov ze 60. let: vedle městského úřadu a klubovny, staré a stísněné, bez potřebné svobody pro moderní vzdělávací koncepce a s příliš malým prostorem pro rostoucí populaci. Pro novou budovu komunita naplánovala „disk“, louku přímo ve středu vesnice - děti nakonec patří do centra vesnice! Innsbrucká kancelář architektů Schwärzler - kromě zakladatelů Michaela a Ingrid, k nimž patří i jejich dcera Eva Schwärzler - využila louku pro dvě hranaté stavby, které proti sobě stojí jako dvojčata. V jižní, mírně vyvýšené části se nachází školka a jesle, v protější budově je základní škola. Mezi nimi je společné nádvoří jako oblast setkávání. Okolní louky otevírají výhled na rozsáhlé nízké pohoří a vytvářejí přirozenou atmosféru vhodnou pro děti.

… uprostřed zeleně

Blízko přírodě a vhodné pro děti: Tyto dva principy procházejí jako červená nit designem „gramofonu“. Ekologicky šetrná dřevěná konstrukce dodává těmto dvěma strukturám elegantní lehkost, která je podtržena jejich povrchovou úpravou: Předšedivělá lazura Pullex Silverwood od společnosti ADLER zajišťuje jasný, přátelský vzhled a rovnoměrné zvětrávání. Kromě toho architekti přidali jemné zvýraznění designu: dřevařská společnost Zillertal Rieder provedla smrkovou fasádu horizontálně v mateřské škole a vertikálně v základní škole. Se svou zelenou střechou vzdělávací centrum zapadá do přírodní krajiny, udržitelný materiální a energetický koncept zaručuje ekologické vzdělávací prostředí. To platí i pro interiéry, ve kterých tým Schwärzler spoléhal také na hodně dřeva: dveře z dílny Jeld-Wen a prostorná dřevohliníková okna z korutanského truhlářství Wuntschek vytvářejí světelnou atmosféru. Smrkové obložení stěn, také uvedené společností Holzbau Rieder, vnáší do interiéru přirozenost - trvale, protože nátěr ekologicky šetrnou interiérovou lazurou ADLER Lignovit Interior UV 100 chrání dřevo před zažloutnutím. K tomu přispívá harmonický nábytek z hornorakouského truhlářství Scheschy, kterému ADLER Legno-Öl garantuje teplý vzhled i pocit, a ekologický vícevrstvý Innolux Mehrschichtlack zaručuje silnou ochranu.

 

© by adler-lacke.com